Kuzey Ege’nin Huzur Kokan Köşesi: Bozcaada

0
1699

Bozcaada, Çanakkale ilimize bağlı ülkemizin en büyük adalarından biridir. Son yıllarda yıldızı gittikçe parlayan ve önemli bir turizm merkezi haline gelen Bozcaada, tarihi dokusu, yöresel lezzetleri, muhteşem manzaraları ve koylarıyla ziyaretçilerine gerçekten unutamayacakları anlar yaşatıyor.

Bozcaada
Son yılların gözde tatil rotası Bozcaada

Bozcaada’da Neler Yapılır?

Bu güzel adada yapacağınız birçok güzel etkinlikle uzun yıllar hatırınızdan çıkmayacak güzel bir tatil geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Rüzgar Gülleriyle Gün Batımı

Denizden 32 metre yükseklikte konumlanan rüzgar güllerinin eşliğinde muhteşem bir gün batımı manzarasına hazır mısınız? Bozcaada size bu imkanı sonuna kadar sunuyor. Bu eşsiz manzarayı mutlaka seyretmelisiniz.

Bozcaada Günbatımı
Bozcaada’da Gün Batımı

Şarap Tadım Günleri

Şaraplara meraklıysanız bölgede bulunan şarap fabrikalarını ziyaret ederek hem şarap tadım günlerinde farklı şarapları deneme fırsatı yakalayabilir hem de şarap yapımıyla ilgili çok farklı bilgiler edinebilirsiniz.

Şarap fabrikalarını mutlaka ziyaret edin
Şarap fabrikalarını mutlaka ziyaret edin

Bozcaada Sokaklarını Keşfedin

Adanın sokaklarını gezerek muhteşem fotoğraflara çekeceğinizi söyleyebiliriz. Farklı ve ilgi çekici mimari özelliklerle yapılmış evler gerçekten görülmeye değer. Sokakları gezerken belki de ada sakinleriyle tanışıp sohbet etme ve adaya dair gizli kalmış bilgileri edinme fırsatı da yakalarsınız.

Bozcaada Sokakları
Bozcaada Sokakları

Ayazma Manastırını Ziyaret Edin

1734 yılında inşa edilen manastır, adada ayakta kalabilen iki manastırdan biridir. Adanın dokusuyla uyum içinde olan bu manastırı gezmek, gezinizin önemli bölümlerinden birini oluşturacak.

Ayazma Manastırı
Ayazma Manastırı

Göztepe’de Manzaranın Tadını Çıkarın

Adanın en yüksek noktası olan Göztepe’den muhteşem bir manzara seyretme şansını yakalayabilrsiniz. Çanakkale Boğazı’na kadar uzanan bu güzel manzaradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yalnız hayli rüzgarlı bir bölge olduğu için kalın ve rüzgar geçirmeyen kıyafetler tercih etmenizde fayda var.

Göztepe
Göztepe

Bozcaada Müzesini Ziyaret Edin

Bireysel girişimlerle hayat bulan ve UNESCO tarafından da ödüllendirilen bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Müzeyi ziyaretinizde adaya dair çok önemli fotoğrafları, Osmanlı’dan kalma eşyaları, Yunan kültürüne ait çeşitli objeleri ve daha birçok farklı nesneyi inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Bozcaada Müzesi
Bozcaada Müzesi

Tarihi Eserleri Görün

Bölgede çok çeşitli tarihi eserleri görme şansına da sahip olabilirsiniz. Mesela Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Yel Değirmenleri de otantik bir manzara ve sıra dışı fotoğraflar çekmek için ideal olacaktır. Bozcaada Namazgah da hayli etkileyici bir tarihi eser… Bozcaada Yeni Kale, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Alaybey Camii, Alaybey Hamamı, Köprülü Hamamı bölgede gezebileceğiniz diğer tarihi eserler arasında sayılabilir.

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

Yerel Sanatçıları Keşfedin

Ada kelimesi nedense sanatı ve yaratıcılığı çağrıştırır. Galiba ada havası insandaki sanatçı kişiliği ortaya çıkarmakta etkili oluyor. Ada’da birçok yerli sanatçının çok çeşitli eserlerini keşfedebilirsiniz.

Bozcaada'da Sanat
Sanatla dolu Bozcaada duvarları

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bu özel adaya ulaşmak için dilerseniz Çanakkale uçak bileti sayfamızdan biletinizi alarak oradan aktarma ile Geyikli Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. İskeleden kalkan Bozcaada feribotlarıyla yaklaşık yarım saatlik bir keyifli bir yolculuğun ardından etkileyici ada gezinize başlayabilirsiniz. Dilerseniz Çanakkale otobüs bileti sayfamızdan alacağınız biletle Geyikli Feribot İskelesi’ne kadar gelebilrisiniz. Ardından adaya geçişinizi gene feribot yolculuğuyla sağlayabilirsiniz. Size en uygun ulaşım alternatifini kullanarak geleceğiniz Bozcaada’da çok keyifli bir tatilin sizi beklediğinden eminiz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.