Kongo Mutfağı
Kongo Mutfağı

Afirka’nın en büyük ülkelerinden biri olan Kongo yemek kültürü ile de adından söz ettiriyor. gelin bu yazımızda “Kongo’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını bulalım ve Kongo’nun gastronomi diyarında keyifli bir yolculuğa çıkalım…

Kongo’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Barahatların yoğun olarak kullanıldığı Kongo mutfağı sebzelere yemeklerinde çok yer vermektedir. Ha bir de muza 🙂 Yemeklerin bölgeden bölgeye yapımı değişse de lezzet olarak birbirlerine yakın tatların ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ülke genelinde en sevilen pişirme tekniği kızartma olsa da haşlama ve buğulama gibi teknikler de kullanılmaktadır. Özellikle yapraklara sarılan etler buğulanarak çok daha sulu ve lezzetli olabilmektedir.

1. Moambe

Moambe
Moambe

Moambe “Kongo’da ne yenir?” diye sorulan bir sorunun en geleneksel Kongo yemeği olarak bizleri karşılıyor. Bu nedenle bu ülkenin en özgün yemeğini denemeyi düşünüyorsanız kesinlikle ülke sınırları içinde moambeyi mideye indirmeniz gerekiyor. Bu yemek sekiz farklı malzemeden yapılmaktadır ve ismi de zaten “sekiz” anlamına gelmektedir. İçinde neler mi var? Manyok yaprağı, acı biber sosu, muz, pirinç, yer fıstığı, balık, tavuk ve palmiye fıstığı bu sekiz içeriği oluşturmaktadır.

2. Fufu

Fufu
Fufu

Manyok unundan elde edilen bu yiyecek tıpkı ülkemizdeki ekmek kültürü gibi Kongo yemek kültürü içinde de yemeklerin yanında mutlaka servis edilen bir yiyecek. O nedenle fufuyu denemeden Kongo’dan ayrılma gibi bir ihtimaliniz bulunmuyor 🙂

3. Pili Pili

pili pili
Acı sos Afrika yemek kültürünün ayrılmaz bir parçası

Acı biber sosu Kongo mutfağı için “her şeyden vazgeçilse de vazgeçilemeyecek” şeklinde tabir edebileceğimiz bir unsur. Bu acı sos ülke genelinde hemen hemen bütün yemeklerin yanında servis edilmekte ve yemekler bu sos sayesinde lezzet konusunda level atlamaktadır.

4. White Elephant

White Elephant
White Elephant

Ülkede özellikle Hindistan cevizinden yapılan alkollü içeceklere bolca rastlayacaksınız. Bunlardan biri olan white elephant rom, süt ve Hindistan cevizi ile yapılan ve ülkede çok popüler olan bir içki türü.

5. Vitalo

Vitalo
Vitalo

Kongo mutfağı içinde meşhur olan kırmızı renkli ve alkollü içecek vitalo da yerli halk tarafından en sevilen içecekler arasında bulunuyor.

6. Satori

Satori
Satori

Kongo balık yemekleri konusunda da zenginliğini gösteren bir ülke. Ülkede çok lezzetli balıklarla yapılan farklı tarifleri deneme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Bu yemeklerden biri de satori. Bu leziz balık yemeği tilapia isimli balığın filetoları ile kabak çekirdeği ve sarımsağın kızartılmasıyla hazırlanıyor. Lezzeti ile nam salan satori kesinlikle “Kongo’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde olmayı sonuna kadar hak ediyor.

7. Maboke

Maboke
Maboke

Marantaceae isimli bitkinin büyük yapraklarına sarılarak pişirilen bir tatlı su balığı olan maboke buğulanmış balık sevenlerin deneyebileceği ve sevebileceği bir Kongo lezzeti.

8. Kızarmış Muz

Muz Kızartması
Muz Kızartması

Muz Afrika ülkelerini birbirine bağlayan en önemli ortak özelliklerden biri. Mutfak kültürlerinin kesişim kümesi olan bu lezzetli meyve çeşitli yemeklerde kullanılsa da asıl ününü kızartılarak yemesine borçlu. Bu topraklarda muz kızartılarak yeniyor, evet 🙂 Her damak tadına hitap etmese de muz kızartması en azından bir kere şans verilebilecek bir deneyim diye düşünüyoruz.

9. Palmiye Şarabı

Palmiye Şarabı
Palmiye Şarabı

Palmiye ağaçları bu toprakların önemli bitki örtülerinden biri. Bu ağaçlardan elde edilen özler doğal bir şekilde fermente edilerek leziz bir şaraba dönüşmektedir. Eğer hala “Kongo’da ne yenir? Ne içilir?” şeklindeki düşüncelerden kendinizi alamıyorsanız o halde sizi palmiye şarabıyla kadeh kaldırmaya davet ediyoruz.

10. Saka Saka

Saka Saka
Saka Saka

Kongo genelinde bir diğer sevilen balık yemeği de saka saka. Bu yemek Manyok yaprağı, tuz, hurma yağı ve yer fıstığı ezmesi kullanılmaktadır. Bu balık yemeği bizce Kongo’nun geleneksel yemeklerinden biri olabilir.

11. Madesu

Madesu
Madesu

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceği kuru fasulye Kongo lezzetleri arasında da özel bir yere sahip ve Kongo halkı da tıpkı Türkler gibi bu yemeği çok seviyor.

12. Fumbwa

Fumbwa
Fumbwa

Genellikle balık ya da manyok yemeği ile tüketilen fumbwa en popüler Kongo yemekleri arasında bulunuyor. Yemek ana maddeler olarak ıspanak, palmiye yağı ve yer fıstığı ile yapılmaktadır. Yemeğin yapılışına dair detaylar ve gerekli bütün malzemelerin listesi için burayı inceleyebilirsiniz.

13. Liboke

Liboke
Liboke

Afrikan yaşam kültürü bu topraklarda yaşayanların yemek yeme ve pişirme alışkanlıklarını da doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle Kongo’da özellikle et ve balık yemekleri büyük yapraklara sarılarak pişirilmektedir. Liboke de işte böyle bir yemek. Balık muz yaprağına sarılarak pişiriliyor ve bu şekilde lezzetini içinde muhafaza etmiş oluyor.

14. Ngai Ngai

Ngai Ngai
Ngai Ngai

Ebegümeci ve çeşitli baharatların haşlanmasıyla elde edilen sos, yağda kızartılmış balıkla birleşince ortaya muhteşem bir balık yemeği çıkıyor. Yağda kızartılmış balıkları seviyorsanız ngai ngaiyi seveceğinizi düşünüyoruz.

Bu kalabalık ülkenin kalabalık mutfağından en özel lezzetleri “Kongo’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde sizinle paylaştık. Eğer Kongo yemekleri ile ilgili listemizde eksik olduğunu düşündüğünüz yemekler varsa bunu bizimle paylaşarak listemizin daha dolu bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Kongo ile ilgili yazmış olduğumuz bütün yazılara ulaşmak isterseniz Kongo gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.