Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Mersin

0
1188

Anadolu topraklarının her bir parçasının kendine has güzellikleri olmakla birlikte tarihi geçmişinde farklı gizemlerin dünyasına sahip olmasıyla da ön plana çıkar.

Ancak Mersin, Anadolu topraklarında yer almasına rağmen, geçmişte ağırlıklı olarak Hristiyan ve Rumların yaşadığı bir yerleşim yeri olarak kullanılmış. Geçmişin kültürel değerlerini günümüze taşıyan Latin İtalyan Katolik Kilisesi de bu farklılıkları gözler önüne seren detayın bir parçasıdır.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nin yapımı, 1843 yılında Çukurova, Lübnan ve Suriye’de Fransiskan-Kapusien rahiplerin sorumlusu Pleghe’li (İtalya) P. Francesco, Tarsus’ta ikamet eden Katoliklerin ibadet yapmalarını sağlamak amacıyla bölgede bir ibadethanenin yapılmasını düşünmesi ile başlıyor. 1844 yılında Genova’lı Peder Giuseppe, Tarsus’a gönderilir, dönemin Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit’in fermanı ile kilisenin inşaatına başlanır bitiminde ise sorumluluğu Capucins Rahiplerine vermiştir.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Kilisenin yapımından sonra bir de Katolik çocuklarının eğitimi için de bir okula ihtiyaç duyulmuş. Peder Antonio ile yardımcısı Serravezzalı Peder Vincenzo, Tarsus’tan Mersin’e taşınarak satın alınan arazi üzerine geçici olarak burada bir ibadethane ve eğitim verilebilecek 4 sınıftan oluşan bir kolej açmışlar. “Padovalı Saint Antuan Koleji” kurulan kolejde eğitim verilmeye başlanmış.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Günümüzde, Katolikler için ibadete hâlâ açık olan İtalyan Katolik Kilisesi, 1991’de İtalyan Katolik (Katedral) Kilisesi olarak değiştirilmiştir. Turizm dünyasından da büyük rağbet gören kilise, aynı yıl içerisinde Güney, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi, Suriye, Irak, İran ve Rusya’daki katolik kiliseleri ile birleştirilmiştir.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Mimari yapısı ile dikkat çekici bir yapı olan Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Mersin Merkez, Uray Caddesi üzerinde yer almaktadır. Gezinizin farklı bir renge bürünmesi ve kültürel anlamda değişik yerleri incelemek adına ziyaret edebileceğiniz kilise ile Anadolu topraklarındaki eski medeniyetlerin silinmeyen izlerini daha yakından inceleme fırsatını elde edebilirsiniz.

Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Latin İtalyan Katolik Kilisesi’ne nasıl gidilir?

Mersin merkezinde yer alan Latin İtalyan Katolik Kilisesi’ne ulaşmak isteyenler, iki alternatif seçeneği değerlendirebilirler. Mersin otobüs bileti veya Mersin uçak bileti seçeneklerinden birini kullanarak yolculuk yapabilirler. Havalimanından veya otobüs terminalinden sonra da toplu taşıma araçları veya araç kiralayarak hem şehri görme şansını elde edebilir hem de tarihin gizem dolu parçalarından biri olan Latin İtalyan Katolik Kilisesi’ni ziyaret etme şansını elde edebilirsiniz.

Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi www.biletbayi.com ayrıcalıklarından yararlanarak yolculuğunuza farklı bir keyif katabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.