Kirmanşah'ta ne yenir? Ne içilir?

İran’ın yöresel lezzetlerini sevilen kent Kirmanşah’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık…

” Kirmanşah’da Ne Yenir , Ne İçilir?” başlıklı yazımızda sizlere kentte mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz?

Kirmanşah’ta aç kalmayacağınızdan eminiz… Bilindiği üzere Orta Doğu mutfağı ile benzerlik gösteren pek çok yöresel yemeğimiz var. Burada yiyeceğiniz yemekler de damak zevkimize uyacak yemeklerden genellikle..

Listenin ilk sırasında;

1- Supe Morgh

Soup Morgh

Bizdeki tavuk suyuna erişte çorbasına çok benzeyen Supe Morgh, klasik bir tavuk çorbası aslında. Kirmanşah’ın yöresel lezzetlerinden biri haline gelmiş. Soğuk algınlığı ve gribe birebir olan bu çorbanın içerisine mutlaka sebze parçaları da ekleniyor.

2- Albaloo Polo

Albaloo Polo

Akşam yemeklerinin şahı Albaloo polo, İran’ın en ünlü yemeklerinden biri. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan bu ana yemeğin içerisinde tavuk, pirinç, vişne, kiraz, safran ve koobideh kebabı yer alıyor. Denemenizi tavsiye ederiz.

3- Kateh

Kateh

İran’a özgü bir pirinç olan Kateh, Kirmanşah yemeklerinde sıklıkla göreceğiniz ürünlerden biri. Pek çok yemeğe katıldığı gibi yalnızca pilav olarak da tüketebileceğiniz İran pirinçlerinin tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

4- Kuku

Kuku

Yumurtalı ve sebzeli kek olarak tarif edebileceğimiz Kuku, oldukça lezzetli bir vejeteryan yemeği.. Karabiber, ceviz, tuz, yumurta ve pek çok ot çeşidinin birleşiminden oluşuyor. Denemenizi tavsiye ederiz.

5- Sangak

Sangak

Kentin yöresel ekmeği olarak gösterebileceğimiz Sangak, bizdeki görüntü ve lezzet olarak bizdeki Ramazan pidesine benziyor. Buğday unu ve ekşi mayadan yapılan bu gözlememsi lezzet İran’ın ulusal ekmeği seçilmiş. Kirmanşah’daki herhangi bir fırından sıcak satın almanızı tavsiye ederiz.

6- Khoresh Ebademjan

Khoresh Ebademjan

İçerisinde kızarmış patlıcan, kuzu veya sığır eti yer alan bu yemeğin ismi Khoresh Bademjan.. Harika lezzetteki bu yöresel yemeğin en önemli özelliği içerisine tarçın, safran, zerdeçal gibi farklı baharatların eklenmesi ve bazen de ekşi üzüm suyu katılması. Farklı bir lezzete sahip bu yemeği Kirmanşah’taki akşam yemeklerinizden birinde denemenizi tavsiye ederiz.

7- Fereni

Fereni

Pirinçten yapılan bir tatlı olarak tarif edebileceğimiz Fereni, bizdeki sütlaç ile neredeyse aynı tada ve kıvama sahip.

Süt, tarçın, pirinç, kuru üzüm ve isteğe bağlı olarak eklenen malzemeler ile yapılan tatlıyı isterseniz soğuk isterseniz de sıcak tüketebilirsiniz.

*Kirmanşah Gezilecek Yerler için..

Kirmanşah’da ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.