Yavru Vatan Kıbrıs’a yolumuz düştüğünde en çok nereler ziyaret alıyor, nereleri tercih edebiliriz, not düştük.

Hep Akdeniz sahillerinde yaptığımız tatili bir de Akdeniz sahillerine karşı yaptığımızı düşünelim. Kıbrıs senenin her mevsiminde, her yaştan ziyaretçilerini karşılamak için kollarını açmış bizi bekliyor. Hazırsanız sizler için hazırladığımız keyifli gezi yazımıza başlayalım;

Kıbrıs Gezilecek Yerler

1- Olimpos Tepesi

olimpos tepesi

Olimpos tepesi, Kıbrıs’ın en yüksek noktasıdır. Tepede meyve bahçelerine ve vadilere rastlamak mümkündür. Ağaçların arasında gökyüzünü kucaklamak, temiz havayı içine çekmek insana oldukça huzur veriyor. Ocak-Mart aylarında tepede kayak yapabileceğiniz bir alan bulunuyor. Tepede Kıbrıs sahillerine göre sıcaklık düşüktür ve kayak yapmak için elverişlidir. Kıbrıs’ın gezilecek yerleri listenize bir kayak tatili eklemek kulağa hoş gelen fikirlerden.

2- Limasol Tuz Gölü

limassol tuz gölü

Kıbrıs geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alan Limasol Gölü, Kıbrıs’ın en büyük gölü olma sıfatını üzerinde taşıyor. Kıbrıs’a gittiğinizde bu eşsiz manzarayı görmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

3- Larnaka Tuz Gölü

larnaka tuz gölü

Kıbrıs sınırları içerisinde kalan ikinci büyük göl, Larnaka Tuz Gölü. Limasol Havaalanına giderken yol üzerinde bulunmaktadır. Kış aylarında yağışlar nedeniyle su seviyesi artan gölde, yazın su seviyesinin azalmasıyla tuzlar meydana çıkıyor. Flamingolar ve göçmen kuşların adresi haline gelmiş göl, Kıbrıs adasının dış ticaretinde önemli bir görev üstlenmiş bulunuyor.

4- Pafos Hayvanat Bahçesi

pafos hayvanat bahçesi

Küçük bir hayvanat bahçesi olmasına rağmen çok fazla çeşitte kuş türüne ve hayvana rastlanmaktadır. Hayvanlar o kadar bakımlı ve güzel bakılıyormuş ki ziyaretçilerinden tam not almış. Hayvanat bahçesindeki penguenler ziyaretçilerin gözdesi olmuş durumda.

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 09.00 – 18.00

Bu hayvanat bahçesinde bulunan diğer canlılara göz atmak isterseniz tıklamanız yeterli.

5- Limassol Hayvanat Bahçesi

limassol hayvanat bahcesi

Limassol Hayvanat Bahçesi, Pafos’a göre hayvan çeşitliliği daha fazla olan bir yer. İçerisinde birçok sürüngen çeşidi görmeniz mümkün. Hayvanat bahçesi içerisinde çocukların ve yetişkinlerin keyifle vakit geçirebileceği yeme, içme ve eğlence alanları bulunmaktadır.

6- Nissi Plajı

nissi plajı

Kıbrıs adasının en ünlü plajlarındandır. Bu plajın en önemli özelliği, suyunun berraklığı ve temizliği sebebiyle mavi bayrak almış olması. Bu plajın sahilinden küçük bir adaya yürüyerek gitme imkanınız bile var. Suyunun berraklığı ile Maldivler’i andıran bu plaj, Kıbrıs’ın gezilecek yerleri arasında en başı çekiyor. Nissi Plajı’nın içerisinde bulunan bar, canlı performanslara yer veren DJ’ler ile birlikte tatiliniz doyumsuz bir hale dönüşüyor.

7- Kato Paphos Arkeoloji Parkı

kato paphos arkeoloji parkı

Adeta açık hava arkeoloji müzesi izlenimi veren park, Yunan ve Roma dönemine ait arkeolojik eserleri bünyesinde barındırıyor. 1980 yılında Dünya Miras Listesi’ne adı yazılan parkın korunması hedeflenmiştir. Bu arkeoloji parkının içinde; Kral Mezarları, Hristiyan Bazilikası, Agora ve daha bir çok tarihi mekan yer almaktadır. Tarihe tanıklık etmek için Kıbrıs’ta gezilecek yerler listenize bu arkeoloji parkını mutlaka eklemelisiniz.

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:30-19:30

8- St. Nicholas Katedrali

st. nicholas katedrali

Eskiden katedral, günümüzde Kıbrıs’ın en büyük iki camisinden biri olan Lala Mustafa Paşa Camisi‘dir. Oldukça görkemli ve dikkat çeken şehrin en güzel yapılarından biri olan cami, tüm Akdeniz’in en gotik yapılarından biri sayılmaktadır. Ayrıca katedralin önündeki ağacın 700 yıllık geçmişi ile Kıbrıs’ta yaşayan en yaşlı varlık olduğu bilinmektedir.

