Portekiz’in 13. yüzyıldan bu yana başkentliğini yapan Lizbon, Orta Çağ’dan günümüze sıçramış haliyle görülmeye değer bir destinasyon.

Lizbon’un çok büyük bir şehir olmadığını kabul ediyoruz ancak şehirde geçireceğiniz birkaç günün dolu dolu geçeceğinden ve çok güzel tatil anıları biriktireceğinizden emin olabilirsiniz. Bu arada Lizbon gezilecek yerler listemize geçmeden önce şehri ziyaret eden çoğu kişinin

#1 Lizbon Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1. Tarihi Santa Justa Asansörü

santa justa elevator

Şehirdeki Baixa ve Bairro Alto isimli iki bölgeyi birbirine bağlamak için şehrin girişine inşa edilen asansör günümüzde turistlerin şehirdeki en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. 20. yüzyılın başında yapımı 2 yılda tamamlanan asansör şehrin hemen girişinde bulunuyor. Şehrin muhteşem manzarasını görmek için ziyaret edilmesi gereken asansör Fransız asıllı mühendis Raul Mesnier tarafından tasarlanmıştır.

2. Alfama Bölgesi

Alfama Bölgesi

İstanbul’un Cihangir semtinin önceki yıllarını anımsatan Alfama Bölgesi, 1700’lü yıllarda yaşanan depremin ardından Lizbon’un ayakta kalan semtlerinden biri olmuştur. O dönemin hüznünü hala içinde barındıran bölge, günümüzde şehrin en beğenilen semtlerinin başında geliyor.

3. Ticaret Meydanı

Ticaret Meydanı

Yaşanan büyük depremin ardından yeniden tasarlanmak durumunda kalan Ticaret Meydanı, günümüzde ziyaretçilerin ve yerli halkın bir şeyler yiyerek vakit geçirmek için uğradığı şehrin en önemli noktalarından biri.

4. Sao Jorge Kalesi

sao jorge castle

Şehrin panoramik manzaralarını seyredebileceğiniz yerlerin başında gelen Sao Jorge Kalesi, önündeki uzun kuyruğu göze alabilirseniz Lizbon gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerden biri.

5. Belem Kulesi

Belem Kulesi

Tagus Nehri’nde bulunan Belem Kulesi, şehirdeki Gotik mimarinin en önemli örneklerinin başında geliyor. Vasco De Gama anısına yapılan kule, şehir merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunuyor. Kule aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Belem Bölgesi’ne geldiğinizde burada bulunan Jeronimos Manastırı’nı, Keşifler Anıtı’nı, 25 Nisan Köprüsü’nü ve Belem Pastanesi’ni de ziyaret etmenizi öneriyoruz.

6. Lizbon Okyanus Akvaryumu

Lizbon Okyanus Akvaryumu

Su kıyısında bulunan bu akvaryum, çeşitli efektler eşliğinde çeşitli deniz canlılarını inceleyebileceğiniz şehrin önemli ziyaret duraklarından biri. Şayet vaktiniz olursa burayı da listenize almanızda fayda var.

*Kış mevsiminde ılıman iklime sahip bir rota arıyorsanız Lizbon sizin için çok ideal bir tercih olacaktır. Bunun için yapmanız gereken ilk şeyse sitemizi ziyaret ederek THY’nin gerçekleştirdiği direkt uçuşlara en uygun uçak bileti fiyatları ile biletinizi almak. 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.