Lusaka gezilecek yerler
Lusaka is the capital and largest city of Zambia. One of the fastest-developing cities in Southern Africa, Lusaka is located in the southern part of the central plateau at an elevation of about 1,279 meters. As of 2010, the citys population is about 1.7 million, while as the urban population is 2.4 million. Lusaka is the center of both commerce and government in Zambia and connects to the countrys four main highways heading north, south, east and west. English is the official language of the city, but Nyanja and Bemba are also common.

Zambiya’nın başkenti Lusaka, yaklaşık 2 milyon nüfusu ile ülkenin en büyük şehri konumundadır. Bu içeriğimizde başkente turizm gözünden bakacağız.

Bugün Lusaka, Afrika‘nın en büyük şehirlerinden biri olarak biliniyor. Lusaka gezilecek yerler turistlere neler vadediyor araştırdık ve yazdık.

1900’lerin başına kadar köy olan Lusaka, 1905’te İngiltere’nin sömürgesi altında demir yoluna kavuştu. Zamanla genişleyen köy bir süre sonra şehirleşti. Daha sonra ticaret yollarına yayılmasıyla hızla gelişim gösterdi.

#1 Lusaka Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Lusaka Ulusal Parkı

Lusaka National Park

Başkentten sadece 15 kilometre uzaktaki ulusal park, vahşi yaşamdan birçok hayvan barındırıyor. Çoğu insan buraya beyaz gergedan görmek için geliyor. Bu yüzden parkı daha çok bir hayvanat bahçesi olarak da algılayabilirsiniz.

2- Lilayi Elephant Nursery

Lilayi Elephant Nursery

Kasabanın güney eteklerinde, Kafue Ulusal Parkı’ndaki öksüz filleri kurtarmaya ve iyileştirmeye çalışan Game Rangers International tarafından kurulan bir fil bakım merkezi var. Pazartesi günleri ücret vermeden içeriyi gezebilirsiniz. 650 hektarlık alanda fillerle vakit geçirme şansını kaçırmayın.

3- Presidential Burial Site National Monument

Presidential Burial Site National Monument

Zambiya Cumhur başkanlarından Levy Patrick Mwanawasa (1948-2008), Frederick Chiluba (1943-2011) ve Michael Sata (1937-2014) burada gömülüdür. Mwanawasa ve Sata görevdeyken hayatını kaybetmişti. 2018’de mezar çalışmalarının hepsi tamamlanacak. Anıtsal yer rehberli turlar aracılığıyla detaylı bir şekilde gezilebilir.

4- Lusaka Ulusal Müzesi

Lusaka National Museum

Bir Sovyet dönemi Moskova bakanlığına benzeyen bu binada; Zambiya tarihinin kültüreli etnografik ve arkeolojik mirasları sergileniyor. Çağdaş tablolar ve heykeller altta kendine yer bulmuş. Daha önce Livingstone, Mbale ve Ndola’daki müzelere girdiyseniz burayı boş geçebilirsiniz. İçerik olarak birbirlerine çok benziyorlar.

5- Namwandwe Galerisi

Namwande Sanat Galerisi

İlham verici iş adamı ve sanatsal kimliği ile bilinen John Kapotse’nin özel koleksiyonunu bu galeride gezebilirsiniz. Tablolar, heykeller, kumaşlar ve maskeler gençlere esin kaynağı oluyor.

6- Lusaka Pazarı

Lusaka Pazarı

İsimsiz bir otobüs durağına yakın olan pazar alanı, biraz kaotik bir ortama sahip. İlk geldiğinizde olup bitenleri şaşkınlıkla izleyebilirsiniz. Bir süre sonra alışıyorsunuz. Yerel ürünleri deneyimlemek için ucuz alışveriş arıyorsanız pazar alanlarını tercih edin.

7- Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi

Henry Tayali Sanat Merkezi

Yerel sanatçılar tarafından kaliteli çağdaş eserler sergileyen güzel bir mekandır ve hepsi satılık!

8- Munda Wanga Çevreci Parkı

Munda Wanga Çevreci Parkı

Muna Wanga Çevre Parkı, nadir görülen baykuşlar ve diğer hayvanlar için kurulan bir kurtarma merkezidir. Parkın bazı bölümleri yıpranmış ama hayvanların bakımında olumsuz bir durum gözükmüyor. Turistler yaban hayatını merak ettiği için bu tip yerleri gezmek istiyor. Munda Wanga da en çok tercih edilen parklardan biri. Burada sadece hayvan yok. 500 bitki türü ile botanik bahçeleri kentteki piknik için az sayıdaki yerlerden biridir.

9- Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı

Lusaka Ulusal Müzesi’nin köşesinde bulunan Özgürlük Anıtı, özgürlük savaşçılarına ve Zambiya’nın bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını kaybeden insanlara ithaf edilmiştir. Zincirlerini kıran bir adam tasviri, ülkenin sömürge esaretinden kurtuluşunu simgeliyor.

*Zambiya’nın başkenti Lusaka’nın gezilecek yerleri sizde merak uyandırıyorsa  üzerinden en ucuz Lusaka uçak biletlerini alıp yolculuğunuza en yakın zamanda başlayabilirsiniz.

Lusaka gezilecek yerler ile ilgili fikirlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.