Kızkalesi, Mersin

0
1475

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mersin, doğal güzelliklerinin yanında gezilecek tarihi yerleriyle de Akdeniz Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olmayı başarıyor. Erdemli ilçesinde bulunan Kızkalesi de bölgenin tarihini yansıtan önemli eserlerden biri.

Kızkalesi bölgesi, tarih boyunca birçok devlet tarafından işgal edilmiş çok önemli bir ticari merkez olarak değerini her zaman korumuştur. Bölge günümüzde Mersin‘in ve Akdeniz’in önemli bir turizm merkezi olarak ziyaretçilerden yoğun ilgi görmektedir.

Kızkalesi

Kıyıdan yaklaşık 600 metre uzaklıkta bir adacık üzerine inşa edilmiş olan kalenin çevresi 192 metre uzunluğundadır. Önemli bir ticaret merkezi olmasından dolayı sık sık saldırılara uğrayan bölgeyi savunmak için kurulan kalenin günümüzde büyük bir kısmı sağlam bir şekilde durmaktadır.

Kızkalesi, Mersin

Mersin’in simge yapılarından biri olan Kızkalesi efsanelere de konu olmuştur. Rivayete göre bölgede yaşayan bir kralın bir kızı olmuştur. Kralın kızı gün geçtikçe serpilip güzelleşmiştir. Bir gün kral bir falcıyı çağırarak gelecekle ilgili bilgi almak ister. Falcı kralın kızının bir yılan tarafından sokularak öleceğini söyler. Bunun üzerine kral bir adacık üzerine bir kale inşa ettirerek kızını burada hapseder. Kral yılanların bu kaleye gelemeyeceğini düşünür; ancak  bir gün üzüm sepetinden çıkan bir yılan kızı sokar ve kız ölür.

Kızkalesi Ziyaret Bilgileri

Haftanın her günü açık olan müzeyi 5 TL ücret karşılığında ziyaret etmeniz mümkün. Müzekartınız varsa yılda iki defe ücretsiz bir şekilde Kızkalesi’ni ziyaret etme hakkınız bulunuyor. Sabah 08.00’da ziyarete açılan müze Nisan-Ekim yaz döneminde 19.00’a kadar; Kasım-Mart arasında ise 17.00’a kadar ziyaret edilebilmektedir.

Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kızkalesi, Mersin’e 60 kilometre, Erdemli’ye ise 23 kilometre mesafede bulunuyor. Mersin-Silifke otobüsleriyle Kızkalesi’ne gelmeniz mümkün. Sahilden teknelerle Kızkalesi’ne kısa bir deniz yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Eğer Mersin’e bir gezi planlıyorsanız listenize Kızkalesi’ni de alarak bu efsanevi kalenin içini gezmenizi öneriyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.