Adres: Mahmut Celaleddin Sk, Gazimağusa / Kıbrıs

9- St. Barnabas Arkeoloji ve İkon Müzesi

st. barnabas kilisesi

Kıbrıs’a Hristiyanlığı yaymak için gelen St. Barnabas’ın mezarı bulunmaktadır. Kilisede çoğunluğu 18. yüzyıla ait Hz. İsa, Meryem Ana ve Hristiyan ermişlerin, geleneksel olarak tahta üzerine yapılmış, kutsal kabul edilen resimlerine ya da küçük heykellerine rastlanmaktadır. Arkeoloji müzesi olarak sergilenen odalar ise papazların daha önceden kaldığı odalardır.

Adres:  Gazimağusa / Kıbrıs

10- Gavur Taşı

gavur taşı kıbrıs

Namı-ı diğer Petra Do Romiou. Burası rivayete göre Yunan mitolojisinde bulunan Güzellik Tanrıçası Afrodit’in doğduğuna inanılan bölge. Buraya nasıl ulaşım sağlayabiliriz derseniz eski Baf-Limasol sahil yolunu takip ederseniz, yol üzerindeki kocaman taş önünüze çıktığında doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz

11- Kaya Mezarları

kaya mezarları kıbrıs

Milattan önce 4. yüzyıla tanıklık eden mezarlara eski zamanlarda Baflı soylular ve yüksek derecede görevli olan kişiler gömülmekteydi. İçerisinde herhangi bir kralın yer almadığı mezarlar, taşlarının ihtişamından dolayı bu ada layık görülmüştür. Unesco Dünya Mirasları listesine alınan Kaya Mezarları, dorik sütunlar ve fresklerle bezenmiş duvarlardan oluşmaktadır. Duvarlardan yola çıkarak o dönemin ev tarzları hakkında ipuçları yakalayabilirsiniz.

Adres: Baf Limanı’nın 2 km kuzeybatısında

12- Cikko Manastırı

cikko manastırı kıbrıs

Güney Kıbrıs’ta Trodoslarda yer alan bu tarihi manastır, Kıbrıs’ın en büyük Ortodoks Manastırı olma vasfına erişmiş. Bizans devrinden kalan bu manastır günümüzde müze olarak yüzlerce ziyaretçi ağırlamakta. Siyah cüppeler giymiş papazlar manastıra gelen ziyaretçileri bilgilendirmek için rehberlik yapıyorlar.

Manastırın içinde burnunuza gelen buhur kokuları, sanki sizi tarih öncesi çağlara götürmekle görevlendirilmiş hissine kapılıyorsunuz. Cikko Manastırı’na bakan bir tepede yer almış mezar ise, o manastırda yetiştirilmiş olan Başpiskopos Makarios’un mezarı.

13- Hala Sultan Tekkesi

hala sultan tekkesi

Araplar tarafından Kıbrıs’ın fethedildiği sırada, Hz. Muhammed’in süt teyzesi olan Ümmü Haram bint Milhan, tekkenin bugünkü yerinde şehit olmuştur. Onun vefatı ile bu tekke, rivayet edilen 647-649 tarihleri arasında inşa edilmiş. Kıbrıs’ın en ünlü tekkesi durumunda olan Hala Sultan Tekkesi, buraya gelen Müslümanlar tarafından yoğun bir ilgiyle ziyaret ediliyor.

Adres: Larnaka / Kıbrıs, Tekke , Tuz Gölü yakınlarındadır.

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 24 saat açık

14- Hirokitya

Hirokitya kıbrıs

Kıbrıs adasında bulunan bir diğer dünya mirası da burasıdır. Neolitik Çağ’dan kalma bu alan, Doğu Akdeniz’in en önemli ve en iyi korunmuş tarih öncesi bölgelerinden biri. Kıbrıs’ı ziyaret eden kişiler için serüven dolu bir yolculuk hissi veriyor.

15- Trodos Bölgesi’ndeki Boyalı Kiliseler

kıbrıs boyalı kiliseler

UNESCO Dünya Mirası listelerinden en çok dikkat çekeni, Orta Kıbrıs’ın Toros Dağları’nda yer alan Boyalı Kiliseler. Bizans zamanında hatta Bizans Dönemi öncesindeki duvar resimleri ile donatılmış olan 10 adet kilise, görenleri büyülüyor. Bir Dünya Mirası olarak listede yer edinmiş kiliseleri gördüğünüzde, muhteşem yapılarına ve işçiliklere hayran bir şekilde oradan ayrılacağınızın garantisini verebiliriz.

16- Kaş Kalesi

Kıbrıs kaş kalesi

Keşif tarihi günümüze çok yakın olan bir kale. 2016 yılı içerisinde Kıbrıs Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir kazı sonucunda ortaya çıktı. Kaş Kalesi, Afrodit’in doğduğu rivayet edilen Gavur Taşı olarak adlandırılan bölgenin yaklaşık 1 km doğusunda bulunuyor. Derinlemesine süren araştırmalar neticesinde kalenin savunma amacıyla yapıldığı düşünüldü. Yapılış tarihi ise, M.Ö 6. yüzyıl sonrası olarak tahmin ediliyor.

