Geleneksel yönünü ön plana taşıyan Karaman’ın festivallerinde, şehrin eğlece dolu aktivitelerine katılabilirsiniz.

Gelin birlikte Karaman’ın festivalleri nasıl bir ortamda düzenleniyor bakalım;

1. Türk Dil Bayramı Törenleri (9-13 Mayıs)

Türk Dil Bayramı Törenleri

Karaman’ın festivallerinde geleneklerin devamlılığına önem verildiği ve bu yönünün ön plana çıktığından bahsetmiştik. Karamanoğlu Mehmet Bey’in bundan tam 742 yıl önce ilk defa Türkçe’yi resmi dil olarak kabul etmesinin ardından, Türk Dil Bayramı Törenleri yıllardır devamlı bir şekilde kutlanmaya devam etmektedir.

2. Çiçek Hasat Etkinlikleri Kardelen Festivali (Haziran)

Çiçek Hasat Etkinlikleri Kardelen Festivali

Kardelen Çiçeği soğanlarının yetiştirilmesi ve tanıtımının gerçekleştirilmesi amacıyla düzenlenen festival şehrin en dikkat çekici etkinliklerinden biri. Festivalin en önemli amaçlarından biri de Kardelen Çiçeği üretiminin gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması olarak gösterilebilir. Sarıveliler ilçesinde, her yıl Haziran ayında düzenlenen festival şehirde ‘’Hasat Şenlikleri’’ olarak anılmaktadır.

3. Başak Festivali ve Sidemara Lahti Tanıtım Günleri Etkinliği (3 Haziran)

Başak Festivali ve Sidemara Lahti Tanıtım Günleri Etkinliği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile düzenlenen etkinlik, Ambarlı Köyü’nün her yıl tekrarlanan geleneksel festivali haline gelmiştir. Başak üreticilerinin de bir araya geldiği günde, en güzel buğday başağını yetiştiren üreticiler ödüllendiriliyor. Aynı zamanda köyde kazılar esnasında ortaya çıkartılan, türünün en büyük örneklerinden olan Sidemara Lahidi’nin de tanıtımı gerçekleştiriliyor.

4. Geleneksel Sarıveliler Karacaoğlan ve Yayla Şenliği (20-21 Haziran)

Geleneksel Sarıveliler Karacaoğlan ve Yayla Şenliği

Sarıveliler’de gerçekleştirilen bir diğer gelenekselleşmiş etkinlik de Karacaoğlan ve Yayla Şenliği’dir. Yöresel ürünlerin sergilendiği, sünnet şölenlerinin yapıldığı, halk konserlerinin verildiği festival, şehirde bayram havasında kutlanır.

5. Başyayla Kiraz Festivali (29 Haziran)

Başyayla Kiraz Festivali

Her yıl Başyayla ilçesinde gerçekleştirilen geleneksel Başyayla Kiraz Festivali, halk konserlerinin verildiği büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Halk oyunları ekiplerinin yöresel performanslar gerçekleştirdiği ve yılın kiraz güzelinin seçildiği şehrin eğlenceli etkinliklerinin başında gelir. Fotoğrafta göreceğiniz gibi kiraz tadımlarının ve en lezzetli kiraz seçimlerinin yapıldığı etkinlikte belki de yiyebileceğiniz en lezzetli kirazı tatma şansını yakalayabilirsiniz. 🙂

6. Elma Festivali (13 Eylül)

Elma Festivali

Her yıl Akçaşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Elma Festivali’nde, Karaman’ın elma üretimi açısından Türkiye’nin başkenti olduğu belirtilerek, elma üreticilerini ve ailelerini eğlendirmeye yönelik festivalde şarkılar ve türküler eşliğinde bir gün geçirilir. Yarışmaların düzenlendiği etkinlikte birinci olanlara çeşitli ödüller de verilmektedir.

Sizler için Karaman’ın birbirinden renkli görüntülere sahne olan festivallerini derledik. Karaman’a birbirinden güzel festivalleri hakkındaki düşüncelerinizi ve önerilerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşırsanız çok seviniriz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.