Kinshasa mutfağı
Kinshasa mutfağı

Buna rağmen şehrin görülmeye değer bir yer olduğunu bildiğimizde Kinshasa’da ne yenir, ne içilir sorularına cevap olabilecek bir liste hazırlayarak şehri ziyaret etmeyi düşünen gezginlere yol göstermek istedik.

O halde bu lezzetler neler, Kinshasa’da ne yenir, ne içilir ? birlikte listemize bakalım; Kinshasa 15 milyona yakın nüfusu ile dünyanın en büyük şehirlerinden biri konumunda bulunuyor. Tabi bu nüfus fazlalığı sizi çok gelişmiş bir şehir hayal etmeye götürmesin; çünkü Kinshasa çok da ileri bir şehir değil.

1- Kinshasa’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Öncelikle Kinshasa’nın biraz pahalı bir şehir olduğunu belirtmemizde fayda. Bütçe ayarlamalarınızı gerçekleştirirken bu gerçekten yola çıkarak daha sağlıklı karar alabilirsiniz; çünkü bu pahalılık şehirdeki gıda piyasasında da hakim.

Şehirde Kongo’ya ait yöresel yemeklerin yanında dünya mutfağından bir şeyler denemeniz de mümkün. Şehirde özellikle Hint mutfağı başta olmak üzere Fransız ve İtalyan mutfağının baskın olduğunu söyleyebiliriz.

Bu topraklarda yaşamayıp buraya ziyaret edenler farklı bir deneyim olacak olan Kinshasa mutfağı daha önce deneme ihtimaliniz çok düşük olan yemekleri tatma imkanı sunuyor.

1. Kwanga

Kinshasa'da ne yenir
Kwanga

Afrika ülkelerini dolaşırken dünyanın neredeyse başka bir yerinde bulamayacağınız manyok bitkisiyle tanışıyorsunuz. Bu bitkiyle yapılan kwanga ise Kinshasa mutfağı denince ilk akla gelen yiyeceklerden biri. Muz yaprağı içine sarılarak tıpkı sarma gibi pişirilen kwanga şehrin en sevilen geleneksel yiyeceklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Not: Manyok ne diye soracak olursanız bunun bir çeşit yabani turp olduğunu söyleyebiliriz. Manyok yemeklerin içinde kullanıldığı gibi manyoktan elde edilen un da Afrika topraklarında bir çok yemeğin ana maddesini oluşturmaktadır.

2. Fufu

Kinshasa'da ne yenir
Fufu

Manyok unuyla elde edilen fufu Afrika ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Kinshasa şehrinde de yemeklerin yanında servis edilen vazgeçilmez unsurlar arasında bulunuyor. Özellikle çorbalarla birlikte tüketilen fufu sebze ve et yemeklerinin yanında da kesinlikle tüketilen başlıca gıdalardan biridir.

3. Loso na Madesu

Kinshasa'da ne yenir
Loso na Madesu

Pilav üstü kur sevmeyen yoktur herhalde değil mi ? Kinshansa yemekleri içinde pilav üstü kuru fasulyeye benzeyen bir yemekten bahsedeceğiz şimdi. Loso na madesu pirinç ve fasulye ile yapılıyor ve genellikle aynı tabakta servis ediliyor. Etli olarak da yapılabilen bu yemek sade olarak da yenebilmektedir. Kimi zaman bazı yerlerde yemeğin üzerine muz da konduğu olmaktadır. Tabi fasulye ve pirinçle muzun bir arada nasıl gideceğini ancak denedikten sonra değerlendirebilirsiniz.

4. Sombe

Kinshasa'da ne yenir
Sombe

Gene bir manyok yemeği ile listemize devam edelim isterseniz. “Kinshansa’da ne yenir?” diye bu şehirde birilerine sorarsanız size muhtemelen manyoktan hazırlanan sayısız yemek ismi sayabilir. Bunlardan biri olan sombe de manyokun püre haline getirilmesiyle elde edilen bir yemek ve şehirde neredeyse bütün yeme içme duraklarında bu lezzeti deneme şansına sahip olabiliyorsunuz. Bizce Kinshansa’ya kadar gelmişken bu lezzeti denemeden dönüş uçağınıza binmeyin.

5. Ndakala

Kinshasa'da ne yenir
Ndakala

Afrika kıtasında manyok kadar yaygın olarak tüketilen bir diğer şey ise kurutulmuş et ve balık. Bölgeye has bir sardalya balığının kurutulmasıyla elde edilen balık etleri soğan, domates ve çeşitli baharatlarla sotelenerek ndakala yemeği hazırlanıyor. Eğer yemeğin nasıl hazırlandığına dair bir tarif incelemek isterseniz örnek olması için buradaki linki inceleyebilirsiniz.

6. Deniz Ürünleri

Kinshasa'da ne yenir
Deniz ürünleri şehir genelinde yiyebileceğiniz bir alternatif

Kinshasa’da deniz ürünleri olarak sadece ndakala yok elbette. Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Kongo’da denizden yakalanan lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Tabi ki Afrika’daki diğer pek çok şehirle ilgili yazdığımız yazılarda olduğu gibi burada da bir uyarıyı yapmadan geçemeyeceğiz. Bölgede hijyenik gıda bulmak biraz zor olduğundan özellikle deniz ürünlerini tadarken hijyen kriterlerinizi gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

7. Bira

Kinshasa'da ne yenir
Şehrin en çok tercih edilen birası: Primus

Farklı bir yemek ve yaşam kültürün sahip olan Kinshasa’da alkollü içecek olarak en çok tercih edilen şey evrensel bir tercih oluyor: Bira. Eğer birayı seviyorsanız Kinshasa’da içki konusunda pek fazla yoksunluk çekeceğinizi düşünmüyoruz.

8. Kızarmış Muz

Kinshasa'da ne yenir
Kızarmış Muz

Afrika yemek kültürü hakkında yazdığımız her yazıda istisnasız karşınıza çıkacak şeyi merak ediyorsanız hemen söyleyelim: Kızarmış muz. Bunu pek çok restoranda deneyebilir ya da sokak tezgahlarından satın alarak yiyebilirsiniz.

9. Izgara Et

Kinshasa'da ne yenir
Izgarada pişen etler de denenmesi gereken lezzetlerden

Kinshasa lezzetleri arasında bölgede yetiştirilen hayvanlardan elde edilen etler de çok yaygın. Özellikle bu etlerle hazırlanan kebapların lezzetine doyum olmuyor. Bu lezzetli etleri farklı restoranlarda deneyebilirsiniz.

10. Acı Biber Sosu

Kinshasa'da ne yenir
Acı biber sosu her yemeğin yanında tüketiliyor

Kinshasa’da mutfakların vazgeçilmezlerinden biri de acı biber sosu. Ülkemizde özellikle kızartmaların yanında servis edilen bu sos Kinshasa’da neredeyse bütün yemeklerin yanında sunulmaktadır.

Kinshasa’da ne yenir ne içilir sorusuna verilecek cevaplarınız varsa hemen yorum kısmından bunları bizimle paylaşabilirsiniz. Şehre geldiğinizde nereleri görmeniz gerektiği konusunda fikir almak isterseniz Kinshasa gezilecek yerler listemize göz atmanızı öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.