17- Larnaka Kalesi

Larnaka Kalesi Kıbrıs

Bir Osmanlı eseri olan Larnaka Kalesi, adanın güney kısmında yer almaktadır. Kesme taştan yapılmış, kare bir plana sahip olan kale Sultan Abdülmecid’in tuğrasının olduğu bir kitabeyi giriş kapısında barındırmaktadır. 1625 yılında onarım geçirmiş olan Larnaka Kalesi, İngilizlerin idaresi altındayken polis okulu ve hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde ise müze olarak siz değerli ziyaretçilerini beklemektedir.

18- Namık Kemal Zindanı

namık kemal kıbrıs

Venedik Sarayı’nın kalıntıları üzerine Osmanlı zamanında inşa edilen zindan bir zamanlar ünlü şair Namık Kemal‘in hapis hayatını sürdüğü yer olarak bilinmektedir. Tek bir kapıya sahip olan zindan, Venedik sarayının avlusuna açılıyor. Tek bir mekandan oluşan alt kattan üst kata çıkan bir taş merdiven yer almaktadır. Namık Kemal 1873-1876 yılları arasında burada bulunan iki pencereye sahip olan odada tutulmuş.

19- Salamis Harabeleri

salamis harabeleri

Salamis Adasının kralının oğlu Teukros, bir savaş döneminde kardeşinin intiharını engel olamadığı için babası tarafından kovulduğu ve Kıbrıs’a gelerek bu kenti kurduğu söylenmektedir. Antik kentte M.Ö. 11. yüzyıldan kalıntılar bulunmaktadır. Antik kentte, beden eğitimi binası, tiyatro salonu, agora, hamam, toplu mezarlar gibi kalıntılar vardır.

Adres: Gazimağusa / Kıbrıs

20- St. Hilarion Kalesi

st hilarion kalesi

İlk yapıldığı yıllarda savaşlar açısından çok önemli rolü olan kale, daha sonra Lüzinyan kraliyet ailesinin yazlığı haline geldi. Beşparmak Dağlarının eteklerinde yer alan kale, muhteşem Girne manzarasını gözler önüne seriyor. Kıbrıs gezi listenize mutlaka eklemelisiniz ve bu tarihi kalıntılara ortak olmalısınız.

*Girne’ye 10 km uzaklıktadır.

Girne Gezilecek Yerler

21-  Bellapais Manastırı

bellapais manastır

12. yüzyılda Roma döneminde yapılan manastır, gotik mimarisinin doğudaki modellerinden biridir. Beşparmak dağları üzerine kurulan manastırın dağ manzarası ve sahil manzarası görülmeye değer güzelliktedir. Manastırın konser salonunda hala konserler düzenlenmektedir.

Savaş döneminde kurşuna tutulmuş, duvarlarında hala kurşun izleri bulunmaktadır. Manastır içinde yeme, içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Adres: Beylerbeyi Köyü, Girne / Kıbrıs

22- Girne Yat Limanı

girne yat limanı

Kıbrıs’ta gezeceğiniz yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden biri çünkü Kıbrıs’a yolu düşen herkes Girne yat limanına mutlaka uğramıştır. Balıkçı tekneleri, restoranları, sahil kenarındaki kafeleri ile görülmeye değer bir yer. Ayrıca yat limanında turlara katılarak şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres: Girne Yat Limanı Küpdemir Sk. – Girne / Kıbrıs

23- Mavi Köşk

mavi köşk

İtalyan asıllı Rum Pablo Pavlides tarafından yaptırılmıştır. Pablo Pavlides’in avukat olduğu aynı zamanda silah tüccarlığı yaptığı ve köşkü de bu yüzden yaptırdığı söylenmektedir. Dünyada sadece dört tane olduğu söylenen Meryem Ana tablosu köşkte bulunmaktadır. Bu ve benzeri parçalar Pavlides’in sanata ilgisi olduğunu gösteriyor. Mavi Köşkün her odası ayrı bir renge boyanmıştır.

Kırmızı oda mafya toplantıları için, mavi oda yetişkin misafirler için, sarı oda ise çocuk misafirler için hazırlanmıştır. Evin çoğu yeri kaçışa hazır şekilde dizayn edilmiştir. Hatta Pavlides köşkü yakın bir mimar arkadaşına yaptırmış ve yerini kimsenin bilmemesi için arkadaşını öldürtmüştür. Bu gizemli evi Kıbrıs gezinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Adres: Çamlıbel / Girne / Kıbrıs

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-18:00

*Köşkün bulunduğu yer askeri bölgededir, kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

24- Tekne ve Tüplü Dalış Turları

Tekne Turları

Girne’de her gün ya da haftalık yapılan tekne turları var. Yat limanında başlayan turlar, Girne’yi Akdeniz’in mavisinin içinden izlemenize fırsat sağlayacak. Yine limandan kalkan teknelerle, doğuya doğru ilerleyip tüplü dalış turuna katılabilir, Zenobia enkazını keşfedebilirsiniz.

