Küreselleşme ve Turizm Etkileşimi

0
1187

Küreselleşme, dünyanın her yanında etkilerini gösteren ve insanları alışkanlıkları dışına taşıyan bir yeniliktir.

Aslında her anlamda “iyi” olduğunu söylemek doğru olmaz fakat, bir bütün anlamda da küreselleşme için “kötüdür” demek yerinde olmayacaktır. Mesela turizm noktasında yaşanan küreselleşmenin en büyük getirisi, yolların kısalmasıdır. Yani uçak ile yolculuk… Bunun için kötüdür demek doğru olmayacaktır. Ancak buna karşın, makine hayatının daha çok aktif olduğu günümüzde “insan gücü”ne olan ihtiyacın azalmasının da iyi taraflarının kötü taraflarından çok daha az olduğunu söylememiz gerekiyor.

Küresel tatil

Küreselleşme ve turizm

Bundan 15-20 yıl kadar önce seyahatler nasıl yapılırdı? Genel olarak otobüsle tabi ki… Daha önceki dönemlere inmeye bile gerek yok. Ancak aradan 20 yıl gibi bir sürenin geçmesiyle seyahat anlayışında bir farklılık yaşanmaya başladı. Otobüs ile yolculuk yapmak, kimin aklına gelirse gelsin; ya sıkılacaktır ya da yolculuk yapmamak için onlarca bahane öne sürecektir. Ancak bunun yanında bir de uçak ile yolculuk seçeneğinin sunulması, nazlanmaları ortadan kaldırmaya yeter.

Küreselleşme ve tatil

Tatil ve küreselleşme

Seyahat dünyasında yaşanan bir küreselleşmeden söz etmişken tatil anlayışına ettiği sirayetten söz etmeden geçmek olmaz elbette. Yine birkaç yıl öncesine geri dönecek olursak; bu sektörde de çok fazla destinasyon hakkını yakalayabilmek, sadece elit tabaka için olabilecek bir şeydi. Çoğu ülkelerin resimlerini bile göremiyorduk. Ancak küreselleşmenin tatil üzerindeki etkisi ile birlikte artık bu alanda da yeni bir anlayış hakim olmaya başladı. Gidilecek bir ülke hakkında yerinde oturarak bilgi edinmek, ülkenin kültür ve gelenekleri hakkında detaylara ulaşmak için internet, en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Bunun yanında küresel etkinin altında kalan tur firmaları veya rehber hizmeti veren diğer alanlara ulaşım da hem daha kolay hem de alternatifli seçeneklerle doldu.

Turizmde küreselleşme

Küreselleşme turizmde iyi mi?

Tatil anlayışında yeni bir çığır olarak piyasaya giren küreselleşme, sektördeki misyon ve vizyonel çalışmalarda da farklılıkların yaşanmasına neden oldu. Eski şartlarda oluşturulan misyonlar, yenilere inkılap edince haliyle bir değişimin olması da kaçınılmaz oldu. Seyahatlerin kısalması, bu konuda iyiye yorulacak bir şey iken gezerek görme anlayışının körelmesini negatif olarak değerlendirebiliriz. Yani her alanda olduğu gibi turizm alanında da küreselleşmenin getirileri, negatif ve pozitif yönlü olarak değerlendirilebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.