Küllerinden doğan ülke Bosna Hersek

0
1059

Nutukların tutulduğu bir savaşa sahne olan Bosna Hersek, 200 bin insanın katledildiği Avrupa’nın göbeğinde bir ülkedir.

Ülkenin her bir yerinde ayrı bir acının hissini hissetmek, savaşın bıraktığı acımasız izleri görmek mümkündür. Ama tüm bunlara rağmen Bosna Hersek, umutlarını yitirmemiş, savaş öncesi güzelliklerine yeniden sahip olmak için itina ile çalışılmış bir ülkedir. İnsanlar, savaşın en acı yüzüne tanık olsalar da Bilge Kral’ın ülkesi Bosna yine de tüm güzelliklerini Avrupalı ve dünyanın diğer ülkelerinden gelenlere karşı sıcak yüzüyle göstermeye devam ediyor.

Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında olan Bosna Hersek’in güzel kentlerinden derleme yaparak sizlere sunmak istedim. İsterseniz uzatmadan Bosna gezi rehberi turumuza başlayalım.

  1. Saraybosna

Saraybosna

Doğu ve Batı kültürünü bir arada barındıran Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Yarım milyondan biraz daha az nüfusa sahip olan kent, kozmopolit yapısı ile dünyada benzerine çok az rastlanan bir kenttir. Ortodoks Kiliseleri, Katolik Kiliseleri ve Camileri bir arada sükûnet içinde barındıran Saraybosna, bu yönü ve diğer özellikleriyle gezilmesi gereken en güzel Bosna Hersek kentidir.

  1. Mostar

Mostar

Hersek’in başkenti Mostar, Neretva Nehri’nin kıyısına konuşlanmış hoş bir kenttir. Otantik görünümü ve doğanın harika simalarına yer verilen kent, 105,000 nüfusa sahiptir. 90’lı yıllarda yaşanan savaştan en çok zarar gören kentin Mostar olduğu şüphesizdir. Şehrin adı, “Mostar Köprüsü”nden geliyor. Soğuk savaş döneminde Hırvatlar tarafından yıkılan tarihi köprü gibi şehrin önemli Osmanlı eserlerine sahip olduğunu söylememiz gerekiyor. Aralarında cami, Ortodoks Kilisesi ve Katolik Kiliselerinin bulunduğu kentin en görkemli yapısı, 1557 yılında yapılan Karagözbey Camii.

  1. Travnik

Travnik

Osmanlı kültürünü Balkanlarda görmek için gidilmesi gereken en güzel yerlerden biri Travnik’tir. Türkçede “otluk” anlamına gelen Travnik, Osmanlı devletine 19 vezir kazandırmış bir şehirdir. Balkanlarda yaşanan savaş sırasında Osmanlı dönemine ait eserler yıkılmış ancak yine de kentte çok sayıda Osmanlı eserinin hâlâ ayakta olduğunu söylemem gerekiyor.

  1. Srebrenista

Srebrenitsa

1991-1995 yıllarında yaşanan Srebrenista Katliamı, insanlık adına utanç duyulacak en büyük soykırımdır. Savaş döneminde 8,732 kişinin katledildiği kentte, acılar hâlâ insanlığa utanç verecek şekilde kendini gösteriyor. Sırpların ağır bombardımanı altında kalan kent, insanlık tarihinin en acımasız yüzünü görmek adına gidilmesi gereken bir yerdir.

  1. Tuzla

Tuzla

Majevica Dağı’nın eteklerinde kurulu olan Tuzla, Tuzla kantonunun içerisinde yer almaktadır. 90’lı yıllarda nüfusu daha az olmasına karşın şimdilerde göçmenlerin de gelmesiyle birlikte 200 bine yakın bir nüfusu vardır. Sarajevo ve Banya’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü kenti konumunda olan Tuzla, ılımlı denebilecek karasal bir iklime sahiptir.

  1. Bihaç

Bihaç

1500’lü yılların sonuna kadar da Osmanlıdan bağımsız olan Bihaç, bu yıllarda Hasan Paşa Predojeviç tarafından ele geçirildi. 1643 yılında Osmanlılar tarafından fethedilen Bosna, ardından geçen 20 yıl sonra ise Hersek’in fethine karşın Bihaç, bağımsızlığını 100 yıl kadar koruyabildi. Doğanın muhteşem güzelliklerine sahip olan kent, Bosna Hersek’te gezilebilecek güzel noktalardan biridir.

  1. Zenica

Zenica

Bosna Hersek’in dördüncü büyük kenti Zenica, Zenica-Doboj Kantonu’nun başkentliğini yapıyor. Bosna Nehri üzerinde kurulu olan kent, ülkenin sanayi bakımından en çok gelişen kentidir. Sanayi bakımından geliştiği kadar tarihi eserleri ve kültürel mirasları da bir hayli yoğun olan kent, Sarajevo’ya 70 km. uzaklıkta yer almaktadır. Burada Bosna Hersek’in fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in adını taşıyan ve 450 askerin bulunduğu Fatih Sultan Mehmet Kışlası yer almaktadır.

  1. Neum

Neum

Denize kıyısı olan tek Bosna Hersek şehri Neum’dur. Adriyatik Denizi’ne tek çıkış kapısı bulunan kent, gelişmiş ve modern yüzü ile kendini gösteriyor. Dik tepeleri, plajları ve lüks otelleri ile göze çarpan kent, kıyı turizmi konusunda bir hayli ilerlemeyi başarmıştır. Fakat bununla birlikte kentin arka kısmında kalan ve arkeolojik değeri yüksek olan yerlerde tarım turizminin geliştiğinden de söz etmek gerekiyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.