25- St. Hilarion Kalesi

Girne St Hilarion Kalesi

Kıbrıs’taki 3 kaleden biri olan St. Hilarion Kalesi de, tıpkı Girne Kalesi gibi Arap akınlarına karşı yapılmış. 480 basamağı tırmanarak ulaştığınız, tüm Girne’yi ayaklarınızın altına seren kalenin adını bir keşişten aldığı düşünülüyor. Sizi tatlı bir rüzgârla karşılayan kalenin kraliçesinin öyküsünü dinleyip gezdiğinizde hissettikleriniz ve gördükleriniz daha da yoğun oluyor. Senelerdir anlatıla gelen efsane sizi farklı diyarlarda, farklı hayatlara yakınlaştırıyor. Gözlerinizi kamaştıran güneş, size efsanede anlatıldığı gibi kraliçenin saçlarını anımsatacak.

Ziyaret Saatleri :
Kış: 9.00-18.30
Yaz: 9.00-18.00
(Kaleye 17.00’dan sonra giriş yapılmamaktadır.)
Kaleye giden turların Girne otellerinden kalkışı ve dönüşü ortalama 55 TL’dir.

26- Bufavento Kalesi

Buffavento Kalesi

Girne’deki ziyaret edilecek son kale de Bufavento Kalesi. 101 Evler Kalesi olarak da bilinen kalede, 101 oda bulunuyor ve kayıp odayı bulanı define beklediğine inanılıyor. Metrelerce yükselen merdivenleri çıkmanız gerektiği için kaleye ulaşmak oldukça zor.

Tıpkı diğer kaleler gibi Araplara karşı savunma amacıyla, bir gözetleme kulesi olarak inşa edilmiş. Restorasyon çalışması yapılmadığı için kaleye istediğiniz an gidebilir ve herhangi bir ücret ödemeden dilediğinizce gezebilirsiniz.

27- Beylerbeyi Köyü

Beylerbeyi Köyü

Şehirden ayrılıp 10 dakikalık kısa bir yolculuktan sonra tüm Girne’den görülen ve tüm Girne’yi gören küçük bir köye ulaşıyorsunuz. Beylerbeyi Köyü, dar sokakları ve bölgeye özgü evleri, yıpranmamış tarihiyle bekliyor sizi. Tepelere doğru çıktığınızda, Kıbrıs tarihinin önemli tanıklarından Bellapais Manastırı’nı da göreceksiniz.

28- Karmi (Karaman) Köyü

Karmi(Karaman) Köyü

Girne merkezden biraz uzaklaşıp Beşparmak Dağı eteklerine doğru çıktığınızda sizi eski bir Rum köyü olan Karmi karşılıyor. Evlerin bahçesinden sokaklara taşan begonviller -ki Kıbrıslılar bu çiçeklere Cemile dermiş- köyü gezdiğiniz süre boyunca size eşlik ediyor.

Köydeki tüm evler bakımlı, şirin bahçelere sahip ve bu bahçelerde köy sakinlerinin eşyaları var. Herhangi bir güvenlik önlemine ihtiyaç duyulmamış çünkü hırsızlık hiç olmazmış.

Karmi Köyü Evleri

Çoğunlukla İngilizlerin yaşadığı, son yıllarda Amerika, Kanada ve Avrupa’dan da bazı ailelerin taşındığı köye, Türklerin yerleşim izni yok. Ancak ziyaret için diledikleri gibi gelebiliyorlar.Köy genel olarak sessiz ve sakin. Restoran, kafe ya da bar sayısı oldukça az. Ama kendine has mimari tarzı olan evleri ve doğal güzelliği için görmeye değer.

2- Plajlar

Kıbrıs adası deniz turizminin yoğun yaşandığı bir yer. Bu nedenle plaj sayısı bir hayli fazla. Berrak ve ılık sulara sahip Girne’de denizin keyfini çıkaracağınız birçok beach club ve halk plajı var. Girne gezi listenize plajları mutlaka eklemelisiniz.

29- Acapulco Plajı

Acapulco plajı

Acapulco Hotele ait olan bu plaja girebilmek için otelde kalıyor olmanız gerekmemektedir. Girne’nin en güzel plajlarından olduğu için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Berrak denizi, upuzun kumsalı, kumsaldaki çeşitli eğlenceler için kullanabileceğiniz alanları ile sizleri bekliyor.

30- Escape Beach Club

escape beach club

Deniz, kum, güneş ve sakinlik… Tertemiz denizi ve plajı ile ister kumsalda ister çimlerde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Sizlere su sporları hizmeti de sunan bu plajda doyasıya eğlenebilirsiniz.

Giriş ücreti: 30 TL

*Girne merkezden minibüslerle 15 dakikalık bir sürede plaja ulaşabilirsiniz.

