Kigali yemekleri
Kigali Yemekleri

Tertemiz bir başkent görmek istiyorsanız sizi Ruanda’nın başkenti Kigali ile tanıştırmak istiyoruz. Hatta şehirde genel temizlik günü bile var. “Kigali’de ne yenir? Ne içilir?” diye merak edenler için bu temiz şehrin bölgesel yemeklerini listeledik.

Kigali’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Kigali, Ruanda’nın ya da bilinen ismiyle Rwanda’nın başkenti konumunda bulunuyor ve ülkenin en gelişmiş şehirlerinin başında geliyor. Bu şehirde özellikle yerel lezzetlere zaman ayırmanızı öneriyoruz. Tabi bunun yanında şehirde dünya mutfağından seçkileri de deneme imkanınız da oluyor. Şehirde Hintlilerin ticari faaliyetlerdeki etkisi yemek konusunda da kendisini gösteriyor ve şehirde bol miktarda Hintlilerin işlettiği restoranlarda ziyaretçiler midelerine ziyafet çekme olanağı bulabiliyor.

Kigali mutfağı içinde balık, kırmızı et (özellikle keçi eti) ve tavuk eti en çok kullanılan et türleri arasında bulunuyor. Tropikal meyveler ise çiğ olarak tüketildiği gibi mutfağın içinde bizzat yemeklerin içinde dahi kullanılmaktadır. Her ne kadar Türk mutfağı için kulağa biraz garip gelse de bu topraklarda çok olağan bir durum bu.

Biraz da şehirdeki fiyatlardan bahsedelim ve ardından listemize geçelim isterseniz. Kigali ülkenin pahalı şehirlerinden biri. Bunda şehrin özellikle gıda konusunda dışa bağımlı bir şehir olmasının etkisi büyük. Bu nedenle Kigali yeme içme fiyatları biraz pahalı. Tabi aşırı uçuk fiyatlarla karşılaşacağınızı da düşünmeyin.

Haydi öyleyse şimdi “Kigali’de ne yenir?” sorusunun cevaplarını sıralayalım ve şehrin en özel tatlarına dair bilgileri ve fotoğrafları birlikte inceleyelim;

1. Brochette

Brochette
Brochette

Afrika kıtası genelinde sokak lokantalarında ve birçok noktada kolay bir şekilde bulabileceğiniz şiş kebaba brochette deniyor. Genellikle keçi ya da dana etinden yapılan ancak ciğer gibi hayvanın farklı yerlerinden de yapılan bu yemek kıtanın en geleneksel et yemeklerinin başında geliyor. Çok fazla hijyen aramayanlar için brochette denenmesi gereken önemli yemekler arasında bulunuyor.

2. Nyama Choma

Nyama Choma
Nyama Choma

Afrika usulü ızgara et olarak tanımlayabileceğimiz nyama choma da görsel olarak iştah kabartan Kigali yemekleri arasında bulunuyor. Bu yemek de tıpkı brochette gibi genellikle keçi etinden yapılmakta ve yerli halk tarafından çok sevilmektedir.

3. Kızarmış Muz

Kızarmış Muz
Kızarmış Muz

Türk yemek kültüründe pek de alışık olunmayan bir lezzet kızarmış muz. Bu lezzet Afrika topraklarında vazgeçilmez lezzetler arasında bulunuyor. Biz bu tatlı türü yemeği evde arkadaşlarla denedik. Bir kısmımız çok beğenirken bir kısmımız ise hiç beğenmedi. Böylece kızarmış muzun Türkler arasında herkese hitap etmeyen bir lezzet olduğunu test ederek öğrenmiş olduk 🙂

4. Tropikal Meyveler

Tropikal meyveler
Tropikal meyvelerin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Kigali mutfağı içinde sadece muz değil; birçok farklı tropikal meyve de bulunuyor. Bu meyveleri restoranlarda, sokak satıcılarında ya da yerel pazarlarda bulabilir ve deneyebilirsiniz. Bu topraklarda şimdiye kadar adını bile duymadığınız muhteşem tada sahip meyveleri yiyeceğinizi söyleyebiliriz.

5. Ruanda Kahvesi

Ruanda Kahvesi
Ruanda Kahvesi dünya çapında bir üne sahip

Dünyanın kahve ihtiyacında önemli bir yere sahip olan Afrika ülkeleri bu konuda muazzam lezzetleri deneme imkanı da sunuyor. Kahvenin yumuşak içimli olması ve aromatik bir lezzete sahip olması onu dünya genelinde sevilen bir kahve türü haline getirmiştir. Bourbon cinsinden bir kahve olan Ruanda kahvesi bölgenin iklim şartlarının uygun olması sayesinde hem ülke içinde tüketilmekte hem de bol miktarda ihraç edilerek ülkenin ekonomik kalkınmasına büyük katkı sunmaktadır.

6. Ruanda Birası

Bira
Yemeğinizin yanında soğuk bir bira iyi gidecektir

Ülkemizdeki biraların aksine arpa ile değil muz ve mısır nişastası ile yapılan Ruanda birası Kigala’nın en sevilen alkollü içecekleri arasında bulunuyor. Şehri ziyaret edenler de bu lezzeti çok beğendiğini ifade ediyor.

7. Deniz Ürünleri

Balık
Deniz Ürünlerini de listenize ekleyin.

Kigali’de farklı baharatlarla çeşnilenmiş balıklar özellikle ızgarada pişirilerek servis edilmektedir. Bu da deniz ürünleri sevenlere şehirde farklı bir lezzet deneyimi yaşama imkanı sunuyor. Balıklar kimi yerlerde brochetta tarzında şişlere dizilerek de pişirilebilmektedir.

8. Akabenz

Akabenz
Akabenz

Bir çeşit domuz barbeküsü olan akabenz, Kigali halkı tarafından heyecan verici bir yemek olarak tüketiliyor. Barbeküde hazırlanmış domuz etleri üzerinde muzlarla servis edilmektedir.

9. Ugali

Ugali
Ugali

Ülkemizdeki pilavın yerini Kigali’de ve birçok Afrika ülkesinde ugali alıyor. Yerli birinin “Kigali’de ne yenir?” sorusuna vereceği cevapların başında kesinlikle ugali geliyor. Ugaliyi Kigali’de yediğiniz bir yemeğin yanında mutlaka yiyeceğinizi söyleyebiliriz.

10. Tabi ki Pili Pili Sosu

Pili Pili Sosu
Pili Pili Sosu

Afrika’nın yemeklerine daha özel bir lezzet katan bu acı biber sosu başta et yemekleri olmak üzere dahil olduğu bütün yiyeceklerin lezzet katsayısını çok yukarılara çıkarıyor. Kigali’deki restoranlarda sizin istemenize gerek kalmadan bu sosun masanıza geldiğini görürseniz şaşırmayın.

11. İbirayi

İbirayi
İbirayi

Patates şehrin yemeklerini taçlandıran önemli bir unsur. İbirayi ise belki de patates kızartmasının en lezzetli hali diyebiliriz. Altın rengi, gevrek ve baharatlarla renklendirilmiş muhteşem bir patates kızartması yemek istiyorsanız doğru adrestesiniz demektir.

“Kigali’de ne yenir? Ne içilir?” listemiz şimdilik burada bitiyor. Listemize eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından bize yazabilirsiniz. Kigali ile ilgili bütün yazılarımıza ulaşmak için Kigali gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.