Kirov'da ne yenir? Ne içilir?
Kirov'da ne yenir? Ne içilir?

Birçok Rusya şehri gibi nehir kenarına kurulmuş şehirlerden biri olan Kirov, Vyatka Nehri boyunca uzanmaktadır. 500 bin nüfusu ile mütevazı bir şehir olan Kirov’un yeme içme kültürünü yazımızda ele aldık.

Kirov’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Kirov, Rus ve Avrupa mutfağının yanı sıra Asya ve Orta Doğu’dan çeşitli mutfak seçkilerini deneyimleyebileceğiniz bir mutfak alternatifleri sunuyor. Bu da “Kirov’da ne yenir? Ne içilir?” sorusu için şehre gelenlerin zengin bir yelpazeden seçim yapmasına olanak tanıyor.

1. Ukha

Tsarskoe Selo (adres ve bilgi)

Ukha
Ukha

Başta çipura olmak üzere farklı balık türleriyle hazırlanan bir çorba türüdür. Çorbada daha çok taze ve genç balıklar tercih edilmektedir. Ukha yapılırken patates, pırasa, dereotu, havuç ve maydanoz gibi çeşitli sebzeler de kullanılmaktadır. Dileyenler çorbaya karabiber ve tuz da ilave etmektedir.

2. Bira

Pivnoy Dvorik Beer Garden & Restaurant (adres ve bilgi)

Bira
Bira

Bira, Kirov’da en fazla karşılaşacağınız alkollü içeceklerin başında geliyor. Şehirdeki barlar ve publar lezzetli bira konusunda çok başarılı ve burada birçok farklı tada sahip birayı tatma imkanını bulabiliyorsunuz.

3. Shchi

Russkaya Kukhnya (adres ve bilgi)

Shchi
Shchi

Lahana, Rusya genelinde çok sevilen ve tercih edilen bir sebzedir. Bu sebze ile hazırlanmış pek çok farklı yemek türünü bu coğrafyada tadabilirsiniz. Bir tür lahana çorbası olan shchi de besleyici ve hazırlaması pratik olması sebebiyle Kirov yemekleri içinde çok tüketilen seçeneklerden biridir.

4. Mantar Julienne

Krem (adres ve bilgi)

Mantar Julienne
Mantar Julienne

Mantarların dilimlenmesi ile hazırlanan mantar julinne, Rusya’da çok fazla tercih edilen bir atıştırmalık türüdür. Bu atıştırmalık özellikle yemeklerden önce yenmektedir. Yemeğin üzerine eklenen beşamel sosu ise bu atıştırmalığın çok daha lezzetli bir hal almasını sağlamaktadır.

5. Rus Salatası

Vasnetsov (adres ve bilgi)

Rus Salatası
Rus Salatası

Rusya’ya gelip de Rus salatası yemeden olmaz diye düşündük. Rusya’nın dünya genelinde üne sahip olan ancak buna rağmen Fransız bir şef tarafından ortaya çıkarılan bu lezzet Rusya’da her yerde kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir lezzet. Bu nedenle bu lezzeti “Kirov’da ne yenir? Ne içilir?” listenize mutlak dahil etmeniz gerektiğini belirtelim.

6. Rassolnik

Skovorodka (adres ve bilgi)

Rassolnik
Rassolnik

Soğuk iklime sahip birçok ülke gibi Rusya’da da çorbalar mutfak kültürünün önemli bir kısmını kaplıyor. Salamura ile yapılan rassolnik, bu özelliği ile diğer çorbalardan ayrılmaktadır. Çorba yapımında kullanılan diğer malzemeler ise pek çok çorbada kullanılan malzemelerle hemen hemen aynıdır.

7. Pelmeni

Karin (adres ve bilgi)

Pelmeni

Birçok ülkede bu yemeğe benzer türde ancak farklı isimlere sahip yemeklere rastlayabiliyorsunuz. İnce bir şekilde açılan hamurlar bohça haline getirilmekte ve içi hazırlanan kıymalı iç malzemesi ile doldurulmaktadır. Suda haşlanan pelmeni sade olarak servis edildiği gibi yanında farklı krema veya soslarla da sunulmaktadır.

8. Dressed Herring

Kukhnya Family Cafe (adres ve bilgi)

Dressed Herring

Salamura ringa balığı ile hazırlanan dressed herring, ismini de katmanlı şeklinden almaktadır. Ringa balığının dışında pancar, soğan, haşlanmış havuç, haşlanmış patates katmanlar oluşturacak şekilde üst üste konmaktadır. Yemekten ziyade bir salata olarak kabul edilmekte ve yemeklerin yanında bu şekilde servis edilmektedir.

9. Borsch

Govinda’s (adres ve bilgi)

Borsch

Rengini içinde kullanılan kırmızı pancardan alan borsch çorbası, kuşkusuz ülkenin en geleneksel yemeklerinin başında gelmektedir. Bu çorbanın besleyici olduğu kadar hastalıklara da şifa olduğuna inanılmaktadır. Günümüzde Rusya’da borschun çok farklı versiyonları yapılmaktadır.

10. Pizza

Paprika Cafe (adres ve bilgi)

Pizza
Pizza

Eğer fast food tarzı bir yemek arıyorsanız Kirov’da lezzetli pizzalar tadabileceğiniz çeşitli mekanlar olduğunun müjdesini sizinle paylaşmak istiyoruz. Yumuşacık hamuru ve bol malzemesi ile lezzetli pizzalar sizin için muhteşem bir öğün olacaktır.

11. Porridge

Knizhny Club 12 (adres ve bilgi)

Porridge
Porridge

Yulafla hazırlanan bir tür lapa olan porridge özellikle kahvaltı sofralarında bolca tüketilmektedir. Dünyanın hemen her ülkesinde karşımıza çıkabilecek bir lezzet olan porridge, yulaf dışında farklı tahıllarla da hazırlanabilmektedir.

12. Votka

Votka
Votka

Rusya’nın her şehrinde olduğu gibi Kirov’un da en yaygın tüketilen alkollü içeceklerinin başında votka gelmektedir. Votka Rusya’nın milli içeceği olarak bilinmekte ve adeta “su” gibi tüketilmektedir. Bu nedenle alkol tüketmeyi seven gezginlere Rusya için önerebileceğimiz en önemli şeylerden biri votka oluyor.

13. Shawarma

Danar (adres ve bilgi)

Shawarma
Shawarma

Hızlı bir atıştırmalık türü olan shawarma, Kirov’un önemli fast food seçenekleri arasında bulunuyor. Türk mutfağında da yaygın olan döner kültürünü yaşatan mekanlara Kirov’da da rastlıyoruz. Özellikle Danar isimli mekan bu konuda oldukça başarılı ve şehirde 20’nin üzerinde şubesi ile hizmet veriyor.

Umarız hazırlamış olduğumuz “Kirov’da ne yenir? Ne içilir?” listemiz, bu şehri ziyaret etmek isteyenler için yol gösterici olmuştur. Eğer listemizde eksik olduğunu düşündüğünüz tatlar varsa aşağıdaki “yorum” butonuna tıklayarak bizimle fikirlerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin. 

pinKirov’a geldiğinizde nereleri görmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Öyleyse editörlerimizin sizin için hazırlamış olduğu “Kirov gezilecek yerler listesi” ile şehri daha yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsiniz 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.