Londra, Paris’in ardından Avrupa’daki en çok ziyaret edilen başkent olarak her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Londra gezi rehberi listemizde sizlere şehrin gezilecek yerlerinden tutunda alışveriş noktalarına kadar pek çok konu hakkında bilgi verdik. Pek çok insanın en çok görmek istediği şehirlerin başında gelen Londra, kültür, sanat, doğal güzellikler ve gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehir. Hazırladığımız Londra gezi rehberinde sizler için şehirle ilgili bilmeniz gerekenleri listeledik.

#1 Londra Gezi Rehberi

Thames Nehri’nin ikiye böldüğü Londra, 8 milyonu aşkın nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en kalabalık ikinci şehri konumunda bulunuyor.

İngiltere’de pek çok etnik dil konuşulmasına rağmen resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır ve buradaki konuşulan İngilizce Amerika’da konuşulana göre çok daha kibar. İnsanların büyük çoğunluğu dinini Anglikan Kilisesi’ne bağlı olarak yaşamaktadır.

İngiltere, ülkemiz vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden biri ve bu vizeyi almanın hayli zor olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle İngiltere vizesi alırken evraklarınızın tam olduğunuza çok özen göstermeniz gerek. İngiltere ile ülkemiz arasında 2 saatlik zaman farkının olduğunu da belirtelim.

İngiltere’yi hakkını vererek gezmek için en az 4-5 günlük bir süreye ihtiyacınız olduğunu da ifade ederek sizi yazımızla baş başa bırakalım.

1- Londra Gezilecek Yerler

Şehirde görmeniz gereken pek çok önemli nokta bulunuyor

Londra’da gezilmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Dilerseniz şehirdeki birbirinden keyifli müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Ya da civarda bulunan Londra’nın en güzel köylerini keşfe çıkabilirsiniz. Manzara seyretmek isterseniz Londra’nın birbirinden harika kuş bakışı manzaralarına tanıklık edebileceğiniz pek çok nokta da sizi bekliyor.

2- Londra Alışveriş Rehberi

Şehrin en önemli alışveriş durağı: Oxford Caddesi

Başkent Londra, ziyaretçilerine çok keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmaya kararlı. Burada bulunan Oxford Caddesi sizi alışverişkolik yapabilir bizden söylemesi 🙂 Bunun dışında şehirde daha pek çok cadde ve pazar alışveriş çılgınlarını bekliyor.

Londra’da nerelerden alışveriş yapılabileceği hakkında detaylı bilgiler için tıklayın

3- Londra Ulaşım Rehberi

Londra dünyanın en eski metro ağına sahip

Londra dünyanın en eski metro hattına sahip. Bu durum Londra’da ulaşım konusundaki gelişmişliği bizlere gösteren bir ipucu. Şehirde metroyu kullanarak pek çok yere rahat bir şekilde ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında otobüs, taksi, tren ve bisiklet gibi alternatif ulaşım sistemlerini de değerlendirebilirsiniz.

4- Londra Gece Hayatı

Londra Gece Hayatı

Londra’da insanlar dışarıda vakit geçirip eğlenmeyi hayli sevmektedir. Bu nedenle şehirde neredeyse adım başı takılabileceğiniz bir bar veya puba rastlamanız mümkün. Bu nedenle bu şehrin gece hayatını seven insanlar için oldukça iyi bir tercih olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca şehirde gerçekleştirilen pek çok festival de insanların çok eğlenceli vakitler geçirmesine olanak tanımaktadır.

Şehrin gece yaşamı hakkında detaylı bilgilere ve mekan önerilerine Londra gece hayatı yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

5- Londra Yeme İçme Rehberi

İngilizler balık ve patates kızartmasını çok seviyor

Londra’nın kendine has bir yemek kültürü olduğunu söyleyemeyiz. Şehir ülkenin kozmopolit bölgelerinden ve burada çeşitli kültürlere ait lezzetler çoğunlukta.

Şehirdeki yeme içme kültürü ile ilgili bilgilere ve mekan önerilerine Londra yeme içme rehberi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

6- Londra’da Nerede Kalınır

Londra’da konaklama seçenekleri çoğunlukla Zone 1 ismi verilen şehrin en turistik bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Sizin de bu bölgede bir otel seçeneğini tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Ancak Londra otel fiyatlarının Avrupa’nın biraz üstünde olduğunu ve burada konaklamak için biraz bütçenizi zorlamanız gerektiğini belirtelim. Eğer Londra otel tavsiyeleri arıyorsanız Londra’da nerede kalınır başlıklı yazımızdaki otel önerilerini inceleyebilirsiniz.

7- Londra’ya Ne Zaman Gidilir ?

Londra gezi rehberi
Londra’ya gitmek için en ideal mevsimin yaz olduğunu söyleyebiliriz

Okyanus ikliminin hakimiyetinde kalan Londra özellikle kış mevsiminde yağışlı ve kapalı bir havaya sahip olmaktadır. Eğer bu havaları seviyorsanız kış mevsimini de tercih edebilirsiniz; ancak Londra’ya gitmek için en ideal zamanın yaz mevsimi olduğunu söyleyebiliriz.

8- Londra’ya Nasıl Gidilir

Londra’ya ülkemizden gerçekleştirilen direkt uçuşlara bilet alarak 4 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz. Seferleri kıyaslamak ve Londra uçuş fiyatlarına ulaşmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.