31- Kervansaray Halk Plajı

kervansaray halk plajı

Kervansaray Halk Plajı Girne’nin en temiz halk plajlarından biridir. Denizinin berraklığı, yeme, içme hizmetleriyle en çok tercih edilen plajlardan olmuştur. Plaja gitmişken gün batımını izlemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü gökyüzünde tam bir görsel şölen başlıyor.

Adres: Ömer Kurt Sokak, Karaoğlanoğlu / Girne

32- Camelot Plajı

camelot plajı

Hem denizin keyfini çıkarabileceğiniz hem de dalış yapabileceğiniz plajlardan biri. Sahilinde çok fazla şezlong bulunuyor, günün hangi saati olursa olsun yer bulabilmeniz mümkün. Plajdaki DJ tatilcilerin eğlencesine eğlence katıyor.

Adres: Sehit İhsan Kemal Kılıç Sk, Alsancak / Girne

33- Çıkarma Plajı (Escape Beach Club)

Çıkarma Plajı

Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karaya ilk çıktığı plajın bir diğer adı da Yavuz Çıkarma Plajı olarak biliniyor. Kıbrıs’taki en güzel ve popüler plajlardan biri. Deniz ve güneşin yanı sıra scuba diving, kano veya deniz bisikleti, jet ski, muz ve pedallı bot gibi eğlence ve spor imkânları da sağlayan plaja, yaz aylarında yerli ve yabancı turistler akın ediyor. Giriş için belirlenmiş ücreti ödeyip siz de Akdeniz’in serin sularının tadını bu tarihi plajda çıkarabilirsiniz.

34- Girne Kalesi ve Yat Limanı

girne kalesi ve yat limanı

Girne gezilecek yerler listesinde Girne’yi temsil eden, geçmiş ve bugünü buluşturan kale… Bir soluk almak için limana indiğinizde yüzyıllar öncesine yolculuk yapabiliyorsunuz. Girne Kalesi ve yanında uzanıp giden Girne Yat Limanı ilk uğrayacağınız yerlerden olacaktır. Gezintinizi tamamladıktan sonra liman boyunca sıralanmış restoranlarda soluklanıp içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Müzeler

35- İkon Müzesi

girne ikon müzesi

Girne eski limanda bulunan Archangelos Michail Kilisesi, 1990 yılında İkon Müzesi haline getirilmiş ve 2013 yılında ziyarete açılmış. Müzede şehrin her bölgesinden toplanan ikonlar( Hazreti İsa, Meryem Ana ve Hristiyan ermişlerin tahta üzerine yapılmış, kutsal kabul edilen resimleri veya küçük heykelleri) sergilenmeye başlanmış. Hemen yanında uzanan kule, tüm Girne’yi görmek için sonradan yerleştirilmiş.

Adres: Atilla Sk, Girne

36- Barış ve Özgürlük Müzesi ve Anıtı 

barış ve özgürlük müzesi

Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan subay, astsubay ve erlerin anısına yapılan müze adını, yine aynı harekatta şehit olan Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almış. Şehitlikte yer alan 4 ayaklı heykel, Barış Harekatının sürdüğü 4 günü temsil ediyormuş. Müze kısmında ise harekattan kalan eşyalara ve harekatı anlatan sunumlara yer verilmiş. Bunun yanı sıra, Rumların o dönemde kullandığı eşyaların da sergilendiği bir bölümü var.

Adres: Alsancak / Girne / Kıbrıs

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-18:00

37- Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi

Müzede Helenistik döneme ait bir kalıntı olduğu keşfedilen batık bir gemi sergileniyor. Girne yakınlarında bir balıkçı tarafından bulunan geminin tarihin bilinen en eski batık gemisi olduğu düşünülüyor. Müze, Girne Kalesi içinde bulunan müzelerden biri. Yolunuz kaleye düştüğünde uğramadan geçmeyin.

Adres: Girne Kalesi, Küpdemir Sokak, Girne / Kıbrıs

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-14:00/17:00/19:00

38- Halk Sanatları Müzesi

halk sanatları müzesi

Girne Yat Limanındaki iki katlı bir Kıbrıs evinin müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuş Halk Sanatları Müzesinde, Kıbrıs halkının kullandığı eşyalar ve çeşitli türde eserler sergileniyor. İlk kat farklı farklı tarım araçlarına, ikinci kat ise geleneksel el sanatlarına ayrılmış. 18. yüzyıldan bugüne gelen kültür mirasını gözlemlemek için uğramak isteyeceğiniz bir durak.

Adres: 20 Temmuz Kordonboyu Caddesi, Girne

39- Hz. Ömer Türbesi ve Mescidi

hz. ömer türbesi ve mescidi

Hz. Ömer ve altı arkadaşı Bizanslılar tarafından şehit edilmiştir. Kıbrıs’ı Türkler fethettikten sonra mağarada kalıntıları bulunmuş ve buraya gömülmüşlerdir. Üzerine bu türbe ve mescit yapılmıştır. Türkler ve Rumlar tarafından bu bölge kutsal sayılmaktadır. Türbe ibadethane olarak kullanılıyor, Rumlar mağarada mum dikip, dilek diliyorlar. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bu türbeyi sizin de listenize eklemenizi öneriyoruz.

