Livingstone yemekleri
Livingstone yemekleri

Livingstone, Zambiya’daki en turistik noktaların başında geliyor. Birkaç caddeden oluşan bu şehirde, lokal ve evrensel lezzetlerin bir karışımı ziyaretçileri bekliyor. Livingstone’a geldiğinizde diğer Afrika şehirlerine göre buranın daha fazla çeşitlilik sunduğunu göreceksiniz.

Livingstone’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Muhteşem şelaleleri ile Zambiya’nın görülebilecek en keyifli ve güzel şehirlerinden olan Livingstone, Zambiya’ya gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunuyor. “Livingstone’da ne yenir? Ne içilir?” diye araştırmaya giriştiğinizde zevkinize uygun mutlaka bir şeyler bulabileceksiniz. Fiyat olarak da makul ücretlere karnınızı doyurabileceğinizi belirtelim.

Günümüzde şehirde Çin, Hint ve çeşitli Avrupa ülkelerine ait yemekleri tadabileceğiniz çeşitli yerlerin yanı sıra bölgesel tatlar da deneyebiliyorsunuz. Tabi gene de Livingstone yemekleri hakkında çok büyük beklentilere girmeyin. Eğer bu şehirdeki en iyi seçimler konusunda hala tereddütleriniz varsa aşağıdaki önerilerimizi göz önünde bulundurabilirsiniz. 

1. Pizza

Olga Pizza (adres ve bilgi)

Pizza
Şehirde oldukça lezzetli pizzalar yiyebilirsiniz.

Birçok Afrika ülkesi gibi Zambiya da geçmişte pek çok ülkenin sömürgesi altında kalmıştır. Bunun etkilerinden biri de ülkenin mutfağına olmuştur. Pizza da İtalya’nın en önemli lezzetlerinden biri olmasına karşın Livingstone yemekleri arasında artık sıradanlaşmıştır. Haliyle şehirde muhteşem pizzalar tadabileceğiniz birçok mekan bulmak mümkün.

2. Su

Şişelenmiş suyu marketlerden temin edebilirsiniz. 

şişelenmiş su
Mutlaka şişelenmiş su kullanın.

Livingstone’da dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de su kullanımı. Şehir, diğer Zambiya şehirlerinde olduğu gibi temiz su konusunda oldukça fakir bir bölge. Bu nedenle burada su kullanımında şişelenmiş su kullanmaya çok özen gösterilmesi gerekiyor. Sadece içme suyu için değil diş fırçalama, el yüz yıkama gibi günlük temizlik işlerinde de hazır kullanmanız faydalı olacaktır.

3. Meyve

Taze tropikal meyveleri şehrin pek çok yerinde kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 

Masuku
Masuku

Tropikal bir cennet olan Livingstone’da bol bol taze meyve bulabilirsiniz. Meyve çok olunca haliyle fiyat olarak da hayli ucuz olmaktadır. Özellikle masuku ismi verilen lokal meyve Zambia’da çok fazla tüketilmektedir. Kendinize göre yiyecek bir şey bulamadığınız zaman hemen sokaklardan ya da marketlerden bir miktar meyve alarak enerji ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

4. Bira

Kingfisher
Lokal bir bira markası olan Kingfisher’in içimi oldukça keyifli

Afrika’nın havasından mı yoksa suyundan mı bilinmez bu kıtada gerçekten çok iyi biralar deneyebiliyorsunuz. Eğer bira seven biriyseniz Livingstone’nun sizi çok memnun edeceğini bilmenizi isteriz. Özellikle de Kingfisher isimli biranın, yerli halk kadar turistler tarafından da çok beğenildiğini belirtelim. Bu arada Mosi Lager isimli lokal bira markasının da hakkını yememek lazım.

5. Nshima

Cafe Zambezi (adres ve bilgi)

Nshima
Nshima

Pişmiş ve öğütülmüş mısırdan yapılan bir tür lapa olan nhsima, Zambiya’nın geleneksel yemekleri arasında bulunuyor. Bu lezzeti ülkenin her noktasında bulmanız mümkün olabilmektedir. Pilav gibi her yemeğin yanında nhsima sunulduğu için bu yemeği şehirden ayrılmadan önce mutlaka yiyeceğinizin garantisini verebiliriz.

6. Kapenta

Bu kurutulmuş balıkları lokal pazarlardan satın alabilirsiniz. 

Kapenta
Kapenta

Hamsiyi andıran ve boyut olarak küçük bir balık olan tanganika sardalyasına Zambiya’da kapenta olarak bilinmektedir. Balık Tanganika Gölü’nden yakalandığı için bu isimle anılmaktadır. Livingstone halkı bu balığı kurutarak tüketmeyi çok sevmektedir.

7. Michopo

Sokaklardaki tezgahlarda hazırlanan michopoları deneyebilirsiniz.

Michopo
Michopo

Izgarada pişirilmiş etler de Livingstone yemekleri arasında önemli bir yere sahip. Michopo ismi verilen bu lezzetli etler hem biranın yanında atıştırmalık olarak hem de öğün yemekleri olarak şehirde çok fazla tercih edilmektedir. Bu da bu lezzeti “Livingstone’da ne yenir? Ne içilir?” listemize dahil etmeyi elzem yapıyor.

8. İfinkubala

İfinkubala, Livingstone’da birçok lokal pazarlarda kurulan tezgahlarda satılmaktadır. Aynı zamanda aşağıdaki cafeyi de ziyaret edebilirsiniz;

Cafe Zambezi (adres ve bilgi)

İfinkubala
İfinkubala

İfinkubala, yağda kızartılarak hazırlanan bir tırtıl yemeğidir. Soğanla birlikte kızartılan bu tırtıllar çoğunlukla yanında nshima ile birlikte servis edilmekte ve Zambiya halkı tarafından çok sevilmektedir. Eğer ekstrem lezzetleri denemek hoşunuza gidiyorsa ifinkubalayı hemen denenecekler listenize ekleyin deriz.

9. İnswa

İnswayı da şehirde kurulan pazarlara uğrayarak satın alabilir ve deneyebilirsiniz.

inswa
İnswa

İnswa da  tıpkı ifinkubala gibi deneyebileceğiniz böcek yemeklerinden biridir. Yakalanan uçan karıncalar, kanatlarından ayrılarak kızartılmakta ve bu şekilde servis edilmektedir. Bu minik yiyecekler, protein bakımından ise oldukça oldukça zengindir.

“Livingstone’da ne yenir? Ne içilir?” yazımızda mümkün olduğunca şehrin yemek kültürü hakkındaki detayları sizlerle paylaşmaya gayret ettik. Şayet Livingstone yemekleri hakkında gözümüzden kaçan şeyler olduysa bunlar bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Livingstone gezilecek yerler yazımızı ziyaret ederek şehre geldiğinizde özellikle görmeniz gereken yerler hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.