Mağaralar Şehri: Hasankeyf

0
1577
Hasankeyf

İnsanlık için en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya’da bulunan Hasankeyf, Batman’ın önemli ilçelerinden biridir. Dicle’nin iki yakası boyunca uzanan Hasankeyf, mağaralara oyulmuş antik kentleri ve diğer güzellikleriyle ziyaretçilerine tarih kokan unutamayacakları bir tatil yaşatmayı başarıyor.

Hasankeyf
Hasankeyf

Oldukça stratejik bir noktada konumlanan ve bu nedenle de tam bir kültür ve ticaret merkezi olmayı başaran bölge birçok ülkenin egemenliğinde kalmıştır.

Adı, Arapça’da Mağaralar Kenti anlamına gelen “Hısn-a Keyfa” kelimesinden gelen Hasankeyf, günümüzde yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Hasankeyf’te Gezilmesi Gereken Yerler

Ulu Camii

Ulu Camii
Ulu Camii

Bölgedeki tarihi kalıntılar içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan camiinin tam olarak yapılış yılı bilinmemektedir. Artuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen camii, Eyyübiler zamanında bakım yapılarak sağlamlaştırılmıştır. Kente ait kalenin en yüksek noktasına konumlandırılan camii, civarında bulunan birçok tarihi kalıntıyla da Hasankeyf’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılmaktadır.

İmam Abdullah Zaviyesi

İmam Abdullah Zaviyesi
İmam Abdullah Zaviyesi

Tepelik bir alanda oldukça mütevazı bir yapı olan zaviye, Pemgamber Efendimiz(S.A.V)’ın soyundan geldiği söylenen İmam Abdullah için yaptırılmıştır. Zaviyenin etrafında çeşitli zatlara ait mezarlar da bulunmaktadır.

Zeynel Bey Kümbeti

Zeynel Bey Kümbeti
Zeynel Bey Kümbeti

Bölgede Akkoyunlular’dan kalan tek eser olan türbe mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır. Türbe’nin yakın zamanda, bölgedeki baraj yapımı nedeniyle sular altında kalmaması için taşınması için çalışmalar başlatıldığını söylememiz gerek. Bu muhteşem mimariye sahip eseri görmek için acele etmelisiniz.

El Rızk Camii

El Rızk Camii
El Rızk Camii

Camii, Eyyübi Hükümdarı Sultan Süleyman tarafından 1409 yılında yaptırılmıştır. Bünyesinde barındırdığı süslemelerle görenleri kendine hayran bırakan camiinin şerefesine iki farklı yolla çıkılması nedeniyle de görülmesi gereken eserlerden biri konumundadır.

Hasankeyf ziyaretinizde bu yerlerin yanı sıra Artuklu Hamamı, Hasankeyf Köprüsü, Hasankeyf Yeni Köprü, Yukarı Şehir ve Sultan Süleyman Külliyesi gibi önemli eserleri de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Hasankeyf’e Nasıl Gidilir?

Hasankeyf’e ulaşmak için en mantıklı yol Batman Havalimanı olacaktır. Batman uçak bileti sayfamızdan uygun uçak biletlerine ulaşabilir ve bölgeye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Batman için otobüs bileti satın alarak da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en etkileyici yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf’i keşfetme şansını yakalayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.