Karabük’e ulaşımda tercih edilebilecek tüm rotaları ve seyahat dönemlerini Karabük’e Nasıl Gidilir ? | Karabük’e Ne Zaman Gidilir ? yazımızda inceleyebilirsiniz.

Sahip olduğu doğa ve tarihi güzellikler sayesinde seyahat severleri kendisine çekmeyi başaran Karabük’e ulaşımda birden çok rota alternatifiniz bulunmaktadır. Karayolu ve demir yoluyla direkt ulaşım sağlayabileceğiniz şehre, aktarmalı olarak havayoluyla da ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Safranbolu, Yenice, Eskipazar ve daha birçok görülecek noktasıyla ziyaretçilerini beklene şehre ulaşımın tüm rotalılarını dilerseniz vakit kaybetmeden inceleyelim…

# Karabük’e Ne Zaman Gidilir ?

Karabük İklim ve Bitki Örtüsü

Karabük Nerede? Ülkemizin Batı Karadeniz kısmında bulunan şehir, yıl içerisinde birçok farklı noktadan çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Durum böyle olunca Karabük’e ne zaman gidilir ? Karabük hava durumu ve iklimi gibi birçok soru akla geliyor.

Bölge olarak Karadeniz bölgesinde yer almakla beraber, şehirde iklim olarak Karadeniz iklimi net olarak hissedilmemektedir. Kıyısı olmaması sebebiyle daha çok karasal iklim özelliklerinin ağır bastığı şehirde yıllık sıcaklık ortalaması 14 derece civarında olmaktadır.

Her mevsim yapışların görüldüğü bu şehirde, yıllık yağış miktarı fazla olmakla beraber en fazla yapış alan dönem İlkbahar ve Kış aylarıdır. Bu dönemlerde şehri ziyaret ettiğinizde Karabük gezilecek yerlerini ziyaret etmeniz zorlaşacağı gibi, yanınızda kesinlikle yağmurluk bulundurmanız gerekmektedir.

Nemli havanın etkisiyle sık sık yağmurların yapması, yapacağınız seyahatlerinizi etkileyebilir. Bu sebepten ötürü Karabük’e ne zaman gidilir ? diyorsanız en uygun dönemler diğer aylara göre daha kurak geçen temmuz-ağustos ayları olacaktır. Seyahat dönemlerinizi bu dönemlere dikkat edecek ayarlarsanız daha rahat gezme şansı bulabilir, bu sebeple önerdiğimiz ayları geziniz öncesinde dikkate almanızı öneririz. ????

Dilerseniz, Karabük’e ne zaman gidilir ? sorumuzun cevabını keşfettiysek, şehre gidebileceğiniz tüm rotaları incelemeye başlayalım…

# Karabük’e Nasıl Gidilir ?

Büyükşehirlere olan konumuyla birçok farklı noktadan rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Karabük’e nasıl gidilir ? diye merak ediyorsanız, şehre ulaşımda karayolu ve demiryolu ulaşımı ilk tercihler arasındadır. Şehir sınırları içerisinde havalimanı olmamakla beraber aktarmalı olarak Ankara’dan yapılan havayolu seyahatleri de şehre ulaşımın bir diğer yoludur. Dilerseniz en hızlı yollardan biri olan havayolu ulaşımını inceleyerek yazımıza başlayalım…

1. Hava Yolu ile Ulaşım

Karabük’te havalimanı var mı ? Şehre ulaşımın en hızlı yollarından biri bildiğiniz üzere uçak yolculuklarıdır. Karabük sınırları içerisinde havaalanı olmamasına rağmen, Ankara’ya olan yakınlığı sebebiyle Esenboğa Havalimanı’na vardıktan sonra, Karabük’e otobüs ve havalimanı servisleriyle ulaşma şansınız bulunuyor. Dilerseniz detaylara inelim…

Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB)

Ankara Esenboğa Havalimanı

1955 yılından beri faaliyet gösteren Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin en fazla yolcu trafiğine sahip dördüncü havalimanıdır. Ankara sınırları içerisinde ulunan havalimanı yurt içi ve yurt dışı destinasyonlarda hizmet verdiği gibi aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci havalimanı olma özelliğine de sahiptir.

Yapım tarihi eski olmasına rağmen ihtiyaçlar doğrultusunda çok sayıda yenileme çalışması geçiren havalimanı içerisi, yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılmıştır. Check-in ve kontuar noktalarının yanı sıra, üst düzey güvenlik önlemleri de dikkat çekmektedir.

Konum olarak Ankara merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunana havalimanı, Karabük’e ise 235 kilometre mesafededir. Dilerseniz, aşağıdan Esenboğa havalimanı iletişim bilgilerine ve Karabük’e ulaşımın detaylarını inceleyebilirsiniz.

Adres: Balıkhisar Mh., Özal Bulvarı, Akyurt/Ankara
İletişim: (0312) 590 40 00

Esenboğa Havalimanı’ndan Karabük’e Nasıl Gidilir ?

Esenboğa Havalimanı’na ulaştıktan sonra, Karabük’e gidebilmek için iki ulaşım alternatifiniz bulunuyor. Bunlardan ilki araç kiralama seçeneğiniz olurken, ikincisi Karabük’e otobüs bileti satın almak… Esenboğa Havalimanı transferleri Ankara ilçelerine gerçekleştirildiği için, ne yazık ki transfer kullanarak Karabük’e ulaşmanız mümkün olmuyor.

