leicester

Yaklaşık 300 bin nüfuslu Leicester, tarihi ve kültürel açıdan İngiltere’nin önemli merkezleri arasındadır.

Leicester şehrini mercek altına aldık ve önemli noktalarını Leicester gezilecek yerler yazısında sizlere anlatmaya çalıştık. Her yıl yüz binlerce turist neden Leicester’ı seçiyor, hiç düşündünüz mü?

İnternette biraz araştırırsanız gidenlerin güzel günler geçirdiğini ve tekrar gitmek istediğini göreceksiniz. Keyifli okumalar dileriz. Daha önce buraya geldiyseniz listede olması gerektiğini düşündüğünüz yerleri en alttaki yorum kısmında bize yazabilirsiniz.

#1 Leicester Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Ulusal Uzay Merkezi

Leicester’da bilimsel çalışmaların önü açık. Bilime katkı yapmak isteyenlere her türlü imkân sağlanmış durumda. Bunun en iyi örneği de uzay merkezi. Astronomi ve uzay bilimini merak eden turistler bazı soruların cevabını Leicester’da bulabilir.

30 Haziran 2011’de açılan müze, altı bölümden oluşuyor. Sergilenen şeyler arasında planetaryum, astronomi, kozmoloji gibi birçok alanda kullanılan ekipmanlar var. Gezi sonrası hediyelik eşya dükkanından hatıralık süsler satın alabilirsiniz.

2- Leicester Guildhall

Leicester Guildhall

1390 yılında inşa edilen yapı, şehrin birinci sınıf mimarileri arasında gösterilir. 1876’ya kadar belediye binası olarak hizmet vermiş. Yıllar içinde bazı kısımları restore edildi fakat binanın iskeletinin geneli 15. yüzyıla aittir.

Zamanla Leicester‘in sembolü haline gelen yapıda şenlikler, konseyler, tiyatro gösterileri organize edilmiş. Özellikle iç savaş döneminde burada görüşmeler yapıldı. Leicester tarihini hissetmek için kapıdan içeri girmeniz yeterli.

3- Leicester Kalesi

Leicester’a bağlı Leicestershire ilçesinde bulunan kale, Roma şehir surlarının üzerine inşa edilmiş. 1070 tarihli kaşe, 14. yüzyılın sonlarında kraliyet ailesinin oturması için yapıldı. 1426’da ise İngiltere Parlamentosu’nun toplanma yeri oldu.

Kalenin içinde Taret Geçidi, Büyük Salon ve eski anıtların korunduğu oda gibi kısımlar vardır.

4- Haymarket Anıtı ve Saat Kulesi

Haymarket Anıtı ve Saat Kulesi

Nasıl ki İstanbul‘da Taksim saat kulesi buluşma noktası ise, Leicester’daki buluşma noktası da bu saat kulesidir. 18. yüzyıldan günümüze gelen saat kulesi şehrin sembolü olarak kabul görmüş. Neo-gotik tarzı granit ve taş kullanılarak verilmiş.

Kulenin dört cephesinde de çalışan saat bulunuyor. Zeminde ise William Wigston, Thomas White, Simon de Monfort ve Gabriel Newton gibi önemli kişilerin heykelleri yer alır.

5- Leicester Katedrali

Leicester Katedrali

1086 ve 1867 arası gotik mimari anlayışı ile yükselen katedraldir. Leicester başpiskoposunun merkezi olarak düşünülüp, ona göre inşa edilmiştir. 2011’de kapsamlı bir restorasyona giren katedral, 2014’te bahçe kısmı yeniden düzenlenerek turistik faaliyetlere uygun hâle getirildi.

6- Kral III. Richard Müzesi

kral III. Richard Müzesi

Savaşta öldürülen son İngiliz kral olan Richard, teknolojik gelişmeler ile yakından ilgileniyordu. Richard’ın hayatını, ilgilendiği konuları ve yaptığı çalışmaları aktaran müze, Leicester’da en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

7- Jewry Wall Müzesi

Jewry Wall Müzesi

Bu müzede Roma mozaiklerini ve fresklerini görüyorsunuz. Geçmişe doğru giden sergiler arasında dikkat çeken yerlerde durabilir ve detaylı bilgi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

8- Aziz Nicholas Kilisesi

aziz nicholas kilisesi

900’lü yıllardan kalma kilise, Leicester’ın en eski ibadet yeridir. Roma hamamlarında kullanılan fayans ve duvar taşı burada da karşımıza çıkıyor. Ziyaret saatleri değişkenlik gösterdiği için gitmeden önce kontrol etmekte fayda var.

*İngiltere topraklarına seyahat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız ve farklı bir yer arıyorsanız Leicester’ı listeye yazabilirsiniz. Manchester, Liverpool, Cambridge, Oxford gibi akla gelen ilk şehirlerden olmadığı kesin. Fakat gezilecek yerleri gördüğünüz zaman “iyi ki buraya gelmişiz” diyeceksiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.