Kilis’te görülmesi gereken harika yerler

0
1279

Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin kesiştiği nokta üzerinde yer alan Kilis, Gaziantep’e 55 km, Suriye sınırına ise 10 km. mesafede yer almaktadır. Tarihi geçmişi milattan öncesi yıllara dayanan ve geçmişinde birçok medeniyete beşiklik yaparak günümüze gelen kent, tarihi dokuları ve kendine has kültürü ile ön plana çıkan bir yerdir.

Seyahatinizde farklı bir deneyim yakalamak ve Akdeniz ile güneydoğu Anadolu bölgesinin kesişmesi ile karışık bir yapı görmek için rotanızı Kilis’e doğru çevirebilirsiniz. Burada birbirinden farklı yapılar, tarihi eserler ve görülmeye değer alanlar sizi bekliyor olacaktır. Gezisinde farklı bir lezzet yakalamak isteyenler için araştırdığımız Kilis gezilecek yerleri hakkında sizlere vereceğimiz bilgileri değerlendirerek kent hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kilis’te gezilecek mükemmel yerler

Ravanda Kalesi

Kilis’in tarihi güzelliklerini değerlendirirken uğranılmadan geçilmemesi gereken yerlerden biri Ravanda Kalesi’dir. Merkeze 24 km. uzaklıkta Polateli ilçesine bağlı Belenözü (Ravandan) Köyü sınırlarında yer alan kale, görkemi ile büyüleyici bir atmosfere sahip. Afrin Çayı’nın doğusunda yer alan kale, dağın sivri tepesi oyularak inşa edilmiş ve geniş bir görüş açısına sahiptir. Kale ve çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen bilgilere göre kale, Hititler mimarisini taşımaktadır. Farklı dönemlerde bölgeye hâkim olan uygarlıklar da kalede eklemeler yapmışlardır.

Ravanda Kalesi

Kurdağa Kasteli

Kasteller bakımından bir hayli zengin bir şehir olan Kilis’te görülmesi gereken pek çok kastel vardır. Salih Ağa Kasteli, İpşir Paşa Kasteli, Fellah Kasteli ve Bölük Mahallesi’nde Kurdağa Caddesi ile Binbaşı Sokağı bölgesinde yer alan Kurdağa Kasteli. Kurdağa Kasteli, 1635 yılında yaptırılan tek girişli bir çeşmedir. Ön yüzünde kesme taş, arka yüzünde ise moloz taşı kullanılarak inşa edilen yapı, suyunu Kalleş Dağı bölgesinde yer alan “Mıh Kuyusu” adı verilen yerden beslenmektedir.

Kurdağa Kasteli

Eski Hamam

Emir Kasım oğlu Emir Canbolad tarafından yaptırılan Eski Hamam, Kilis’te mutlaka görülmesi gereken yapılardan biridir. Soğukluk, sıcaklık ve ılıklık olmak üzere üç bölümden meydana gelen hamam, Meşhetlik Mahallesi, Eski Hamam Sokağı’nda yer alıyor. Mimarisi ile bir hayli dikkat çekici olan yapının tam olarak hangi dönemlerden kaldığı bilinmemektedir. Şehre renk katan mimarisi ile kenti ziyaret eden turistlerin dikkatini üzerine çekmeyi başaran Eski Hamam, Kilis gezisinde görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir.

Kilis Hamamları

Kilis Evleri

Ve tabi ki Kilis Evleri… Aslında bu yapı, kentte tek olma özelliğine sahip değildir. Kilis evlerinin geneli avluludur. Taş, kerpiç ve leften yapılan evler, Kilis’te bulunan taş ocaklarından çıkartılan kirli beyaz renkli taştan yapılmaktadır. Kendine özgü mimarisi ile dikkat çeken Kilis Evleri; avlu, mutfak ve mağaralardan oluşmaktadır. Kent merkezinin birçok yerinde denk gelebileceğiniz bu evler, Kilis gezisinde daha farklı yönleri keşfetmenizi sağlayacaktır.

Kilis Evleri

Kilis’e nasıl gidilir?

Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz bölgelerini birleştiren bir noktada yer alan Kilis’e gitmek için ülkemizin dört bir yanından sefer düzenleyen otobüslerle ulaşabilirsiniz. Kilis otobüs bileti almanız, karayolu ile kadim kente ulaşmanızı sağlayacaktır. Uzak diyarlardan kenti ziyaret etmek isteyenler için ise 55 km. uzaklıkta yer alan Gaziantep Havalimanı, ideal bir seçim olacaktır. Gaziantep uçak bileti rezervasyonu yaptırarak buradan hareket eden Kilis otobüsleri ile kenti keşfetmek üzere yola koyulabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.