Ana sayfa » Türkiye » Kayseri’nin Festivalleri

Kayseri’nin Festivalleri

0
1787

Kayseri, festivalleriyle eğlence anlayışınızı farklı bir boyuta taşıyacak gibi görünüyor.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kayseri, geçmişine sadık bir şekilde geleceğe yürüyor. Sahip olduğu potansiyelin farkında olan şehir, kendi değerlenin tanıtımını yapmakta da oldukça başarılı. Bu amaçla düzenlenen festivaller; gerek Kayseri halkının, gerekse şehre gelen turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Bünyan Kış Yüzme Festivali

bünyan kış yüzme şenliği

Genelde Rusya‘da görmeye alıştığımız kış aylarındaki yüzme etkinlikleri için yurt dışına gitmeye gerek yok. Kayseri’nin Bünyan ilçesinde de kuzey ülkelerindekileri aratmayan bir kış yüzme şenliği düzenleniyor. Her yıl ocak ayında, Bünyan Dostlar Grubu’nun organize ettiği etkinlikler iki gün sürüyor. İlk gün şehir dışından gelen konuklar, şehirde ağırlanıyor. İkinci gün ise, belediyenin sıcak çorba ikramından sonra ‘Bayanlar yüzme’, ‘Erkekler atlayış’ ve ‘Erkekler yüzme’ olmak üzere üç kategoride yarışlar başlıyor. Yarışmalar Pınarbaşı su kaynağında son buluyor.

Erciyes Kış Turizm Festivali

erciyes kış turizm festivali

Bilindiği gibi Kayseri, Erzurum ile birlikte ülkemizin kış turizmindeki lider şehri. Erciyes’te düzenlenen kış turizm festivali, Erciyes Kayak Merkezi’nin Türkiye‘de en çok tercih edilen kayak merkezi olmasında önemli bir etken. Üç gün süren festival, olimpiyat oyunlarında olduğu gibi meşalenin yakılmasıyla başlıyor. Kayakçıların meşalelerle yaptığı gösteriler, karlar üzerinde ateşle yazılan yazılar ve havai fişek gösterileri; festivalin en renkli görüntülerini oluşturuyor.

Erciyes Film Festivali

erciyes film festivali

Kış Turizm Festivali gibi Erciyes’te düzenlenen film festivali, şehrin en önemli kültür sanat etkinliklerinden biri. 2008’den 2014’e kadar Nisan ayında düzenlenen festival, 2014 yılından itibaren ise, ekim ayında düzenlenmeye başladı. Festivalin esas amacı; sinema tutkunu öğrencileri teşvik etmek ve onları sektörün önde gelen isimleriyle bir araya getirmek. Belgesel ve kurgu olarak iki ana dalda yapılan yarışmalarda, ön elemeyi geçenler jüri karşısına çıkıyor ve dereceye girenler ödüllendiriliyor.

Kayseri Altınçınar Film Festivali

uluslararası altınçınar film festivali

2013 yılında “Talas Kültür ve Sanat Festivali” adıyla düzenlenen festival, ertesi yıl isim değiştirdi ve “Kayseri Altınçınar Film Festivali” adını aldı. Her yıl yeni kategorilerin eklendiği festivalin, yakın zamanda daha popüler olması bekleniyor. Yalnızca Türk sineması değil, dünya sinemasından da eserlerin gösterildiği festival uluslararası bir niteliğe sahip.

İncesu Üzüm Festivali

incesu üzüm festivali

Her yıl Eylül ayında düzenlenen İncesu Üzüm Festivali, çevre ilçelerde yaşayan insanlar ve şehir dışındaki Kayserililer tarafından da ilgi gören bir etkinlik. Yerli üzüm üreticilerinin teşvik edildiği festivalde, üzüm tanıtımının yanı sıra, hemşehrilerin bir arada vakit geçirmesi amaçlanıyor.

Melikgazi Uçurtma Festivali

Melikgazi Uçurtma Festivali

Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclisi tarafından düzenlenen uçurtma festivali, her ne kadar çocuklara yönelik olsa da, yetişkinler de oldukça rağbet gösteriyor. Mayıs ayında gerçekleştirilen festival, uçurtması olmayan çocuklara uçurtma dağıtımı ile başlıyor. Uçurtma festivali, yalnızca uçurtma ile sınırlı değil; yarışmalar, ödüllü oyunlar, palyaço gösterileri ve animasyon gösterileri de festivalin diğer ilgi çeken etkinlikleri arasında yer alıyor.

Kayseri, kültür ve kış turizmi için ülkemizdeki en ideal yerlerden biri. Düzenlediği festivaller de bunun ispatı niteliğinde. Kayseri’deki birbirinden eğlenceli festivallerin ve etkinliklerin bir parçası olmak için indirimli Kayseri uçak biletlerini ya da otobüs seferlerini inceleyebilirsiniz.

 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.