Kirmanşah Gezilecek Yerler

İran’ın batısında bulunan Kirmanşah, Kürtlerin çoğunlukta olduğu ve eyaletin yönetildiği şehirdir.

Kirmanşah gezilecek yerler yazımızda sizlere şehrin en turistik noktalarını derledik. Kuruluş tarihi milattan öncelere dayanan Kirmanşah, modern anlamda kalkınmasını Sasanilerle yaşamıştır. Araplar, Osmanlı, Selçuklu gibi büyük devletlerden etkilenen şehir, miras diyebileceğimiz yerlere sahip.

#1 Kirmanşah Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında; 

1- Taq-e Bostan

Taq-e Bostan

Sasani krallarının sıra dışı kabartmalarını burada görebilirsiniz. Taş oymalar, Fars eserler, kraliyet mühürleri gibi şeyler Taq-e Bostan’da toplanmış. Öğleden sonraki vakitlerde ziyaret etmenizi öneriyoruz. Akşama doğru da açık havadaki restoranlarda güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

2- Takieh Mo’aven ol-Molk

Takieh Mo'aven ol-Molk

Seçkin bir İslami türbedir. Özellikle Muharrem ayı boyunca ziyaretçi sayısında artış gözlemleniyor. Bu türbeyi sıradan bir dini yer olarak ele almamak lazım. Duvarlardaki çiniler, bölüm bölüm motifler, hayatın içinden tasvirler türbeye ayrı bir anlam katıyor. Türbenin sağında da bölgesel kıyafetleri sergileyen etnografya müzesi var.

3- Biglar Beigi Tekyeh

Biglar Beigi Tekyeh

İran’daki İslami noktalardan bir diğeridir. Göz kamaştıran ayna döşemeli kubbe odası görülmeye değer. Ayırca oldukça iyi bir kaligrafi müzesi de bulunmaktadır. Masjed-e Jameh’in karşısından aşağı inip, ilk soldan girince karşınızda göreceksiniz.

4- Covered Bazaar

Covered Bazaar

Kapsamlı ve restore edilmiş kapalı çarşı, Kirmanşah’ın tarihi pazar yerlerindendir. Eski kervansaray avlusu turistik gezi listelerine mutlaka alınır. Buralara özgü ürünleri çarşıda çeşit çeşit bulabilirsiniz.

5- Masjid-e Jameh

Masjid-e Jameh

Çarşı yakınlarında yer alan, kemik bir cemaate sahip camidir. Yazd tarzı ikiz minare gördüğünüz zaman camiye yakınlaştığınızı anlayın.

6- Ehmad Dohla Mosque

Ehmad Dohla Mosque

Qajar dönemi saat kulesiyle dikkat çeken cami, Kirmanşah’ın yerel değerleri arasındadır. Turistlerin gruplar haline dolaştığı Ehmad Dohla, akıllarda yer ediyor.

*İran’ın Kirmanşah Eyaleti diğer şehirler gibi tarihi eser ve yer içermiyor olabilir ancak İslami yapılardan çıkarımlar yapmak için buraya gidebilirsiniz. Yemekleri ve kültürüyle de turistlerin hoşuna giden bir yer olduğunu söylemeden geçmeyelim. En ekonomik Kirmanşah uçuşlarını anında görüntüleyebilir ve ister rezervasyon yaptırabilir, isterseniz anında satın alabilirsiniz. İran’la ilgili tecrübelerinizi diğer okurlarımızla paylaşarak yardımcı olmak isterseniz yorum bölümü aşağıda.

Kirmanşah gezilecek yerlere ek tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.