Karachi'de ne yenir? Ne içilir?
Karachi'de ne yenir? Ne içilir?

20 milyon nüfusu ile Pakistan’ın en önemli ticaret merkezlerinden olan liman şehri, aynı zamanda Pakistan yemek kültürünü daha yakından tanımak isteyenler için de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Şehir sahip olduğu nüfus potansiyeli ile dünyanın da en fazla nüfusa sahip şehirlerinin başında gelmektedir.

Karaçi’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Her şehre özgü en özel bir yiyecek tanımlanabilirken Karaçi için tek bir yiyecekten bahsetmek pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle “Karaçi’de ne yenir? Ne içilir?” sorusu için birden fazla cevabın olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bildiğiniz üzere bir şehrin yemek kültürünü …. maddede sıralamak oldukça zor bir iş ancak Karaçi yemekleri hakkında genel bir görüşe sahip olabilmeniz için bu şekilde bir liste oluşturmanın uygun olacağını düşündük. Bu liste ile şehirde deneyebileceğiniz en gözde yiyecekleri ve bunları nerede yiyebileceğinizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan “Karaçi’de ne yenir? Ne içilir?” listemize giriş yapalım;

1. Hot N Spicy Chicken Chutney Roll

Khadda Market (adres ve bilgi)

Hot N Spicy Chicken Chutney Roll
Hot N Spicy Chicken Chutney Roll

Şu anda Pakistan’da bulabileceğiniz en yaygın sokak lezzetlerinden biri olan bu atıştırmalık rulolar, Pakistan’ın yemek haritasına Karaçi topraklarında yerleştirilmiştir. Kemiksiz tavuk etinin ızgarada pişirildikten sonra çeşitli salata malzemeleri ve sos ile ekmeğe sarılmasıyla hazırlanan bu yiyecek, ülkemizdeki tavuk dönerler ile büyük benzerlik göstermektedir.

2. Chicken Behari Tikka

Meerath Kabab House (adres ve bilgi)

Chicken Behari Tikka
Chicken Behari Tikka

Tavuk ızgara seviyorsanız Karaçi yemekleri içinde bunun çok sevilen ve çok fazla tüketilen bir lezzet olduğu müjdesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Üstelik şehirde bu yemek oldukça iddialı bir şekilde yapılıyor.

3. Pizza

Xander’s (adres ve bilgi)

Pizza
Pizza

Burada dilerseniz tercihinizi pizzadan yana da kullanabilirsiniz. Şehirde lokal pizzacılar gerçekten çok lezzetli pizzalar yapabiliyor ve bu mekanlarda özellikle de hafta sonları oturacak yer bulmak hayli zor olabilmektedir.

4. Broast

Kundan Broast (adres ve bilgi)

Broast
Broast

Kızarmış tavuk da Karaçi topraklarında sizi kendisine çeken yiyeceklerden biri. Gevrek bir görünümü ve üzerinde tüten buharı ile bir ısırık almak için kendinizden geçeceğiniz bu kızarmış tavukları mutlaka “Karaçi’de ne yenir?” listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

5. Gouda Burger

Tipu Burger (adres ve bilgi)

Gouda Burger
Gouda Burger

Gouda Burger, şehirde kebap türleri yaygın olmasa da gerek sokak satıcılarında gerekse restoranlarda bulabileceğiniz bir lezzet. Eğer biraz daha Avrupa kokan yiyecekleri seviyorsanız bu burgeri afiyetle mideye indirebilirsiniz.

6. Kata-kat

Noorani Kabab House (adres ve bilgi)

Kata-kat

Kata-kat, sakatat sevenlerin es geçmemesi gereken bir lezzet. Akciğer, böbrek, beyin, testis, kalp gibi hayvanın iç organları satırla birbirine tamamen geçene kadar kıyılır. Yemeğin ismi de zaten etlerin kesilirken satırlardan çıkan seslerden gelmektedir. Karaçi’den çıkan bu lezzeti günümüzde Pakistan’da neredeyse her noktada deneyebilirsiniz.

7. Chicken Peshawari Karahi

Kolachi (adres ve bilgi)

Chicken Peshawari Karahi
Chicken Peshawari Karahi

Bir tür kızartılmış tavuk yemeği olan bu yemek de Karaçi yemekleri içinde tavuk kullanılarak hazırlanan yemeklerden biridir. Bu yemek kolay hazırlanmasının yanı sıra lezzetli olması ile de tercih edilmektedir.

8. Chicken Malai Boti

Ghaffar Kabab House (adres ve bilgi)

Chicken Malai Boti
Chicken Malai Boti

Karaçi’de tavuk etinin çok fazla tüketildiğini paylaştığımız yemeklerden anlamışsınızdır. Şehirdeki her kebapçıda bulabileceğiniz ve afiyetle yiyebileceğiniz şeylerden biri de tavuk ızgara.

9. Fry Kabab

Waheed Kabab House (adres ve bilgi)

Fry Kabab
Fry Kabab

Waheed Kebap Evi’nde lezzetli bir fry kebap yemeden, Karaçi’deki lezzet yolculuğunuzun tamamlandığını düşünmeyin. Bu kebap türünde kıyma olarak hazırlanmış etler yağlı bir tavada kızartılmaktadır. Kebabın üzerinde etin yağını çekmiş bir miktar naan (ekmek) ise kebaptan alacağınız lezzeti doruklara çıkartacaktır.

