lodz

Tarihsel olarak bir sanayi kenti olan Lodz, ilginçtir ki turistler tarafından Krakow, Varşova gibi şehirlerden daha çok tercih ediliyor.

Gezginlerin dikkatini çeken bu kenti Lodz gezilecek yerler adı altında inceledik. Polonya’nın turizm şehri diyebileceğimiz Lodz, her yıl binlerce yabancı turist ağırlıyor. Notlarımızı ve tavsiyelerimizi aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

#1 Lodz Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Manufaktura

Manufaktura

Alışveriş ve tarihin keyfini çıkarmak isterseniz Manufaktura’ya gelmelisiniz. Tekstil patronu Izrael Poznanski’ye ait 19. yüzyıl sanayi binasında güzel bir tur atma şansınız var. Bowling salonlarından tiyatro gösterilerine kadar kültür ve sanat aktivitelerini burada yapabiliyorsunuz. Tarihsel yönü daha ağır basanlar fabrikanın müze bölümünde daha fazla vakit geçirebilir. Sanayi ve tekstil endüstrisinin ayrıntılı olarak anlatılıyor.

2- Getto ve Mezarlık

Lodz’un 1892 yılında kurulan en büyük Yahudi mezarlığında 160 binden fazla insan yatıyor. Hala yenilenen mezarlıkta İbranice sözler ve sembollerle kaplı taşlar dikkat çekicidir.

Mezarlığın bir bölümü “Getto Alanı” olarak belirlenmiş. Polonya’nın komşularından Litzmannstadt’da Holokost’a kurban giden 43 bin kişinin mezarı buradadır.

3- Herbst Sarayı ve Müzesi

Herbst Sarayı ve Müzesi

Bu büyük konak, güzel bir küçük gölün yanında yer alıyor. 19. yüzyılda kentin en büyük sanayi aileleri olan Scheibler ve Herbsts tarafından yaptırılmıştır. Orjinal yapısı korunan saray/konak, Lodz’un modern sanatlar müzesine ait. O dönemlerde Polonyalı ve Avrupalı sanatçıların eserlerini sergileyen Old Masters Gallery’e de ev sahipliği yapmaktadır.

4- Alexander Nevsky Katedrali

Alexander Nevski Katedrali

Bu inanılmaz renkli katedral gerçekten Lodz’un merkezinde göze çarpıyor. Ortodoks kilisesine ait olup, 19. yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Katedral, o dönemde Rus İmparatoru Alexander’ın suikast girişimini mucizevi şekilde atlatmasını kutlamak için Karl Scheibler, Izrael Poznanski ve Luliusz Kunitzer tarafından finanse edildi. Aslında bu isimlerin hiçbiri Ortodoks değildi.

5- Modern Sanat Müzesi

Modern Sanat Müzesi

Lodz’un modern sanat müzesi, dünyadaki en eski müzelerden biridir ve Polonya’daki 20. ve 21. yüzyıllardan kalma en büyük koleksiyonu elinden tutmaktadır. 1920’de Polonyalı avangart sanatçı topluluğu tarafından kurulmuştur. Max Ernst ve Hans Arp gibi pek çok olağanüstü sanatçının ürünü müze içinde yer alıyor.

6- Mickiewicza Park

Mickiewicza Park

Lodz’da köpeğinizle yürüyüş yapabileceğiniz, ailenizle pikniğe gidebileceğiniz parklar bulunuyor. Zamanınız varsa hepsini deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Seçim yapacaksanız Mickiewicza ilk tercihiniz olmalı. Canlı çeşitliliği ve doğal örtüsü pişman etmeyecektir.

7- Karl Scheibler Şapeli

Karl Scheibler Şapeli

Türbeye benzeyen şapel 19. yüzyılda önemli bir tekstil patronu olan Karl Scheibler‘in anısına inşa edildi. Mimarisi neo-gotik karakterindedir. Güzel işçiliği olan şapel restorasyon çalışmaları ile daha çekici olmuştur.

8- Büyük Tiyatro

büyük tiyatro

Lodz’un büyük tiyatrosu 1950’lerde komünist yönetimi altında kuruldu. Yapıldığı zamanın özelliklerini taşıyan tiyatro; opera ve bale konusunda uzmanlaşmıştır. Bunların yanı sıra müzikal etkinlikleri de ev sahipliği yapıyor. Akustiği ve konforuyla takdir toplayan mekânda mutlaka bir etkinliğe katılmalısınız.

9- Lodz Şehir Müzesi

Lodz Şehir Müzesi

Lodz Belediye Müzesi, Poznansky Sarayı’nda yer almaktadır. 1975’ten beri müzeye ev sahipliği yapıyor. Tarih, siyaset, müzik ve sanat alanında sergiler var. Yahudi sanatçıların yaptığı resim koleksiyonu en merak edilen eserler arasında.

10- Piotrkowska Caddesi

Piotrkowska Caddesi

5 kilometre uzunluğundaki cadde, dünyanın en hareketli ticari caddelerinden biridir. Bu bölgede en iyi butik mağazalardan alışveriş yapabilir, Tekstil Müzesi’ni gezebilir ve ünlü sanatçıların heykellerini görebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.