Ana sayfa » Türkiye » Antalya » Kaş » Kaş’ın Festivalleri | Eğlenceli 5 Festival

Kaş’ın Festivalleri | Eğlenceli 5 Festival

0
193
Kaş festivalleri

Antalya’nın en gözde kıyı ilçelerinden biri ola Kaş, muhteşem doğası ve berrak sularıyla popüler bir turizm cenneti olmasının yanı sıra, birbirinden renkli festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Kaş’ın Festivalleri başlığı altında hazırladığımız bu yazımızı mutlaka okumalı, rengarenk Kaş tatilinize bir de festival tadı eklemelisiniz!

# Kaş’ın Festivalleri

Hazırsanız Kaş’ın festivalleri ve şenliklerini anlatmaya başlıyoruz! Listemizin ilk sırasında;

1. Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali (13-15 Haziran)

Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali

Yunanistan’ın Meis Adası ile Kaş Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali her yıl, haziran ayı içerisinde rengarenk bir şölenle kutlanıyor. Kaş’ın girişinden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan sembolik yürüyüş ile başlayan festival, halk oyunları gösterisiyle devam ediyor. Festivalin ilk günü çeşitli sergiler, Halk eğitim merkezinin bağlama grubu, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin klasik müzik grubunun konserleri ile sürüyor. Ardından tiyatro gösterileri ve Türk halk müziğinin meşhur sanatçılarının sahne aldığı konserlerle son buluyor.

Festivalin ikinci ve de son günü, İrem Derici ve Buray gibi ünlü şarkıcıların konserleri ve eğlenceli yemek yarışmaları ile devam ediyor. Festival, Kaş’ın kardeş şehri olan Meis Adası’yla yapılan yüzme müsabakası ile son buluyor. Her yıl sevinçle karşılanan Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali, halk tarafından yoğun ilgi görüyor.

2. Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali (29- 30 Haziran)

Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali

Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali, Antalya Kaş’ta, bu yıl üçüncü kez gerçekleştiriliyor. Çizgi film atölye çalışmaları, çizgi film üzerine sunumlar, çizgi film gösterimleri ve çizgi film müziklerinin seslendirildiği konserler gibi etkinliklerden oluşan festival, iki gün sürüyor. Uluslararası çapta ünlü animatörlerin ve Türk akademisyenlerin konuk olarak katıldığı festivalde, animasyon ve çizgi film alanında yapılan bilimsel çalışmalar hakkında söyleşiler düzenleniyor. İçerisinde çizgi film müzesi de barındıran festival, çocuklar ve bu konuyla ilgilenen herkes için harika bir fırsat!

Festival etkinliklerine katılım yetişkin ve çocuk grubu olarak iki bölüme ayrılıyor. Çocuk katılımcı kategorisine, yalnızca 10 yaş ve altı çocuklar kabul ediliyor. 09.00‘da başlayıp, akşam 22.00’a kadar devam eden festivale, dileyen herkes katılabiliyor.

3. 7 Güneş 7 Ay Festivali (Mayıs)

7 Güneş 7 Ay Festivali

7 Gün 7 Ay Festivali, Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi ve Portekiz Büyükelçiliği başta olmak üzere en az 30 ülkenin desteğiyle gerçekleştiriliyor. Festival, 1993 yılından beri her yıl mayıs ayı içerisinde düzenleniyor. İki gün süren festival, çocuk atölyeleri, müzik dinletileri, sergiler, konserler, tiyatro gösterileri ve sanat performansları gibi çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Kaş’ın kültürü, tarihi ve doğal zenginliklerinin uluslararası düzeyde tanıtılmasını hedefleyen 7 Gün 7 Ay Festivali, her yıl yoğun ilgiyle karşılanıyor.

4. Kaş Caz Festivali (6-8 Eylül)

Kaş Caz Festivali

2019’da ilk kez düzenlenecek olan Kaş Caz Festivali, yerli müzisyenlerin yanı sıra uluslararası düzeyde ünlü olan caz gruplarının ve müzisyenlerinin sahne performanslarına ev sahipliği yapacak. Festival, Kaş’ın doğasını ve güzelliklerini, müzik dolu programları ve diğer sanat dallarına ait etkinlikleriyle harmanlayarak, tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kaş Caz Festivali’nde, sosyal sorumluluk projelerini desteklemek amacıyla da birçok etkinlik düzenlenecek. Üç gün boyunca devam edecek olan festivale katılmak için bilet almanız gerekiyor. Erken dönem bilet ücreti 260 TL.

Kaş’ın efsanevi aşk hikayelerinden biri olan biri Kaş’ta ve biri de Meis’te yaşayan iki devin aşkını şarkılarla anlatacak olan festival, özellikle Kaş halkı tarafından merakla bekleniyor. Kaş’ın en bilindik anlatısı olan bu efsaneye göre: Kaş ile Meis arasındaki denizin çekilmesiyle ayrı düşen birbirine aşık iki sevgili, deniz suyuna yeniden temas ettiklerinde uyanıp tekrar birbirlerine kavuşacaklardır.

5. Yapı Kredi Summer Escape Kaş Festivali (13-15 Eylül)

Yapı Kredi Summer Escape Kaş Festivali

Bu yıl eylülde ilki düzenlenecek olan Yapı Kredi Summer Escape Kaş Festivali, üç gün boyunca konuklarını müzik, eğlence ve keyifli deneyimlerle buluşturmayı hedefliyor. Konserlerin yanı sıra festivalde, happy hourlar, tadım etkinlikleri, workshoplar, akustik müzik dinletisi gibi etkinlikler düzenlenecek. Bu yıl Alya ve Yalın’ın konserlerine ev sahipliği yapacak olan festivalde, dalış, tekne turu ve yoga gibi eğlenceli aktivitelere de yer verilecek. Eğlenceye ve heyecana doyacağınız bu festivale bir gün mutlaka katılmalısınız!

Kaş’ın Festivalleri burada sona eriyor. Öneri ve görüşlerinizi, yazımızın altındaki kutucuğa yorum yazarak bizlere iletebilir, içeriğimizi daha da geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Kaş’la ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın! Festival tadında bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.