10. Afghani Boti

Tandoor (adres ve bilgi)

Afghani Boti

Kendine has bir lezzete sahip olan Afghani boti, Karaçi’nin popüler yemekleri arasında bulunuyor. Kemiksiz kuzu etiyle hazırlanan bu kebap türünde bol miktarda baharat kullanılmakta ve bu da ete farklı bir lezzet katmaktadır.

11. Dum Biryani

Asım Allah Wala (adres ve bilgi)

Dum Biryani
Dum Biryani

Herkes tarafından sevileceğini düşündüğümüz dum biryani aslında bir pirinç pilavıdır. Lezzetli bir pirinç ile yapılan pilavda ise tavuk eti kullanılmaktadır. Bu leziz yemek hem göze hem de mideye hitap önemli yemeklerden biridir.

12. Haleem

Mazedar Haleem (adres ve bilgi)

Haleem
Haleem

Çorba kıvamında bir yemek olan haleem, buğday, mercimek veya arpa ile yapılmakta ve üzerine ise kimi zaman et kullanılmaktadır. Bu haliyle bu yemek protein bakımından oldukça zengindir.

13. Peshawari Chapli Kabab

A-One (adres ve bilgi)

Peshawari Chapli Kabab
Peshawari Chapli Kabab

İçinde farklı baharatlar bulunduran kıyma, köfte olarak şekillendirilir ve yağda kızartılarak servise hazır hale getirilir. Oldukça lezzetli bir öğle yemeği olan bu kebap türü ülkemizden Karaçi’ye gidenler için çok da yabancı olmayacaktır.

14. Goan Crab Curry

Biryani of The Seas (adres ve bilgi)

Goan Crab Curry
Goan Crab Curry

Bir liman kentine gelmişken lezzetli deniz ürünleri denememek olmaz değil mi? Deniz ürünleri konusunda önemli bir merkez olan Karaçi, oldukça lezzetli yengeçleri yemek için de önemli noktalardan biridir. Önerdiğimiz mekana uğrarsanız tadacağınız yengeçler sayesinde tat alma duyularınız size unutamayacağınız bir deneyim yaşatacaktır. Mekana uğrarsanız jheenga masala denemeyi de ihmal etmeyin bu arada.

15. Bun Kabab

Pakistan Chowk (adres ve bilgi)

Bun Kabab

Pakistan kökenli bir sandviç olan bun kabab sokaktaki satıcılardan ya da şehirdeki fast food yiyecek satan restoranlardan satın alarak tadabilirsiniz. Bu lezzet özellikle Karaçi şehrinde çok fazla karşınıza çıkan yemeklerden biridir.

16. Lachay Daar

Quetta Alamgir Hotel (adres ve bilgi)

Lachay Daar
Lachay Daar

Bir tür hamur işi olan lachay daar da gene Karaçi’ye gelenlerin denemeden şehrin sınırlarından ayrılmaması gereken yiyeceklerden biridir.

17. Gola Ganda

Dhoraji bölgesinde bu serinletici lezzeti tadabilirsiniz.

Gola Ganda

Karaçi’nin sıcak zamanlarında en iyi giden şeylerden biri kesinlikle gola ganda oluyor. Meyve şurupları ile tatlandırılmış gola gandalar kavurucu sıcaklarda içinizi buz gibi yapmayı başarıyor. Gola gandanın içerisinde aynı zamanda gerçek meyve parçacıklarını da görebiliyorsunuz.

18. Regular and Cream Fruit Chaat

Nursery (adres ve bilgi)

Regular and Cream Fruit Chaat
Regular and Cream Fruit Chaat

Pek çok meyvenin karışımından oluşan bu meyve tabağı güzel sohbetler eşliğinde çok güzel gidecek bir atıştırmalık. Meyve tabağı sade olarak hazırlanabildiği gibi krema eklenerek de tüketilebilmektedir. Biz de bu ferahlatıcı lezzeti “Karaçi’de ne yenir? Ne içilir?” listemize dahil etmenin uygun olacağını düşündük.

19. Handi

Cafeela (adres ve bilgi)

Handi
Handi

Handi çok sayıda malzemeden yapılmaktadır ve çok kısa sürede pişmektedir. Oldukça aromatik ve kremsi bir lezzete sahip olan bu yemek, Karaçi’nin popüler yemekleri arasında mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Yemeğin çanakta yapılması ise lezzetini ve kendisini özel kılan detaylardan bir diğeri.

20. Paya

Payaonline (adres ve bilgi)

Paya
Paya

Hayvanın toynak kısmıyla hazırlanan bu yahni de çok sevilen yemekler arasında bulunuyor. Geleneksel olarak yavaş bir şekilde pişirilen bu lezzet, etin verdiği aroma ile çok muhteşem bir akşam yemeğine dönüşebiliyor.

Hazırladığımız “Karaçi’de ne yenir? Ne içilir?” listemiz şimdilik bu kadar. Ancak sizin de kayda değer bulduğunuz ve denenmesini gerektiğini düşündüğünüz tatlar varsa bunu bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Her ne kadar güvenlik konusunda zaafları olan bir şehir olsa da Karaçi bizce Pakistan’ın görülmesi gereken şehirlerinden biri. Karaçi’de görmeden dönmemeniz gereken yerler hakkında hazırladığımız Karaçi’da görülmesi gereken yerler listemizde şehrin önemli durakları hakkında bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.