Kars Yolculuğunda Görmeniz Gereken 4 Yer

0
1249

Doğu Anadolu bölgesinin ilgi çeken bir o kadar da tarihi uzantısı uzak dönemlere dayanan Kars yolcuğuna başlıyoruz. “Kars” denince akla ilk gelen şeylerden biri soğuğu bir de dillere pelesenk olan  ‘Doğu Ekspresi.’ Bu yönü ile ünlü olduğu kadar, Türkiye’nin uzak diyarlarından biri olmasıyla da bilinen Kars, alternatif bir rota arayışı içinde olanlar için tavsiye edilebilecek en güzel yerlerden biridir. Yöresel yemekleri, kendilerine has kültürleri ve tarihi güzellikleri ile görmeniz gereken farklı özelliklerde yerlere sahip bir diyar…

Kars Seyahatinde Gezilecek 4 Etkileyici Yer

1. Ani Harabeleri (Ani Antik Kenti)

Her ne kadar turizm açısından gelişmiş bir kent olmasa da Kars, görülesi çok güzel antik değerleri vardır bu sessiz kentin. Kars’ta gezilecek yerlere başlarken ilk olarak Ani Harabeleri veya halk dilindeki adıyla “Ani Antik Kenti.” Burası, Kars merkezinden 43 km. kadar uzaklıkta yer alıyor. Ermenistan-Türkiye sınırları içerisinde yer alan antik kent,  6. yüzyıldan bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmış bir bölgedir. Uzunluğu ise 4,500 metre civarında ve surlarla kaplıdır.

Ani Antik Kenti
Ani Antik Kenti

2. Çıldır Gölü

Etkileyici görünümüyle Kars’ın en önemli ve en çok bilinen yerlerinden biri de “Çıldır Gölü”dür. Burası, kış ayları geldiğinde, tipik “eskimo hikayelerini” andırıyor. Tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü üzerinde balık avlayanlar veya kızaklı at turu yapanları görebilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız, buz tutan gölün bir kenarını kırıp balık avlama keyfine ortak olabilir veya atlı kızak turu atabilirsiniz.

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

3. Kars Kalesi

Çeribaşı Kapısı, Behram Kapısı ve Kağızman Kapısı diye adlandırılan 3 kapısı olan Kars Kalesi, M.S 1153 yılında Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmış. Bugünün kent merkezini kuş bakışı görmek için en ideal noktalardan biridir. 

Kars Kalesi
Kars Kalesi

4. Kümbet Camii

Kars tarihi yerleri arasında görmenizi önerdiğimiz bir diğer yer ise “Kümbet Camii” eski Hristiyanlar döneminde “Havariler Kilisesi” olarak yaptırılan bu yapıt, 10. yüzyılda Kars ve civarında hüküm sürmüş Bagratlı Krallığı döneminde Ermeni-Gürcü kilisesi olarak yaptırılmıştır. 12 Havarileri anma amacıyla yaptırılan kilisenin yapımı, 5 yıl kadar sürmüş, dönem dönem restorasyondan geçirilmiştir. 1064 yılına kadar kilise olarak kullanılan yapı, bu dönemden sonra bölgenin Müslümanların eline geçmesi ile camiye dönüştürülmüş, “Kümbet Camii” adını almıştı.

Kümbet Camii
Kümbet Camii

Doğu’nun incisi Kars’ı daha yakından görmek ve yerinde güzelliklerini incelemek için Biletbayi.com sitesin’den Kars uçak bileti satın almanız yeterli olacaktır. En güzel yönlerini bir de çıplak gözle görün derim…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.