Karaganda'da ne yenir? Ne içilir?

Kazakistan’ın en kalabalık dördüncü şehri olan Karaganda, Kazakistan yemek kültürünü yakından tanımak isteyenler için gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Karaganda’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Karaganda yemekleri, genel olarak Kazakistan yemeklerini yansıtmaktadır ve Rus mutfağının esintileri şehrin yemek kültüründe rahatlıkla görebilirsiniz. Bu nedenle “Karaganda’da ne yenir?” diye merak edenlerin birçok Kazakistan yemeğini denemeye kendini hazırlaması gerekmektedir.

Şehrin yemek kültüründe et hakimiyeti göze çarpmaktadır. Özellikle at eti şehirde yaygın olarak tüketilmekte ve pek çok yemekte kullanılmaktadır.

Karaganda’ya geldiğinde ne yiyeceğini merak edenler için hazırladığımız “Karaganda’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde sizin için şehrin yemek kültürünü bütün detaylarıyla masaya yatırdık;

1. Izgara

Line Brew Karaganda (adres ve bilgi)

Şaşlık kebabı
Şaşlık kebabı şehirde en çok tercih edilen ızgara türlerinin başında gelmektedir.

Diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi Kazakistan’ın şehirlerinde de ızgarada pişirilen etler, en fazla tercih edilen yemek seçenekleri arasında bulunuyor. Özellikle de şaşlık kebabı Kazakistan’ın her şehrinde mutlaka denenmesi gereken bir kebap türüdür.

2. Kokteyller

Pivovaroff (adres ve bilgi)

Karaganda gece hayatı
Karaganda gece hayatında herkese göre bir kokteyl bulmak mümkün

Karaganda, sahip olduğu soğuk iklimin aksine oldukça sıcak ve eğlenceli bir gece hayatına sahip. Bu şehirde akşam saatlerinde sıcakkanlı insanların takıldığı mekanlara giderek çok farklı içecekleri deneyebilirsiniz. Örneğin çok nadir şarap türlerini burada bulabilirsiniz. Dilerseniz de düşük alkollü kokteyllerden çok daha etkili ve sert karışımlara kadar geniş bir kokteyl yelpazesinden farklı seçimlerle sıra dışı deneyimler yaşayabilirsiniz.

3. Kımız

Kımızı şehirde pek çok yerde kolay bir şekilde bularak deneyebilirsiniz. 

Kımız
Kımız

Asya atın çok özel bir yere sahip olduğu bir coğrafya. Binek olarak kullanıldığı gibi atın etinden ve sütünden de faydalanılmaktadır. Kısrak sütüyle hazırlanan kımız da Karaganda’da ne yenir? Ne içilir? diye merak edenlerin mutlaka denemesi gereken yöresel tatlardan biridir. Pek çok besleyici ve vücut direncini arttırıcı unsura sahip olan kımız, yerli halk için çok önemli bir yere sahiptir.

4. Beshparmak

Beshparmak
Beshparmak

Dissident (adres ve bilgi)

Kazakistan’ın her yerinde olduğu gibi Karaganda’da da mutlaka denenmesi gereken yemekler arasında beshparmak geliyor. Alt katmana yufka ekmek dizilen yemeğin üstünde ise çoğunlukla at eti ya da koyun eti konmakta ve elle yenmektedir. Yanında ise genellikle patates veya çorba ile servis edilmektedir. Kime sorarsanız sorun şehirden ayrılmadan önce bu yemeği denemenizi tavsiye edecektir.

5. Döner

Doner Kebab (adres ve bilgi)

Döner
Döner

Dünyayı fetheden dönere bu şehirde de rastlıyoruz. Patates ve salatalarla kaplanmış etler dürümler haline getirilerek küçük büfelerde satılıyor. Fast food seven ve hızlıca bir şeyler atıştırmak isteyenler için şehirde en çok tercih edilen yiyeceklerin başında da döner geliyor. Döner kültürünün dünyaya yayılmasına ön ayak olan Türkler için Karaganda’da döner yemek farklı bir deneyim olacaktır.

