Kinshasa Gezilecek Yerler

Türkçe adıyla Kinşasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkentidir. Kongo Nehri’ne sınırı olan Kinshasa bölgedeki değerli topraklardandır.

Kinshasa tropikal iklim kuşağında yer alan bir şehir. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 derece civarındadır. Ülke nüfusunun yüzde 13’üne ev olan Kinshasa idari yapılanma bakımından örnek gösterilir. Şehirde görülmesi gereken noktaları Kinshasa gezilecek yerler yazımız içinde anlattık. Keyifli okumalar dileriz..

#1 Kinshasa Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında; 

1- Kinshasa Ulusal Müzesi

kinshasa national museum

Yaklaşık 45 bin nesneden oluşan bu inanılmaz etnografik arşiv, şehrin Lingwala bölgesindedir. Halen yapım aşamasında olan müze Güney Kore’den 10 milyon Dolar tutarında yatırım bekliyor. Küçük sergiler şu an gezilebiliyor. Ancak bazı koleksiyonları görmek için depolara girmek gerekiyor. Müze çalışanlarından yardım alabilirsiniz.

2- Serpents du Congo

serpents du congo

Hayvanat bahçesidir ama yılan çiftliği olarak da bilinir. Kinshasa merkeze 28 kilometre mesafede bulunan yılan çiftliği zehirli ve zehirsiz yılanlara sahip çıkıyor. Yılan fobiniz yoksa ve cesursanız yılanların yanına sokulabilirsiniz.

3- Palais de la Nation

Palais de la Nation

1956’da Kinshasa’daki Belçikalı vali için inşa edilmiştir. Kongo, bağımsızlığını ilan ettikten sonra ilk cumhurbaşkanı olan Patrick Lumumba da bu binayı kullanmıştır. Geziler için halka açık değildir.

4- Laurent Kabila’nın Mezarı

Laurent Kabila'nın Mezarı

Eski başkan Laurent Kabila’nın (1939-2001) mezarı görülmeye değer olsa da, birkaç güvenlik katmanından geçmek gerekiyor. Mezar dışında Kuzey Koreli bir adamın heykelini de göreceksiniz.

5- Marche Central

marche central

Orta Afrika’da en büyük pazarlardan biridir ve ziyaretinize değecektir. Pazar yeri kalabalık olduğu için değerli eşyalarınızı arkanızda bırakıp gezmeniz iyi olacaktır.

6- Palais du Peuple

palais du peuple

Halk sarayı, ulusal meclis ve senatodan oluşan büyük bir komplekstir. İçeriye herkes alınmıyor. Uzaktan bakmak ve fotoğraf çekmek için gelebilirsiniz.

7- Academie des Beaux-Arts

academie des beaux arts kinshasa

Tüm Kongo’da içtenlikle karşılanan sanat okulu bir sürü heykele sahip. Öğrenciler ve profesyonelleri buluşturan akademi sık sık yeni ürün çıkarıyor.

8- Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

1947’de Belçika egemenliğinde inşa edilen katedral, Kinshasa’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul edilir.

9- Eglise Ste Anne

Eglise Ste Anne

Büyük bir misyonerlik bileşiminin parçası olan Eglise Ste Anne, Kinshasa’nın ana Katolik kilisesidir.

10- Lola Ya Bonobo

lola ya bonobo

Bonobos nesli tükenmekte olan, Kongo’ya özgü maymun türüdür. Lola Ya Bonobo, maymunların neslini devam ettirebilmeleri için yapılan bir park. Hayatları boyunca ihtiyaçları karşılanan maymunlar turizmcilerin gözünden de kaçmıyor. Bonobos maymunlarını bu kadar fazla görebileceğiniz bir yer dünya üzerinde yok.

11- Zongo Şelalesi

zongo waterfalls

Tropikal ağaçları besleyip, karanlık ormanları serinleten şelale Atlas Okyanusu’na dökülüyor. 4 bin 700 kilometre uzunluğundaki Zongo, dünyanın dokuzuncu büyük nehridir. 41 bin metreküp su taşıması da önemli bir detay. Şelale etrafındaki safari turlarıyla maceraya atılabilirsiniz.

*Kongo’nun bazı şehirleri yabancı sermaye ile kalkınmaya devam ediyor. Bir zaman sonra daha fazla turistik yer olacaktır. Afrika kültürünü yerinde deneyimlemek isteyenler varsa Kinshasa’da bir başlangıç yapabilir.  En ucuz Kinshasa uçuşlarını tercih ederek cebinizi rahatlamanız da mümkün. Yolculukta yanınıza alacağınız eşyaları birkaç kez kontrol etmeyi unutmayın. Unuttuğunuz şeyleri Kongo’da bulmanız zor olabilir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.