Kastamonu’da gezilecek harika yerler

0
1358

Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu, gerek tarihi geçmişi ve gerekse de doğal güzellikleriyle misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan şehirlerimizden biridir. Bizans yöneticileri olan “Komnenos” soyu adına yaptırılan bir kale iken daha sonra kalenin yanında yerleşimin başlamasıyla il büyüyerek günümüze kadar geldi.

Yontma Taş Devri’nden günümüze kadar ulaşmayı başaran Kastamonu’dan pek çok medeniyet gelip geçmiştir. Paflagonyalılar, Kaşkalar, Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Çobanoğulları Beyliği, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı egemenliği gibi önemli uygarlıklara tanıklık eden kentte, bu dönemlerden kalma izler görülmektedir. Ayrıca doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan Kastamonu, seyahatin güzel ve etkileyici olmasını sağlayan yönleriyle ön plana çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz Kastamonu’da gezilebilecek harika yerler hakkında siz değerli ziyaretçilerimize bilgi verelim.

Kastamonu seyahatinde görülmesi gereken en harika yerler

İsmail Bey Külliyesi

Kastamonu’nun en eski tarihi yapılarından biri olarak göze çarpan İsmail Bey Külliyesi, kent merkezinde külliye ile aynı ismi taşıyan mahallede yer almaktadır. 1443-1461 yılları arasında yaptırılan külliye, imaret, cami, sıbyan mektebi, hamam, han, kütüphane ve mutfak bölümlerinden oluşmaktadır. Kastamonu’ya gelen ziyaretçilerin en çok uğradıkları İsmail Bey Külliyesi, kentin geçmiş mimarisini tanımak adına uğranılması gereken bir ziyaret durağıdır.

İsmail Bey Külliyesi

Zımbıllı Tepe Höyüğü

Romalılar tarafından kurulan Zımbıllı Tepe Höyüğü, Kastamonu’un Taşköprü ilçesinde yer almaktadır. MÖ 64 yılında yerleşim alanı olarak kullanılan bölge, görülmeye değer yerler arasındaki yerini koruyor. Günümüzde arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği höyükte her geçen gün daha yeni bilgilere ulaşılıyor. Kastamonu gezilecek yerleri listenizi hazırlarken burayı da eklemeyi unutmayın.

Zımbıllı Tepe Höyüğü

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Hitit, Frig, Hellen, Bizans ve Roma dönemlerinden kalma tarihi eserleri görebileceğiniz Kastamonu Arkeoloji Müzesi, kent merkezinde yer almaktadır. 1952 yılından bu yana hizmet veren müzede, arkeolojik kazı çalışmaları sırasında bulunan tarihi eserler sergilenmektedir. Kastamonu ve Çankırı çevresinde yapılan çalışmalarda bulunan çeşitli cam, pişmiş toprak eserler, heykeller, mezar stellerin sergilendiği müze, turistlerin bir hayli dikkatini çeken bir yerdir. Kentin geçmiş dönemi hakkında net bilgilere ulaşmak adına görülmesi gereken bir yerdir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kuyluç Mağarası

Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde yer alan Kuyluç Mağarası (Dağlı Kuyluca) şehrin doğal atmosferi ile iç içe olmak isteyenler için önerilebilecek en güzel yerlerden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen mağaranın ağzı, “Çukurpınar Düdeni”in ağzından daha geniştir. Giriş bölümünde yer alan iki adet akarsu, mağaraya ihtişamlı bir güzellik katıyor.

Kuyluç Mağarası

Kastamonu Kalesi

Kastamonu’nun en sembol yerlerinden biri olan Kastamonu Kalesi, yerli ve yabancı turistlerin bir hayli ilgi odağı yeri olmayı başarıyor. 12. Yüzyıl mimari eserlerinden olan kale, Kommenler Hanedanı zamanında inşa ettirilmiştir. Kale, Orta Çağ ve son Bizans döneminde onarımdan geçirilmiştir. Kalenin alt kısmında bu iki dönemde yapılan yeniliklerin izleri görülmektedir. Son olarak 2005 yılında restorasyondan geçirilerek aslına uygun şekilde yapılan kale, şimdilerde turistlerin ve yerli halkın uğrak noktası halindedir. Kastamonu gezinizi daha keyifli hale getirmek için Kastamonu Kalesi’ni de gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu’ya nasıl gidilir?

Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu, tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Türkiye’nin tüm şehirlerinden Kastamonu otobüs bileti alarak şehrin güzelliklerini yerinde inceleme fırsatı elde edebilirsiniz. Yurtdışından veya uzak yerlerden gelenlere ise Temmuz 2013 yılında tadilat ve yenilenme çalışmaları yapıldıktan sonra hizmete açılan Kastamonu Havalimanı hizmet vermektedir. www.biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek Kastamonu uçak bileti avantajlarını değerlendirerek yerinizi ayırtabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
3

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.