Livingstone gezilecek yerler

Zambiya’nın bir şehri olan Livingstone, ülkenin güney kesiminde yer alan en fazla yüz bin kişinin yaşadığı bir kenttir.

Livingstone gezilecek yerler listemizde sizlere merak ettiklerinizi derledik. 1911 ve 1935 arası Kuzey Rodezya’nın başkenti olan şehir, adını İskoçyalı David Livingstone’dan almıştır. Afrika’da misyonerlik yapan David bu bölgede birçok çalışmaya imza atmış, geziniz sırasında bunları görebilirsiniz.

#1 Livingstone Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Victoria Şelaleleri

Victoria Şelaleleri

Güçlü Victoria Şelaleri Zambiya sınır kapısının 11 kilometre dışında Mosi-oa-Tunya Milli Parkı’nın bir parçasıdır. Bölgedeki bitki örtüsünün çeşitliliğini burada görebilirsiniz. Şelalenin hayat verdiği yaşam alanı Livingstone’un en çok ziyaret edilen, turistik faaliyetlerin en yoğun olduğu yerdir.

2- Şeytan Havuzu

Şeytan Havuzu

En etkileyici deneyimlerden biridir. Doğanın sunduğu güzelliklerden olan Şeytan Havuzu inanılmayacak derecede manzaraya sahip. Korkutucu, tedirgin edici yanı da var.

3- Mosi-oa-Tunya Ulusal Parkı

Mosi-oa-Tunya Ulusal Parkı

Bu park iki bölüme ayrılmış. Victoria Şelalesi Bölümü yaban hayatının yoğun olduğu kısımdır. Safari turları da haliyle fazla oluyor. Gergedan, fil, zürafa, zebra gibi Afrika’yı çağrıştıran hayvanları burada görebiliyorsunuz.

4- Livingstone Müzesi

Livingstone Müzesi

Ülkedeki en eski, en büyük ve en iyi müzedir. Arkeoloji, tarih, etnografya ve tabii tarihi kapsayan kategoriler belirlenmiş. En önemli eser David Livingstone imzalı mektuplardır. Kabilelere ait eserleri de unutmamak lazım.

5- Demir Yolu ve Yahudi Müzesi

livingstone railroad and juice museum

Demir yolu müzesinde 19. yüzyıl lokomotifleri sergileniyor. Arka planda neler olmuş bitmiş öğrenebiliyorsunuz. Yahudi Müzesi’nde ise Litvanya’daki zulümden kaçan Yahudilerin hayatı anlatılıyor. Bu insanlar Livingstone’daki Yahudi cemaatinin oluşmasında etkili oldular.

*Livingstone gezilecek yer bakımından çok sınırlı fakat bayağı farklı bir gezi/tatil düşünenler için uygun bir şehir. Kararınız bu yönde olursa en ucuz Livingstone biletlerini buradan alabilirsiniz.

Livingstone gezilecek yerler yazımız ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.