Kokusuyla Zihinlere Dinginlik Katan Kahvenin Kalbinin Attığı 7 Ülke

0
878

Türkiye’de nüfusun çoğunluğu çay içmeyi daha çok sevse de kahvenin tadı bir başkadır. Yemeklerden sonra içilen keyif kahvelerinin verdiği keyfi bulabilmek oldukça zordur. Dilerseniz kahvenin anavatanı olarak nitelendirebileceğimiz kahve üretiminde önemli yer tutan ülkeleri birlikte inceleyelim;

1-Brezilya’da Bir Fincan Kahve

Karnavallarıyla ünlü Brezilya, aynı zamanda tüm dünyaya kahve ihracatı yapan bir ülke. Brezilya kahvelerinin bu kadar ünlü ve lezzetli olmasının sebebi ise üretim sürecinin biraz daha farklı olarak kahve çekirdeklerini yıkamadan önce kurutma işleminden geçirmeleri…

2- Roma – İtalya

İtalya kahve kültürünün çok eskilere dayandığı bir ülkedir. Dünyada tüketilen ”espresso”, ”latte”, ”capuccino” gibi sevilen kahvelerin isim babalığını üstlenen ülkede kahve içilmeden güne başlayanların sayısı çok azdır. Roma ise ülkede kahve müdavimlerinin dolup taştığı bir kenttir. Sokaklarda ellerinde kahve ile yürüyen birçok insana şahit olabilir, açık hava kafelerinde İtalya’nın lezzetli kahvelerinin tadına bakabilirsiniz.

3- Seattle – ABD

Dünya devi kahve zinciri Starbucks’ın temellerinin atıldığı kentte, kahve oldukça önemli bir içecektir. En güzel kahve çeşitlerini tadabileceğiniz şehrin kafelerinde mutluluk dolu saatler geçirebilirsiniz.

4-Viyana – Avustralya

Muhteşem kahvelerin tadına bakabileceğiniz Avustralya’nın Melbourne şehri, kahve tiryakilerini asla hoşnutsuz bırakmayacak bir şehirdir. Birbirinden lezzetli taze çekilmiş kahve çekirdeklerinin, bölgeye has sütlü karışımlarını afiyetle içebilirsiniz.

5- Taipei – Tayvan

Tayvan’ın Tapiepi şehrinde kahve oldukça önemli bir keyif içeceğidir… Ancak eğer bu destinasyondaysanız, mutlaka bölgenin yöresel kahvelerini denemeli, damak zevkinize uygun bir favori kahve belirleyerek evinize götürmelisiniz.

6- Havana- Küba

Küba’nın başkenti Havana’da halk kahveyi sıklıkla tüketiyor. Bölgeye has bir kahve olan ”Cafe Cubana” isimli kahvede şehirle simgeleşmiş bir tür ”espresso’ya” benzer bir kahve. Şehri ziyaret edenler bu güzel kahveden paket paket satın almadan ülkelerine dönmüyor.

7- Etiyopya

”Etiyopya kahvenin anavatanıdır” desek doğru bir tabir olur… Ülkede 15 milyondan fazla insan kahve üretim işinde ve tarlalarda çalışmakta bu oran ülkenin kahveye verdiği önemin zaten bir göstergesi değil mi? Ülke ile simgeleşen ”Etiyopya Kahvesi ” 100 yılı aşkın süredir bu ülkeden dünyaya ihraç ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.