Adres: İskenderun Caddesi 15, / Girne

Lefkoşa Gezilecek Yerler

40- Samanbahçe Evleri

Samanbahçe Evleri

Samanbahçe Evleri 19. yüzyılda nüfus artışı nedeniyle, maddi durumu iyi olmayan insanların konaklaması için yapılan 72 hanelik bir mahalleyi oluşturuyor. Kıbrıs’taki sosyal konutların da ilk örneğidir. Sokaklarının isimleri Osmanlı’nın önemli bilim insanları, şairleri ve düşünürlerinden geliyor.

Hukuki nedenlerden dolayı, restorasyon çalışmaları durdurulmuş. Bu yüzden evler biraz bakımsız ve onarım istiyor. Ancak bu, her yıl yüzlerce turistin bu bölgeyi ziyaret etmesine engel olmamış. Yakın dönem Kıbrıs kültürünü en iyi yansıtan yerlerden biri olan Samanbahçe Evleri’ne uğramadan adadan dönmeyin.

41- Bedesten

Bedesten

St. Nicholas Kilisesi olarak da bilinen Katolik kilisesi, hem Lüzinyan hem de Venedik döneminin izlerini taşıyan gotik bir eser. Osmanlı döneminde ise depo olarak kullanılmış. Lefkoşa gezi listesinin en önemlilerinden biri. Kemerli girişi tıpkı yakınındaki Selimiye Camisini andıran kilise de bu şehirden geçen farklı yaşamları izleme fırsatı bulacaksınız. Şanslıysanız dönem dönem kilise içinde yapılan konserler, fotoğraf ve resim sergileri, dans gösterileri gibi kültürel etkinliklere de rastlayabilirsiniz.

Adres: Kuyumcular Sk, Lefkoşa

42- Arap Ahmet Mahallesi

Arap Ahmet Mahallesi Evleri

Tarihi geçmişi Lüzinyan dönemine kadar dayanan, otantik Kıbrıs evlerinin sıralandığı küçük bir mahalle var Lefkoşa’da. En bilinen ve kalabalık mahallelerinden biri olan Arap Ahmet, Rum tarafıyla da komşu. Mahalleye uğradığınızda Lefkoşa’nın simgelerinden biri olan mahalleyle aynı adı taşıyan Arap Ahmet Camisini de ziyaret edebilirsiniz. Dar ve dolanan sokaklarında gezdiğinizde siz de o dönemin ruhunu hissedecek, farklı yaşam tarzlarına dokunacaksınız.

43- Sultan Mahmut Kütüphanesi

Sultan Mahmut Kütüphanesi

II. Mahmut döneminde, Kıbrıs valisi tarafından yaptırılan kütüphanede 1700’e yakın eser bulunuyor. Kitapların bir kısmı saray kütüphanesinden gönderilmiş ve medrese öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmış. Günümüzde restore edildikten sonra, araştırma kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamış. Klasik Osmanlı camisi ve medrese eserlerine ilginiz varsa görmek isteyeceğiniz eşsiz bir kütüphane sizi bekliyor.

Adres: Kütüphane Sk, Lefkoşa

Çalışma saatleri: Pazartesi-Cuma 10:00-15:00 / Cumartesi-Pazar Kapalı

44- Surlariçi

Surlariçi'ndeki Restoranlardan Biri

Çok eski zamanlarda bir hükümdar, düşmanlardan korumak için şehri çember şeklinde surla çevirmiş. Surlariçi, işte bu çemberin içinde kalan yerleşim bölgesinin adı. Kıbrıs’ın ünlü dar, dolambaçlı yollarıyla burada da karşılaşıyorsunuz. Arap Ahmet Mahallesini de içine alan bu bölgeyi keşfe çıktığınızda, çevrenizi saran surlarda el sanatı ürünleri bulabilir, restoranlarda dinlenebilir, düzenlenen çeşitli etkinliklere ve festivallere katılabilirsiniz.

45- Uzun Yol

uzun yol

Kuzey ve Güney Lefkoşa’nın birbirine bağlandığı uzun bir caddedir. Yan yana ve karşılıklı sıralanmış mağazalarıyla ünlü caddede alışveriş yapabilir, kafelerinde çay, kahve molası verebilirsiniz. İhtiyacınıza yönelik her şeyi bulabileceğiniz bu caddeye Lefkoşa gezinizde mutlaka uğramalısınız.

Müzeler;

Müzeler, Lefkoşa gezi listesinde önemli bir yere sahiptir. Zira her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği noktalardan olmuştur. Kıbrıs genelinde ve tabi Lefkoşa’da da müzeler erken saatlerde ziyarete kapatılıyor, müze gezmeyi sevenlerin kapanış saatlerini dikkate almalarını öneririz.

