Ana sayfa » Türkiye » Kars’ın Festivalleri

Kars’ın Festivalleri

0
1966

Kars; yerel, ulusal ve uluslararası festivallere ev sahipliği yapan bir şehir.

Kars, tarihimizde özel bir yere sahip. Osmanlı döneminde birçok savaşa sahne olan, Birinci Dünya Savaşı’nda Sarıkamış felaketinin yaşandığı şehirde, artık sükunet hakim. Bu zengin tarihi ve kültürü yaşatmak adına Kars’ta festivaller düzenleniyor.

Sarıkamış Kış Oyunları

Sarıkamış Kış Oyunları

Alplerden sonra kristal karın göründüğü tek yer olan Sarıkamış’ta 2013’ten bu yana Kış Oyunları düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi ve Eksi36 derneği  tarafından organize edilen festival, amatör ve profesyonel sporculara ev sahipliği yapıyor. Rallikros, dağ tırmanışı, kızak yarışı ve iglo yapımının olduğu festival, ulusal düzeyde oldukça dikkat çekiyor.

Murat Çobanoğlu Aşıklar Bayramı

Murat Çobanoğlu Aşıklar Bayramı

Halk müziğinin ve halk şiirinin gelişimindeki en önemli aktör olan ozanlarımızın anıldığı Aşıklar Bayramı, her yıl nisan-mayıs aylarında düzenleniyor. Diğer illerden gelen katılımcılar, kendi şehirlerinden getirdikleri toprağı, Murat Çobanoğlu’nun mezarına bırakıyor. Festivale yalnızca yurt içinden değil, yurt dışından da katılım oldukça fazla. Anma töreninin ardından festival, şiir ve türkü etkinlikleri ile devam ediyor.

Uluslararası Kars Altın Kaz Film Festivali

kars altın kazfilm festivali

Altın Kaz Film Festivali’nden bahsetmeden önce, Kars’ın kültürel geçmişini biraz daha incelemekte fayda var. Rusların şehirde yaptığı modern kültür merkezleri, erken cumhuriyet döneminde de kullanılmış. Tiyatro, bale ve buz pateni gibi etkinlikler, Kars’ta oldukça revaçtaymış. Uzun yıllar Türkiye‘nin en yüksek okuma yazma oranına sahip illerinden biri olan Kars, zamanla göç verdiği için daha sakin bir yapıya bürünmüş. 2006 yılından beri düzenlenen Altın Kaz Film Festivali, şehrin eski günlerine dönmesi için atılan adımlardan biri. Usta oyuncular, film yapımcıları ve senaristleri ağırlayan festival, Kars’ın en  dikkat çeken festivalleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin doğusunda tarihi ve kültürüyle kendisine hayran bırakan Kars’ın birbirinden renkli festivalleri sizi bekliyor. Sarıkamış’ta kış sporları yapmak sandığınız kadar zor değil. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için Kars uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Daha ekonomik bir seyahat için ise Kars otobüs seferlerine göz atabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.