Latin Köprüsü

Saraybosna, tarih sayfalarında adına sıkça duyduğumuz şehirlerden biri. Bir Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Princip’in Avusturya-Macaristan veliahtını bu şehirde öldürmesinin ardından I. Dünya Savaşı’nın başladığı belirtilmektedir. Gavrilo Princip’in bu suikastı Başçarşı‘ya yakın bir konumda bulunan Latin Köprüsü üzerinde yaptığı ifade edilmektedir.

Dünya Harbinin Başladığı Yer: Latin Köprüsü

Latin Köprüsü, Saraybosna

Genç Bosna isimli aşırı bir örgüte mensup olan Gavrilo Princip’in Avusturya-Macaristan Veliahdı olan Franz Ferdinand ve eşini, Saraybosna Belediye Başkanı Fehim Çurçiç ile buluşmak üzere Latin Köprüsü civarından geçtiği sırada öldürmüştür. Bu durum sonucunda Sırbistan‘a Avusturya-Macaristan’ın savaş ilan etmesiyle I. Dünya Savaşı başlamış oldu.

Miljacka Nehri üzerinde bulunan köprüde yaşanan bu sıkıntı bölgede hareketli günlerin başlamasına neden oldu. Bölgedeki ülkeler arasındaki gerilim ve savaş hali sınırların yeniden çizilmesine kadar gitti. Gavrilo Princip günümüzde Sırplar tarafından bir kahraman olarak görülürken, Hırvatlar tarafından adi bir suikastçi olarak kabul edilmektedir.

Latin Köprüsü, I. Dünya Savaşı’nın başladığı yer olarak kabul ediliyor

Birçok badire atlatan Osmanlı mirası Latin Köprüsü, dünyanın en eski köprülerinden biri kabul edilmektedir. En son 2004 yılında Türk şirketlerinin de desteğiyle restore edilen köprü günümüzde üzerinden o kötü anıları atlatarak turistlerin yoğun ilgi gösterdiği güzel bir köprü olarak insanlara hizmet etmektedir.

Her ne kadar bölgede barış iklimi hakim olsa da Saraybosna’da suların tam anlamıyla durulduğunu söyleyemeyiz. Köprünün doğu tarafından Müslümanların, batı yakasında ise Hırvatların yaşıyor olması, bölgede hala bir bölünmüşlük ve soğukluğun olduğunu bizlere gösteriyor.

Latin Köprüsü, Kış Mevsimi

Büyük sıkıntılar yaşan Bosna halkı için Osmanlı torunu olan Türklerin bu toprakları ziyaret etmesi, onlar için büyük bir güç kaynağı olmaktadır. Bu coğrafyada yalnız olmadıklarını ve arkalarında Türk milletinin olduğunu hissetmektedir. Bu nedenle Türklerin Bosna Hersek‘i ziyaret etmesi, onlar için çok önemli. Osmanlı mirası olan bu toprakları ucuz bilet seçeneklerini değerlendirerek ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretiniz esnasında sizin Türk olduğunuzu anlayan Boşnakların size karşı olan sevecen ve sıcakkanlı tavırlarından Türklere ne kadar çok değer verdiklerini anlayacaksınız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.