Fotoğraflarıyla Birlikte Karaman Gezilecek Yerler Listesi

0
1045

İç Anadolu bölgesinde yer alan Karaman, MÖ 8000 yıllarından bu yana kalmış bir yerleşim yeridir. Kurulduğu günden sonra önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak kalmayı başaran şehir Türk tarihinde de önemli bir konumda idi. Karamanoğulları Beyliği’ne bir süre başkentlik yapan şehirde, görülmesi gereken pek çok tarihi ve doğa güzellik bulunmaktadır.

Yunus Emre, Şeyh Edebali, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana gibi önemli şahsiyetleri barındıran Karaman, gezilmeye doyulmayacak güzelliklerini misafirlerine cömertçe ikram eder. Sizin için derlediğimiz Karaman gezilecek yerleri yazımızı okumaya devam ederek İç Anadolu bölgesini bu sükun kenti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Karaman Kalesi

11. yüzyılla tarihlendirilen Karaman Kalesi, şehrin görülmeyi en çok hak eden tarihi yerlerinden biridir. Şehir merkezinde yer alan kale, iç içe geçmiş üç surdan müteşekkildir. Tam olarak hangi yıl yapıldığına dair kesin bilgilerin bulunmadığı kale, Selçuklar ve Osmanlı döneminde onarımdan geçirilmiştir. Kolay bir ulaşım sonucunda ulaşılabilen Karaman Kalesi, dışarıdan kenti ziyaret etmeye gelenlerin en sık uğradıkları yerlerden biridir.

Karaman Kalesi

Aktekke Kent Meydanı

Kentin en büyük meydanı olan Aktekke Meydanı da yine Karaman’da görülmesi gereken güzel yerlerden biridir. İsmet Paşa Caddesi ve İstasyon Caddesi’ni birleştiren bir noktada yer alan meydan yer alan ve meydan ile aynı ismi taşıyan Aktekke Camii, şehrin sembollerinden biridir. Meydana gelmişken camiyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Aktekke Kent Meydanı

Aktekke Camii

1370 yılında Karamanoğulları’ndan Alaaddin Bey tarafından yaptırılan Aktekke Cami, 14. Yüzyıl mimarisini incelemek adına gayet olağan bir yerdir. Şehir meydanında olması hasebi ile ulaşımın kolay olduğu cami, misafirlerin dikkatini çeken bir noktadır. Mevlana’nın annesi Mümine Hatun için inşa ettirilen camide bir de türbe bulunmaktadır. Bu türbede; Mümine Hatun’un, Alaaddin Çelebi’nin, Karamanoğlu Seyfettin Süleyman Bey’in başta olmak üzere 21 tane mezar yer almaktadır.

Aktekke Camii

Hatuniye Medresesi

1382 yılında Karaman merkezinde yaptırılan Hanutiye Medresesi, Osmanlı Sultanı Murat Hüdavendigar’ın kızı Nefise Sultan tarafından yaptırılmıştır. Kapalı avlu medrese tipi örneklerinden biri olması ile dikkat çeken Hatuniye Medresesi, tek tavanlı ve hücrelerinde revaklar bulunan bir yapıttır. İç kısım duvarlarındaki geometrik çizimler ve bitkisel desenler, medreseye farklı bir hava katmaktadır. Karaman gezisini yaparken burayı da ziyaret listenize dahil etmeyi unutmayın.

Hatuniye Medresesi

Karaman’a nasıl gidilir?

Karayolu ile Türkiye’nin dört bir tarafından ulaşımın kolaylıkla sağlanabildiği Karaman’a uçak ile gitmek isteyenler, Konya Havalimanı’nı tercih edebilirler. Konya uçak bileti alarak 1,5 saatlik bir mesafede olan Konya Havalimanı’nda iniş yaptıktan sonra otobüs terminalinden hareket eden Karaman otobüsleriyle kente ulaşarak, tarihi dokularını yerinde inceleme fırsatı elde edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.