Kütahya’da Gezilecek 9 Yer

0
1956

Ülkemizin Ege Bölgesi’nde yer alan Kütahya, çini ve porselenleriyle, Mevlevi Dergahı’yla, kaplıcalarıyla ve daha birçok güzelliğiyle görülmeye değer şehirlerimizden biridir.

Kütahya’ya yolunuz düştüğünde görmeniz gereken yerleri biletbayi.com olarak sizlerle paylaşalım istedik.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti

Zeus adına inşa edilmiş Anadolu’nun en iyi korunmuş tapınaklarından birine sahip olan Aizanoi Antik Kenti, Kütahya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Roma’nın sonradan ele geçirdiği bu kentteki tapınak Roma mimarisi ile yeniden şekillendirildiği için bilindik Roma eserlerinden farklılık göstermektedir. Kentte tapınağın dışında görmeye değer birçok dönem kalıntısını inceleme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Dönenler Mevlevihanesi

Dönenler Mevlevihanesi
Dönenler Mevlevihanesi

Etkileyici bir yapı olan Dönenler Mevlevihanesi, mistik bir yolculuğa çıkmak isteyenlere kapısını sonuna kadar açıyor. Siz de bu ruhani havayı solumak niyetindeyseniz Mevlevi Dergahı’nı listenize mutlaka dahil etmelisiniz.

Kütahya Kalesi

Kütahya Kalesi
Kütahya Kalesi

Şehrin merkezinde yer alan kale birçok medeniyetin varlığına tanık etmiştir. Günümüzde turistler tarafından sıkça ziyaret edilen Kütahya Kalesi, manzarasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Çinili Camii

Çinili Camii
Çinili Camii

Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından hayata geçirilen Çinili Camii, içi ve dışı çinilerle bezenmiş ve dünyada eşine rastlanmayan bir eserdir. Bu güzel camiye hayran kalacağınızdan eminiz.

Çini Müzesi

Çini Müzesi
Çini Müzesi

Kütahya çinilerinin en güzel örneklerini bu müzede görme şansını yakalayabilirsiniz. Germiyanoğulları Dönemi’nde İmaret Mescidi adıyla hizmet eden yapı restorasyon çalışmaları sonucunda müze olarak kullanıma açılmıştır. Kütahya’nın müzeleri yazımızdan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kaplıcalar

Kütahya'da ziyaret edebileceğiniz birçok kaplıca tesisi bulunmaktadır
Kütahya’da ziyaret edebileceğiniz birçok kaplıca tesisi bulunmaktadır

Kütahya, kaplıca bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Siz de Kütahya ziyaretinizde kaplıcaların şifalı sularından faydalanma şansına sahip olabilirsiniz. Harlek Kaplıcaları, Emet-Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları, Yoncalı Kaplıcaları, Ilısu Kaplıcaları ve daha birçok kaplıcadan birini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya Arkeolloji Müzesi
Kütahya Arkeolloji Müzesi

Çok büyük bir müze olmamasına rağmen özellikle Roma döneminden kalma eserleriyle Kütahya’ya yolunuz düştüğünde zaman ayırmanız gereken güzel bir müze olduğunu söyleyebiliriz.

Mızık Çamı

Mızık Çamı
Mızık Çamı

7 asırlık bu yaşlı çam ağacı yıllara inat yaşam mücadelesine devam ediyor. Bu anıt çamı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kütahya Ulu Camii

Kütahya Ulu Camii
Kütahya Ulu Camii

Şehir merkezinde bulunmasından dolayı ulaşım anlamında sıkıntı yaşamadan Ulu Camii’yi gezme şansına sahip olabilirsiniz. Camii, kesme taş mimarisi ile inşa edilmiş ve süslemesinde pek fazla çiniye yer verilmemiştir. Şehrin en büyük iç hacme sahip camisi olma özelliğini taşımaktadır.

Siz de bu çini diyarını daha yakından görmek, tarihi ve doğal güzelliklerini görüp, termal kaynaklarında şifa bulmak isterseniz uygun fiyatlara Kütahya uçak bileti satın alabilirsiniz. Dilerseniz Kütahya otobüs bileti sayfamızdan ekonomik otobüs bileti satın alma şansınız da var.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.