Ana sayfa » Türkiye » Kastamonu’nun Festivalleri

Kastamonu’nun Festivalleri

0
1997
kastamonu

Kastamonu, değerlerini gelecek nesillere festivallerle aktarıyor.

Batı Karadeniz’in önemli şehirlerinden Kastamonu; tarihini, kültürünü ve ürünlerini düzenlediği festivallerle dünyaya tanıtıyor. Herkesin kendisine göre bir etkinlik bulabileceği Kastamonu festivallerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali

uluslararasi inebolu heyamola deniz senlikleri

İnebolu’nun denizcilik tarihimizdeki önemini “Kastamonu’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler” adlı yazımızda belirtmiştik. Kurtuluş Savaşı sürecinde önemli bir görev üstlenen ilçe Beyaz Şeritli İstiklal Madalyasına sahiptir. Bu unvana duyulan saygı ve cesur denizcilik ruhunu gelecek nesillere aktarmak için, her yıl temmuz ayında Deniz Şenlikleri ve Kültür Festivali düzenleniyor. Sergiler, dans gösterileri, yarışmalar ve konserlerle birlikte 3 gün süren festivale, yerli turistlerin yanı sıra, gurbetçiler de yoğun katılım gösteriyor.

Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali

 uluslararası kültür ve sarımsak festivali

Türkiye‘de sarımsak denince akla gelen ilk yer Kastamonu’nun Taşköprü ilçesidir şüphesiz. “Doğal Antibiyotik” olarak da adlandırılan Taşköprü sarımsağını dünyaya tanıtmak için belediye, 30 Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali’ni düzenliyor. Dört gün süren festival; at yarışları, cirit gösterisi, güzellik yarışması ve en iyi sarımsak üreticisi yarışmalarının yanı sıra, ünlü sanatçıların konserlerine de ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda yaşanan talihsiz olaylardan dolayı eğlence ayağı askıya alınan festival, bu yıl 17-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.

Şenpazar Kardeleni ve Kültür Festivali

şenpazar kardeleni ve kültür festivali

Şenpazar Kardeleni ve Kültür Festivali, birkaç yıldır düzenlenmesinden dolayı çok genç bir festival olduğunu söyleyebiliriz. Geleneklerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacı güden Şenpazar Kardeleni ve Kültür Festivali, yöresel şarkıcıların ve halk oyunları ekiplerinin performansına sahne oluyor. Havai fişek gösterileri ile sona eren festivalin, önümüzdeki yıllarda daha çok ses getirmesi bekleniyor.

Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali

Rıfat Ilgaz sarı yazma kültür ve sanat festivali

7’den 70’e herkesin gülerek izlediği Hababam Sınıfı’nın yaratıcısı Rıfat Ilgaz’ın anısını yaşatmak için düzenlenen festival, temmuz ayında yapılıyor ve üç gün sürüyor. Ilgaz’ın Cide’deki evinin önünden başlayan yürüşün Atatürk anıtının önünde son bulması, festivalin başladığı anlamına geliyor. Tiyatro, seminer ve Sarıyazma halk oyunları ekibinin gösterilerinin yer aldığı festival, Kastamonu’daki sanatseverlerin en çok katılım gösterdiği etkinliklerden biri.

Ginolu Gümüş Balık Festivali

Çatalzeytin Ginolu Gümüş Balık Festivali

1977 yılından itibaren düzenlenen Ginolu Gümüş Balık Festivali, Kastamonu‘nun en eski festivallerinden biri. Dört gün süren etkinliklerde yok yok diyebiliriz. Atletizm, güreş, futbol, masa tenisi, tavla, voleybol, basketbol ve yüzme müsabakalarının yer aldığı festival için “Kastamonu Olimpiyatları” da denilebilir. Aynı zamanda şiir dinletileri, fotoğraf galerileri ve yayla şenliklerinin de bulunduğu Ginolu Gümüş Balık Festivali, katılımcı sayısının en fazla olduğu etkinlikler arasında başı çekiyor.

Siz de Kastamonu’nun kültürel yapısını keşfetmek için bu festivallere katılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; sitemizden kendiniz için en ideal Kastamonu uçak biletini seçmek. “Benim ayağım yere değecek!” diyenleri de Kastamonu otobüs bileti fiyatlarını incelemek üzere sitemize bekliyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.