Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Londra gerçekten pahalı bir başkent. Bu nedenle eğer bu şehre geldiyseniz mümkün olan her konuda ekonomik olmanızı öneriyoruz. Tasarruf edebileceğiniz bir konunun da ulaşım giderleri olduğunu söyleyebiliriz.

Londra’da her şey olduğu gibi ulaşım konusunda olabildiği kadar ekonomik davranarak gezeceğiniz yerlere daha fazla bütçe ayırma şansını yakalayabilirsiniz. Yazımızda Londra şehir içi ulaşımı hakkında ve Londra’ya nasıl gidileceği konusunda bilgilere ulaşabileceksiniz.

#1 Londra Ulaşım Rehberi

1- Londra Şehir İçi Ulaşım

Londra’da toplu taşımada ekonomik davranmak için yapabileceğiniz en önemli hamle Oyster Card kullanmak olacaktır. Bu kart ile şehirdeki pek çok ulaşım olanağından indirimli bir şekilde faydalanma şansına sahip olabilirsiniz.

Oyster Card ile şehirde avantajlı fiyatlarla ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz

Dünya’nın en eski metro sistemi Londra’da bulunuyor ve bu metroya “Tube” ismi veriliyor. 400 kilometreyi bula metro ağları ile şehrin her yerine konforlu bir şekilde ulaşmanız mümkün. Yalnız metroyu kullanırken sabah ve akşam iş giriş çıkışlarına dikkat etmelisiniz; çünkü bu saatlerde metroya binmek neredeyse imkansız bir hale geliyor. Dilerseniz metroya binerek Londra’yı keşfedebilirsiniz. Neredeyse her bir metro durağında şehrin görülmesi gereken farklı bir güzelliği olduğundan bu sizin için de çok keyifli olacaktır.

Londra dünyanın en eski metro ağına sahip olan şehir

Metro dışında şehirde bisiklet, otobüs hatları ve tren seferleri ile de şehir içinde ve çevre kasabalara olan ulaşım ihtiyaçlarında değerlendirebileceğiniz pek çok ulaşım alternatifi bulunuyor. Özellikle Zone 1 ve Zone 2 bölgesi olarak geçen ve turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölgelerde bisiklet kiralayarak ve yürüyerek gezinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Taksiler ise pek çok şehirde olduğu gibi burada da değerlendirebileceğiniz pahalı ancak kimi zaman elzem ulaşım seçeneklerinden biri.

Londra Metro Haritası

#1 Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Londra’da toplamda 5 adet havaalanı ülkenin diğer şehirleriyle ve bütün dünyayla olan bağlantısında önemli rol oynuyor. Öncelikle bu 5 havaalanını sıralayalım:

  • Heatrow
  • Gatwick
  • Luton
  • Stansted
  • City
Londra Havaalanları

Bu havaalanlarından Heatrow, şehrin en yoğun havaalanlarının başında geliyor. Buradan şehir merkezine gitmek için en yaygın olarak kullanılan yol ise 15 dakika arayla sefer yapan Heathrow Express Rail isimli raylı sistem oluyor. Bu sistemle yaklaşık 15 dakikada kendinizi şehir merkezine atmanız mümkün olmaktadır. Dilerseniz N9 otobüsleriyle de merkeze ulaşabilirsiniz.

Eğer şehre Gatwick Havaalanı ile geldiyseniz dilerseniz Gatwick Express ile ya da Southern Railway veya First Capital Connect ile yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

Çoğunlukla uygun uçuşlar tercih edilen Luton Havaalanı şehir merkezine 51 km. mesafede bulunuyor ve buradan demir yolunu kullanarak rahat bir şekilde şehir merkezine geçebilirsiniz.

Standsted Havaalanı da uygun fiyatlı uçuşların gerçekleştirildiği yerlerden biri ve bundan dolayı burası şehrin kalabalık ulaşım noktalarından biri. Bu nedenle bu havaalanında kontroller size hayli zaman kaybettirebilir; ancak demir yolu ulaşımı ile şehir merkezine ulaşımınızı 1 saatten az bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.

City Havaalanı şehrin küçük ama merkeze en yakın havaalanlarındn biri. Buraya az uçuş gerçekleştirildiği için sıra bekleme bir sıkıntı da olmuyor. Bu havaalanına gerçekleştirilen uçuşlar genellikle business uçuşlar oluyor.

2- Londra’ya Nasıl Gidilir

Ülkemizden Londra’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır ve ortalama 4 saatlik bir yolculukla Londra’ya ulaşmak mümkün olabilmektedir. Ülkemizden seferler çoğunlukla Heathrow Havaalanı’na gerçekleştirilmektedir.

Londra’ya gerçekleştirilen seferleri incelemek ve sizin için en uygun uçak biletini almak için sitemizi ziyaret edebilir ve biletinizi kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.