46- Ortaçağ Taş Eserler Müzesi

St. Mark Aslanı Heykeli

Şehrin farklı köşelerinden toplanan Ortaçağ dönemine ait taş eserlerin sergilendiği müze, Venedik mimarisinin izlerini taşısa da gotik bir eser olarak kabul görüyor. Sergilenen lahit, sütun, arma gibi taş eserlerin yanında bahçedeki mermerden yapılmış St. Mark Aslanı Heykeli dikkatinizi çekecek. Müze 2003 yılında yapılan düzenlemeyle misafirlerini ağırlamaya başlamış.

Adres: Zühtüzade Sk, Lefkoşa

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-15:30

Giriş ücreti: Yabancı 7 TL, Öğrenci, yerli ve askerler 3.50 TL

47- Milli Mücadele Müzesi

Milli Mücadele Müzesi

Kıbrıs Milli Mücadelesinin belgelerinin, silah örneklerinin, fotoğraflarının, sancak ve bayraklarının sergilendiği müze 1982 yılında hizmete açılmış. Müze 4 ayrı dönemi anlatan, 4 bölümden oluşuyor. Yakın dönem Kıbrıs tarihine ilgi duyanlar için gezilmesi gereken müzelerden biri olarak sayılabilir.

Adres: İstanbul Cd, Lefkoşa

Çalışma saatleri: 08:00-15:40

*Girişler ücretsizdir.

48- Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi

Acı bir hikayenin tanığı olan küçük bir evin kapılarını açıyor Lefkoşa size. Çok uzak olmayan bir tarihte korkunç zamanlar yaşamış Kıbrıs halkı. Bu zamanlardan kalan acıların biri de, bu evde yaşayan aileyle ulaşmış bugüne.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın ailesinin hikayesi, aklınıza düştüğünde gülümsemeyecek, güzel bir tatil anısı olarak anımsamayacaksınız. Ancak bu müze haline gelmiş şirin evi dinlemeden geri dönmeyin. Savaşı sadece masumların kaybettiğinin en gerçek kanıtı olan Barbarlık Müzesi görülmeye ve anlaşılmaya değer bir anıt.

Adres: Şht. N. İlhan Sk, Lefkoşa

Çalışma saatleri: 08:00-15:30

*Girişler ücretsizdir.

49- Mevlevi Tekke Müzesi

Mevlevi Tekke Müzesi

Yapıldığı dönemde semahane, türbe, derviş ve misafir odaları gibi bölümleri bulunan tekke şuan müze olarak kullanılıyor. Girne kapısına oldukça yakın bir mesafede bulunan müzede, sergilenen müzik aletleri ve Mevlevi giysilerini inceleyebilirsiniz.

Adres: Girne Cd, Lefkoşa

Çalışma saatleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba Cuma: 08:00/15:30  –  Perşembe: 08:00/13:00 – 14:00/17:00

Giriş ücreti: Yabancı 7 TL, Öğrenci, yerli ve askerler 3.50 TL

50- Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi

Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi

Kıbrıs’taki ilk Türkçe gazetelerden birini yayınlayan Derviş Paşa’nın sahibi olduğu konağın alt katı taş, üst katı kerpiçten yapılmış. Lefkoşa tarihinin kalbinin attığı Arap Ahmet Mahallesinde yer alan konak, 1988 yılındaki restorasyon çalışmasıyla Etnografya Müzesi haline getirilmiş ve ziyarete açılmış. Konağın bir bölümünde günlük yaşamda kullanılan eşyalar sergileniyor. Geriye kalan odalar kütüphane ve kültür merkezi olarak değerlendirilmiş.

Çalışma saatleri: Pazartesi-Salı-Çarşamba Cuma: 08:00/15:30  –  Perşembe: 08:00/13:00 – 14:00/17:00

Giriş ücreti: Yabancı 7 TL, Öğrenci, yerli ve askerler 3.50 TL

51- Klasik ve Spor Araba Müzesi

kıbrıs klasik araba müzesi

Belki de hayatınızda görmediğiniz kadar çok klasik arabayı bir arada sunan müze, dönemler arasında gezintiye çıkmanıza vesile oluyor. Görüntüsüyle, rengiyle ve yapısıyla araba tutkunlarının aklını başından almaya hazır olan Klasik Araba Müzesi, Kıbrıs’a gittiğinizde kaçırılmayacak bir fırsat olarak listeye eklenmeli.

Adres: Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Bulvarı, Lefkoşa / Kıbrıs

Çalışma saatleri: 10.00-17.00

İletişim: 0 (392) 444 0 535 (Dahili: 2001)

52- Girne Kapısı

Girne Kapısı

Kıbrıs’ta Venediklilerin izleri hemen hemen her şehirde görülüyor. Ancak yoğun olarak Lefkoşa’da bu kültürel mirasın yansımaları kalmış. Girne kapısı da bu miraslardan biri. Kentin 3 kapısından en önemlisi olarak görülüyor. Kapının duvarlarına Osmanlı ve Venedik dönemine ait kitabeler yapılmış. En büyük kitabenin üstüne de 2. Mahmut’un tuğrası işlenmiş.