6. Helva

Helvayı kurulan yerel pazarlardan satın alarak deneyebilirsiniz.

Helva
Helva

Karaganda’da canınız tatlı bir şeyler çekti ve “ne yesem” diye düşündünüz. Muhtemelen karşınıza ilk çıkacak olan şey “helva” olacaktır. Genellikle çayla birlikte tüketilen bu tatlı türü sade yapılabildiği gibi çikolatalı ya da kuru üzümlü gibi farklı şekillerde de yapılabilmektedir.

7. Subat

Deve Sütü
Deve Sütü

Fermente edilmiş deve sütüne bu coğrafyada “subat” deniyor ve bu içecek hayli çok seviliyor. Yoğun bir kıvama sahip olan bu içecek ekşi tadıyla dikkat çekmektedir. Bu içeceği şehirde bulunan bazı restoranlar mevsimsel olarak müşterilerine sunmaktadır.

8. Bavursak

Bu lezzeti dilerseniz şehirdeki pastanelerden ve fırınlardan satın alabilirsiniz.

Bavursak
Bavursak

Yağda kızartılan mayalı hamurlarla hazırlanan bu ekmek tarzı yiyecekler çoğunlukla aperitif olarak yemeklerden önce tüketilmektedir. Çoğunlukla sade olarak hazırlansa da içine kaymak da konabilmektedir.

9. Kazy

Kazy, kurulan yöresel pazarlarda satılmaktadır. 

Kazy
Kazy

At eti ve yağı ile hazırlanan bir tür sosis olan kazy, Karaganda yemekleri içinde tadabileceğiniz geleneksel lezzetler arasında bulunuyor. Genellikle pahalı bir yiyecek olan kazy, daha çok özel günlerde ve davetlerde yenmektedir. Eğer denk gelirseniz bu farklı tadı denemenizi tavsiye ediyoruz.

10. Lagman

Lagman
Lagman

Et, soğan, patates ve çeşitli baharatların karıştırılmasıyla hazırlanan lagman hem besleyici hem doyurucu bir erişte çorbasıdır. Aslında içeriğinin zenginliğine baktığımızda bu yemeğe çorba demek de çok mantıklı değildir. Bu yöresel lezzet de bizce denenmesi gereken Karaganda yemekleri arasında bulunuyor.

11. Pilav

Yemek yemek için girdiğiniz restoranlarda özellikle dereotlu pilavı sipariş edebilirsiniz. 

Plov
Plov

Pilav, Kazakistan’da yemeklerin yanında çok fazla tüketilmektedir ancak burada ülkemizdeki gibi sade pilav pek fazla tercih edilmez. Çoğunlukla etli ya da sebzeli yapılmaktadır. Dereotlu pilav ise ülkede ayrı bir öneme sahiptir. Bu nedenle fırsatınız olursa mutlaka dereotlu pilav sipariş vermenizi tavsiye ediyoruz.

12. Çay

Bu içeceği şehirdeki bütün cafelerde bulabilirsiniz. 

Çay
Çay, Karaganda’da çok sevilen bir içecek.

Geleneksel Kazak çayı, çoğunlukla sütle karıştırılarak tüketilmektedir. Dileyenler çayın içine şeker de atarak tüketebilmektedir. Çay, özellikle helva gibi tatlılarla tüketilmekte ve tatlının şeker oranını dengeleme konusunda yardımcı olmaktadır.

Şimdilik “Karaganda’da ne yenir? Ne içilir?” listemize dahil edeceğimiz lezzetler bu kadar ama bu şehre özgü yeni tatlar keşfettikçe listemize ekleyeceğiz. Siz de bu konuda bize yardımcı olmak isterseniz önerileriniz için yazımızın hemen altına yorum bırakabilirsiniz. 

Karaganda’nın sadece yemeklerini değil, görülmesi gereken yerlerini de merak ediyorsanız Karaganda gezilecek yerler yazımızı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.