karachi

Pakistan’ın kıyı şehirlerinden olan Karaçhi’ye doğru kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Karaçhi gezilecek yerler yazımızı inceleyerek, şehrin görülmesi gereken noktaları hakkında detayı bilgi sahibi olabilirsiniz.

#1 Karaçhi Gezilecek Yerler

Listemizin ilk sırasında;

1- Mezar-ı Kaid

Mezar-ı Kaid

Pakistan’ın kurucusu Muhammet Ali Cinnah adına yapılmış olan anıt mezar, şehrin manevi yönü en yüksek noktalarından biridir.1960 yılında tasarımına başlanan yapı 1970 yılında tamamlanmıştır.

Büyük Önder olarak anılan liderleri için modern yapıda inşa edilen Mezar-ı Kaid,şehrin sembollerinden biridir. Beyaz rengin hâkim olduğu anıt mezar, Karaçhi’de görmeniz gereken en önemli noktalardan biridir.

2- Clifton Beach

Clifton Beach

Pakistan’ın önemli kıyı şehirlerinden olan Karaçhi’de bulunana Clifton Beach şehrin en çok ziyaret edilen noktalarımdan biridir. Yaz kış demeden her mevsim oldukça dolu olan sahilde yemek etkinlikleri ve eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir.

Yüzmenin yanı sıra keyifli zaman geçirmek için de tercih edebileceğiniz hareketli plajı dilediğiniz her gün 24 saat ziyaret edebilirsiniz.

3- Mohatta Palace

Mohatta Palace

Karaçhi’nin en tanındık noktalarından olan Mohatta Palace, 1927 yılında Ağa Ahmed Hüseyin tarafından tasarlanmıştır. Rajasthan’da yazlık ev olarak inşa edilen Mohatta Palace oldukça büyük bir alana kurulmuştur.

Taş parantezler, fıskiyeler, kubbeler ve desenli korkuluklarıyla oldukça hoş bir mimariye sahip olan saray, 20 yıl boyunca Mohatta ailesine ev sahipliği yapmıştır. İç ve dış detaylarındaki incelikleri yakından incelemek isterseniz sarayı pazartesi günleri dışında 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4- Karachi Safari Park

Karachi Safari Park

1970 yılında 148 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş olan Karachi Safari Parkı, içerisinde birçok farklı bölümü barındırmaktadır. Park içerisinde gezerken bir yanınıza kuğu gölünü görürken diğer yanınızda golf oynayabileceğiniz alanlar bulabilirsiniz.

Sandalye asansörü adı verilen teleferik sistemiyle tüm parkı kuş bakışı görebilir ve muhteşem Karaçhi manzarasını seyretme şansını bulabilirsiniz. Özellikle turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen merkezlerden olan Safari Park’ı haftanın her günü 06.00-20.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

5- Frere Hall

Frere Hall

Karaçhi’de yapımı 1865 yılında tamamlanan Frere Hall, şehrin ikonik yapıları arasında yer almaktadır. Turuncu dış cephesiyle dikkat çeken Frere Hall, şehirde belediye binası, kütüphane ve idari hizmetler için kullanılmaktadır.

Karaçhi’nin en geniş kütüphanelerinden birine ev sahipliği yapan binada, el yazmaları ve 70.000’den fazla kitap bulunmaktadır. Şehrin simgelerinden olan Frere Hall’i Pazar günleri dışında 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

6- National Museum of Pakistan

National Museum of Pakistan

Pakistan Ulusal Müzesini ziyaret ettiğinizde,Pakistanın etnik kültürü ve tarihsel yönü hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1950 yılında açılan müze içerisinde Pakistan’da ortaya çıkarılan arkeolojik buluntuların, eski kalıntıların, tarihi paraların, sikkelerin ve dini öğelerin sergilendiği geniş bir koleksiyona sahip. Bunların yanı sıra ‘’Kuran Galerisi’’ olarak farklı bir bölüme sahip olan Pakistan Müzesi içerisinde el yazması Kuran’ları görme şansına sahipsiniz.

Koleksiyonların yanında farklı sergilere ev sahipliği yapan müzeyi, Çarşamba günleri dışında 09.00-17.00 saatleri arsında ziyaret edebilirsiniz.

7- Empress Market

Empress Market

Karaçhi’de alışveriş yapmak, gezmek ve yemek yemek için tercih edebileceğiniz en popüler noktadır Empress Market. 1889 yılından beri şehrin en kalabalık noktalarından biridir.

Yakınlarında birde eğlence parkının bulunduğu bu meydanda dilediğiniz gibi gezmenin ve alışveriş yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Meydan haftanın her günü 07.00-23.00 saatleri arasında faaldir.

8- Karachi Zoo

Karachi Zoo

Pakistan’ın canlı çeşitliliğini görebileceğiniz Karaçhi Hayvanat Bahçesi, genciyle yaşlısıyla birçok kişi tarafından sevilerek ziyaret ediliyor. Karachi Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ederseniz parkın yıldızı olan 65 yaşındaki’Anarkali’’ isimli Asya filini görmenizi öneriyoruz.

Bahçede görebileceğiniz diğer yerler arasında; Sürüngenler Evi, Doğa Tarihi Müzesi, Mughal Bahçesi ve akvaryum kısmı bulunmaktadır. Ayrıca Karachi Hayvanat Bahçesi hem şehrin hem de ülkenin en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir.

Keyifle vakit geçirebileceğiniz bu bahçeyi haftanın her günü 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9- Pakistan Maritime Museum

Pakistan Maritime Museum

Pakistan’ın kıyı şehirlerinden olan Karaçhi’de yıllar boyunca gelişen denizcilik faaliyetlerinin birikimiyle 1954 yılında Pakistan Denizcilik Müzesi açılmıştır. Deniz mirasının en önemli eserlerinin sergilendiği bu müzeyi 08.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10- Bagh Ibne Qasim

Bagh Ibne Qasim

Yeşile ve temiz havaya doyacağınız Bagh Ibne Qasim, şehrin en büyük kent parkıdır. Büyük etkinliklerin düzenlendiği park günün her saati oldukça hareketli ve kalabalıktır.

Her yıl 10 milyon kişi tarafında ziyaret edilen parkta gül bahçelerini dolaşabilir, kaplumbağa havuzlarını gezebilirsiniz. Parkı dilediğiniz her gün ziyaret edebilirsiniz.

**Karaçhi gezilecek yerler hakkındaki yorumlarınızı aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.