53- Venedik Sütunu

Venedik Sütunu

1500’lü yıllarda Venedik’e haraç olarak verilen sütun, bulunduğu meydana da adını vermiş. Sütunun üstünde Aziz Mark’ın aslanı bulunuyorken sonraları üzerine bakır küre ilave edilmiş. Altında ise Venedikli ailelerin silahlarında bulunan işaretler işlenmiş. Ayrıca sütun çevresinde Kraliçe 2. Elizabeth’in tahta çıkmasını simgeleyen bir platformda bulunuyor. Dönemin İngiliz valisi, bu platformda kraliçenin tahta çıktığını duyurmuş.

54- Büyük Han

büyük han

Kıbrıs’ın en güzel mimari özelliğine sahip hanı ve ayrıca Kıbrıs’ın en büyük hanı. İçerisinde 68 oda bulunmaktadır. Yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktalarından biri olan handa el işçiliği ürünler, hediyelik eşyalar satan pek çok dükkan bulunuyor. Kıbrıs listenize eklemeli, sevdiklerine hediyeler seçip bir kahve molası verebilirsiniz.

Adres: Asmaaltı Sk, Lefkoşa / Kıbrıs

55- Kumarcılar Hanı

kumarcılar hanı

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen han, Osmanlı Dönemine aittir. Dönemin şehir içi ticareti için önemli bir konumdadır. Yerli ve yabancı birçok turistin uğrak adreslerinden biri haline gelen handa, yeme-içme alanı, el işçilikleri satan dükkanlar bulunmaktadır.

Adres: 56, Asmaaltı Sokak, Selimiye Mahallesi, Lefkoşa / Kıbrıs

56- Ermeni Kilisesi

Ermeni Kilisesi

Osmanlı fethinden sonra Ermeni Kilisesi haline getirilmiş Notre Dame de Tyre ya da bilinen adıyla Ermeni Kilisesi, 13. yüzyılda gotik tarzda yapılmış bir kilise. Uzun seneler sadece tarihi eser niteliği taşıyan restore edilmiş kilisede, 2014 yılında, 50 yıl aradan sonra ilk kez ayin yapılmış ve yoğun katılım gerçekleşmiş.

57- Arap Ahmet Cami

Arap Ahmet Camii

Arap Ahmet Mahallesinde, sizi begonvillerle karşılayan cami 1845 yılında yapılmış. Kıbrıs’ta en eski Türk yapılarından biri olarak görülüyor. Eski bir Latin kilisesinin yerine yapılan camiye Kıbrıs’ın fethinde Türk ordusunun generallerinden biri olan Arap Ahmet Paşa’nın adı verilmiş. Cami içerisinde Lüzinyan ve Venedik dönemine ait kalıntılar da var. Bahçesinde tek Kıbrıslı Sadrazam olan Mehmet Kamil Paşa’nın mezarını da ziyaret edebileceğiniz cami, Lefkoşa’daki Türk kültürünü görmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

58- Selimiye Cami

Selimiye Cami

Asıl ismi St. Sophia Katedralidir ve Lüzinyalılar tarafından 14. yüzyılda yapılmıştır. Osmanlı Döneminde camiye çevrilmiştir. Lefkoşa fethi sonrası ilk cuma namazı Lala Mustafa Paşa tarafından bu camide kılınmıştır. Aynı zamanda Kıbrıs’ın en büyük camisidir.

Adres:  Selimiye Sk, Lefkoşa / Kıbrıs

59- Saçaklı Ev

Saçaklı Ev

Selimiye Camisini ziyaret ettiğinizde yönünüzü güneydoğuya çevirip biraz yürüyün. Karşınızda geniş saçaklı, alt katı Lüzinyan, üst katı Osmanlı döneminin özelliklerini taşıyan; tıpkı Kıbrıs gibi bir ev göreceksiniz. Evde var olan iki odadan biri heykel ve Ortaçağ’dan kalma mezar taşlarını sergilemek için restore edilmiş. Diğer odada ise heykel yapım atölyesi bulunuyor.

Ziyaret saatleri;
Pazartesi-Salı-Çarşamba-Cuma: 8.00/15.30
Perşembe: 8.00/13.00 – 14.00/17.00
Girişler ücretsizdir.

60- Lüzinyan Evi

Lüzinyan Evi

Lüzinyan Evi iki kültürün karıştığı, gotik kemerli giriş kapısından girdiğinizde tepenizi Osmanlı dönemi ahşap tavanların kapladığı bir evin müzeleştirilip korunması sonucu oluşmuş. Son yıllarda restore edilip yeni bölümler de eklenmiş. Evin odaları bilgi ve tanıtım, müze, tekstil, kına gecesi, Osmanlı ve Lüzinyan Dönemi’ne ait yemek odası olarak 6’ya bölünmüş ve ziyarete açılmış.

Yavru vatan Kıbrıs görülmeye değer güzellikleriyle bu yaz sizleri bekliyor. Tatil rotanıza Kıbrıs’ı eklediyseniz, Kıbrıs’ta gezilecek yerler listemize ek beğendiğiniz yerleri bizimle yorumlar kısmından paylaşırsanız çok seviniriz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.