Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir

0
1483

Yumuşak kayalık yapısı nedeniyle gerek doğal yollarla gerekse insan müdahalesiyle kolaylıkla şekil verilen Kapadokya Bölgesi birçok yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor.  Kaymaklı Yeraltı Şehri de bunlardan biri. 

Nevşehir merkezine yaklaşık 20 km. mesafedeki Kaymaklı Kasabası’nda bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin geçmişinin M.Ö. 3 bin yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Şehir, bölgedeki en çok ilgi gören yeraltı şehirlerinin başında geliyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1964 yılında ziyarete açıldı

Tüf kayalarının oyulmasıyla bir topluluğun yaşamak için ihtiyacı olan her türlü bölmeye sahip olan 8 katlı yeraltı şehrinin 4 katı ışıklandırılarak 1964 yılında ziyarete açılmıştır. Beş bin kişinin yaşayabileceği büyüklükte olan şehir 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne dahil edilmiştir. Özellikle düşman saldırılarından korunmak için kullanılan yeraltı şehrinin giriş kısımlarında sürgülü taştan kapılar yapılmıştır.

Şehir 7 kattan oluşuyor

Şehrin ilk katında hayvan ahırları ve onların yemlerinin saklandığı bölümler bulunuyor. Ağır olan hayvanların alt katlara indirilmesi zor olacağından bu şekilde bir planlama yapıldığı tahmin edilmektedir. Alt katlara indikçe mutfak, kilise, holler ve daha birçok yaşam alanı sizleri karşılıyor.

Şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor

Yeraltı şehrinin yapısı incelendiğinde burada yaşayan insanların yer üstündeki gündelik yaşamlarını burada da sürdürdükleri görülüyor. Bu da ziyaret edenlerin şaşkınlığını bir kat daha arttırıyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Ziyaret Bilgileri

Haftanın her günü açık olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne giriş için 30 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ücretin biraz fazla olduğunu kabul ediyoruz; ancak müzekart satın alarak daha uygun bir şekilde bu özel yeraltı şehrini ziyaret edebilirsiniz. Sabah 08.00’da ziyarete açılan müze, 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 19.00’a kadar; 3 Ekim-14 Nisan tarihlerinde ise 17.00’a kadar ziyaret edilebiliyor.

Kapalı alan korkusu olanların ve nefes darlığı yaşayanların alt katlara inmesinin sorun yaratabileceğini söylememiz gerek. Bu nedenle bu kişilerin ilk iki kattan aşağı inmelerini önermiyoruz.

Adres: Kaymaklı/NEVŞEHİR
iktm50@kulturturizm.gov.tr
Tel: +90 (384) 213 42 60

Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir?

Nevşehir’e hava yolu veya kara yolu seçeneklerinden size uygun olanı seçerek gelebilirsiniz. Nevşehir’e geldikten sonra dilerseniz taksi ile dilerseniz de araç kiralayarak şehre 20 km. mesafede bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne gelebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.