Kırşehir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
1091

İç Anadolu bölgesinin tarihi Hititler dönemine kadar uzanan kenti Kırşehir eski adıyla “Justinianopolis” gizemli tarihi ile şehre gelen misafirlere unutulmaz bir tatil yaşama fırsatı sunuyor. Türklerin kente egemen olduktan sonra kır halinde olan yerleşim yerinde yükselmelerinden sonra kente “Kır Şehri” adı verilmiş. Her ne kadar günümüzde “Kırşehir” olarak kayıtlarda yer alsa da köylüler şehre gittiklerinde “Kır şehrine gidiyorum” diyorlar.

Kapadokya’nın kuzeyinde yer alan Kırşehir, “Güzel Atlar Ülkesi” Kapadokya’nın giriş kapısı olma özelliğini taşıyor. Bozkır görünümde olan şehrin ziyaretçileri özellikle de bahar aylarından kente gelirler. Yaz aylarının sıcak ve kurak olması bölgeye gelen misafirleri engelleyen en büyük etkendir. Binlerce yıllık bir geçmiş ve birçok medeniyetin izini taşıyan Kırşehir’de görülmesi gereken doğal ve tarihi yerler, seyahat günlerinin daha renkli ve keyifli geçmesini sağlamaktadır.

Kırşehir’de gezilecek yerler

Mucur Yeraltı Şehri

Kırşehir’in gizemli tarihine tanıklık eden en önemli yerlerden biri ilin Mucur ilçesinde yer alan ve il ile aynı adı taşıyan Mucur Yeraltı Şehri’dir. M.S 3 ve 4. Yüzyılda kurulan şehir; 42 oda, ahırlar, dehlizler, ibadethane, gizli yollar ve geçitler ve havalandırma bacalarından oluşmaktadır. Yaşam merkezi olması bakımından tam teşkilatlı bir şekilde inşa edilen Mucur Yeraltı Şehri, zeminin 7-8 metre kadar altına inilerek inşa ettirilmiş. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre; M.S II. Yüzyılda putperestler ile Hristiyanlar arasında büyük çatışmalar yaşanmış ve bu çatışmalar sonucunda Hristiyanlar üzerinde tahakküm uygulanmaya çalışmış. Bu nedenle Hristiyanlar da baskılara maruz kalmamak adına bu yeraltı şehrini inşa etmişlerdir.

Mucur Yeraltı Şehri

Ahi Evran Camii ve Türbesi

1482 yılında “Ahilik” teşkilatının kurucusu Ahir Evran tarafından yaptırılan Ahi Evran Camii, Kırşehir’de görülmesi gereken bir başka değerdir. Üç kubbe üzerine kare plan ile yaptırılan cami, kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Türbeye caminin içinden bir merdivenle çıkılmaktadır. Mimari açıdan dikkat çekici olan ibadethanenin sağında mescit, sol tarafında ise Ahi Evran’ın mezarı bulunmaktadır.

Ahi Evran Camii ve Türbesi

Cacabey Camii (Cacabey Medresesi) ve Türbesi

1271-72 yılında Selçuklu zamanında Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından yaptırılan Cacabey Camii (Cacabey Medresesi), yaptırıldığı dönemde gözlem evi olarak inşa edilmiş, sonradan da camiye çevrilmiştir. Mimari bakımdan bir hayli dikkat çekici olan caminin minaresi mavi çinilerle bezeli olduğu için halk arasında “Cıncıklı Camii” olarak da adlandırılmaktadır. Kırşehir kent merkezinde yer alması, ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Cacabey Camii ve Medresesi

Kırşehir’e nasıl gidilir?

Yurdun dört bir yanından Kırşehir’e otobüs seferi düzenleyen otobüs firmaları ile kente ulaşım oldukça rahattır. Ankara-Kayseri D-765 Devlet Karayolu üzerinde yer alan kente, her yerden karayolu ile ulaşmak mümkündür. Uzak yerlerden gelenler ise maalesef ilde havalimanı bulunmadığından alternatif havalimanlarını tercih etmek zorundadırlar. Kırşehir’e en yakın havalimanı, 80 km. uzaklıkta bulunan Nevşehir Tuzköy Havalimanı’dır. Nevşehir uçak bileti alarak buradan transferle Kırşehir’e ulaşım sağlanabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
2

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.