Kemer festivalleri

Antalya’nın incisi Kemer, turizm cenneti olmasının yanı sıra renkli ve eğlenceli festivallere de ev sahipliği yapıyor. Kemer’in kültürünü, geleneğini ve sanatını yansıtan festivalleri sizler için derledik ve bir araya getirdik. 

Kemer’in festivalleri, tıpkı kendisi gibi renkli ve eğlenceli! Tatilinize renk katmak için aşağıda bahsedilen herhangi bir festivale katılabilir, eğlenceyi iki katına çıkarabilirsiniz! 

# Kemer’in Festivalleri 

Hazırsanız başlıyoruz! 

1. Kemer Altın Nar Kültür Ve Sanat Festivali (25-26-27 Haziran)

Kemer Altın Nar Kültür Ve Sanat Festivali

2020 yılında on yedincisi kutlanacak olan Altın Nar Kültür ve Sanat Festivali, Kemer’in en meşhur festivallerinin başında geliyor. Festival, üç gün boyunca hareketli konserler, renkli etkinlikler ve birbirinden eğlenceli aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Volkan Konak, Koray Avcı, Aleyna Tilki, Gülşen, Ebru Gündeş ve Ali Altay gibi ülkemizin önde gelen sanatçılarının sahne aldığı festival, her yıl haziran ay içerisinde kutlanıyor.

Kemer’deki otellerin kortejleriyle başlayan festival, beldeye gelen turistlere Kemer’i tanıtmak ve tatili daha eğlenceli hale getirmek için her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Kemer Altın Nar Kültür ve Sanat Festivali ve programları her sene, Kemer ilçe stadyumu içerisinde halk ve turistlerle buluşturuluyor.

2. Kemer Rock Festivali

Kemer Rock Festivali

Kemer, Kındılçeşme mevkiinde 60 dönümlük bir arazi üzerine kurulan konser ve kamp alanı içerisinde gerçekleşen Kemer Rock Festivali, her yıl yerli ve yabancı birbirinden ünlü rock müzisyenlerinin konserlerine ev sahipliği yapıyor. Emre Aydın, Pinhani, Kurtalan Ekspres, Pera, Piiz, Flört, Duman, Mor ve Ötesi gibi ünlü isimleri ağırlayan festivalde, kütüphane alanının yanı sıra kültür, spor ve yoga etkinlikleri düzenleniyor.

Kemer turizmini farklı bir boyuta taşımak amacıyla, her yıl Kemer Belediyesi tarafından desteklenen Rock Festivali, eylül ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. Üç gün boyunca devam eden festival, alanın en az 30 dönümü kamp alanı ve çadırlar için ayrılıyor. Geniş bir alanda sınırsız müzik ve eğlenceye doyacağınız bir festival olan Kemer Rock Festivali’ne gitmeden evvel biletleriniz almayı unutmayın! Bilet ücretleri ve daha fazla bilgi için Kemer Rock Festivali linkine tıklayabilirsiniz 

3. Çukuryayla Yörük Şenliği

Çukuryayla Yörük Şenliği 

Kemer’in en yüksek ve en güzel yaylalarından biri olan Çukuryayla’da düzenlenen Çukuryayla Yörük Festivali, sekiz yıldır Kemer Belediyesi ve Kemer Yörükler Derneği’nin destekleriyle gerçekleştiriliyor. Temsili Yörük göçü ile başlayan festival, çoban ateşinin yakılması, Yörük düğünü, gelin alması, halat çekme yarışı, çuval yarışı, keçi kırpma, tiyatro gösterisi, güreş müsabakaları gibi birbirinden eğlenceli aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Festivalde geleneksel bir adet olan ”keçi derisinde yayık ayranı” yapılıp, katılan herkese ikram ediliyor. Yörük geleneklerine, kültürel değerlere, örf ve adetlere sahip çıkılması ve nesilden nesile aktarılması açısından büyük önem taşıyan Çukuryayla Yörük Festivali’nde, Kemer’in daha iyi tanıtılması hedefleniyor. Türk halk müziği sanatçılarının da sahne aldığı festival, yalnızca bir gün sürüyor. 

4. Sea To Sky (25-28 Eylül)

Sea To Sky

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Sea To Sky, dokuz yıldır Kemer’de kıyasıya bir spor mücadelesi olarak gerçekleştiriliyor. En az 27 ülkeden sporcuların katılımıyla gerçekleştirilen festival, ekstrem enduro motosiklet yarışlarına ev sahipliği yapıyor.

Dört gün boyunca dört etapta gerçekleştirilen yarışlar plaj etabıyla başlayıp, orman yarışı, kanyon yarışı ile devam ederek, dağ yarışı etabıyla final yapıyor. Eylül ayı sonlarına doğru gerçekleştirilen Sea To Sky festivaline her yıl yerli ve yabancı ortalama 200-250 sporcu katılıyor.

5. Phaselis Festivali (9-14 Eylül)

Phaselis Festivali

Kemer Tekirova’da Phaselis Antik Kenti’nde gerçekleştirilen Phaselis Festivali, 10 yıldır eylül ayı içerisinde düzenlenen bir kültür ve sanat festivalidir. Muhteşem görüntüsü ve mistik atmosferiyle 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan Phaselis Antik Kenti’nde düzenlenen festival, tam manasıyla bir müzik şölenine ev sahipliği yapıyor. Festivalde, Endülüs’ten Anadolu’ya Flamenko ve Türk ezgilerinin senteziyle gerçekleştirilen dans ve müzik gösterilerinin yanı sıra Avrupa ve Osmanlı Saray müziklerinden, barok, jazz müziğe kadar birçok etnik ve sanatsal konser düzenleniyor.

Sanat ve kültür şöleni olarak adlandırabileceğimiz festivalde, Chopin’den EricSati’ye, Sultan Abdülaziz’in bestesinden Bach’a, Piazzola’dan Tamburi Cemil Bey’in eserlerine kadar birçok rengi içerisinde barındıran konserler, katılan herkesi, Batı’dan Doğu’ya uzanan mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Bir hafta boyunca devam eden Phaselis Festivali   her yıl, Kemer halkı ve turistler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Kemer’in festivalleri yazımız burada sona eriyor. Yazımızla ilgili görüşlerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki kutucuğa yazarak bizlere ulaştırabilir, içeriğimizi geliştirmemiz için destek olabilirsiniz. Festival tadında tatiller dileriz!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.