Esenboğa Havalimanı’ndan Karabük’e kendim ulaşmak istiyorum derseniz aşağıdan havalimanı içerisindeki araç kiralama noktalarının iletişim ve adres bilgisine ulaşabilirsiniz. Karabük’e otobüsle ulaşım için bir sonraki maddeyi inceleyiniz.

Esenboğa Havalimanı Araç Kiralama

Karabük ile arasında 256 kilometre mesafe bulunana havalimanından dilerseniz araç kiralama hizmetini kullanarak, yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda uçuşunuz saat kaçta olursa olsun, tüm kiralama şirketlerinin 24 saat açık olduğunu unutmamalısınız.

  • Hertz Ankara Havalimanı Araç Kiralama

Adres: Esenboğa Merkez, Esenboğa Havaalanı İç Hatlar Terminali, 06760 Çubuk/Ankara
Telefon: (0312) 398 05 35

  • Rent Go Araç Kiralama

Adres: Balık Hisar Mahallesi, Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Gelen Yolcu Terminali, Akyurt/Ankara
Telefon: (0312) 398 01 99

  • Central Rent a Car

Adres: Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Geliş Terminali /Akyurt/Ankara
Telefon: (0312) 398 05 15

  • Avis Araç Kiralama

Adres: Esenboğa Havalimanı, Esenboğa Havaalanı İç-Dış Hatlar Geliş, Çubuk/Ankara
Telefon: (0312) 398 03 15

2. Demir Yolu ile Ulaşım

Demir Yolu ile Ulaşım

Şehre ulaşımda kullanılabilecek bir diğer yollardan biri de Zonguldak-Karabük-Irmak arasında hizmet veren demiryolu hattıdır. İstasyondan ilk hareket saati 07:05 olurken, akşam 21:35’te kalkış yalan son trene kadar güzergâh üzerinde trenle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Zonguldak-Karabük istasyonları arası yaklaşık olarak 3 saat sürerken, bilet almak için buradan seferleri kontrol edebilirsiniz.Zonguldak-Karabük tren güzergahına ve iletişim bilgisi için ;

Zonguldak-Karabük Tren Güzergahı

Zonguldak>Kapuz> İnağzı> Kilimli> Çatalağzı> Işıkveren> Kazköy> Muslu> Göbü> Türkali> Filyos> Sefercik> Gökçeler> Derecikören> Saltukova> Kiremithane> Akyamaç> Çaycuma> Ahatlı> Kayıkçılar> Bakacakkadı> Üçburgu> Gökçebey> Kayadibi> Çamlaraltı> Ibrıcak> Cebeciler> Yeşilyenice> Kölemen> Balıkısık> Bolkuş> Karabük güzergahlarında hizmet vermektedir.

TCDD Danışma ve Rezervasyon Telefonları 

Bilet satışı yapan gişe telefon numaralarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

ZONGULDAK TREN İSTASYONU İLETİŞİM
0372 251 15 14 – (06.30 – 21.00)

ÇATALAĞZI TREN İSTASYONU İLETİŞİM
0372 264 24 00 – (07.30 – 19.00)

FİLYOS TREN İSTASYONU İLETİŞİM
0372 623 30 18 – (06.00 – 21.30)

KARABÜK TREN İSTASYONU İLETİŞİM
0370 415 77 73 D: 425 – (06.30 – 18.30)

3. Kara Yolu ile Ulaşım

Karabük’e Nasıl Gidilir ? Türkiye’nin dört bir yanından kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz şehre ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım aracı karayoludur. Büyükşehirlere olan yakınlığıyla bağlantı noktalarının yakınında olmasıyla da avantajlı konuma sahip olan Karabük’te, ilk durak noktası Karabük Otogarı olmaktadır. Detaylar için devam edelim…

Karabük Otogarı

Karabük Otogarı

Karabük’e yapılan otobüs yolculularının ilk durak noktası olan Karabük Otogarı, merkezden yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. 1999 yılında yapılmış olan otogar, o yıldan günümüze yenilenerek daha modern bir görünüme getirilmiştir. Son haliyle konuklarına gerekli hizmeti vermeyi amaçlayan otogarda; restoran, kafeterya, market, mescit ve dinlenme noktaları mevcuttur.

Karabük Otogarı, aynı zamanda çok sayıda otobüs firmasının hizmet verdiği noktalardan biridir. Şehre otobüsle yolculuklarda tercih edebileceğiniz firmalar arasında; Ulusoy Turizm, Metro Turizm, CSR Seyahat, Lüks Adana, Jet Turizm, Süha Turizm, Ali Osman Ulusoy Seyahat ve daha birçok firma yer alıyor. Firma acentelerinin bulunduğu otogarda servislerin yanı sıra, şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz minibüs ve taksiler de hizmet vermektedir.

Adres: Ergenekon Mahallesi, Atatürk Blv. No:1, 78200 Merkez/Karabük, Türkiye
İletişim: 0 (370) 424 51 58

Bulunduğunuz noktanın Karabük’e olan uzaklığını dilerseniz aşağıdaki haritadan inceleyebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.