Karabük Şehrinde Gezilmesi Gereken Yerler

0
1255

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan küçük ve şirin şehri Karabük, keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyen tatilciler için Karadeniz Bölgesi’nde tercih edilebilecek en güzel destinasyonların başında geliyor.

Özellikle Safranbolu’nun kendine has mimarisi ile sadece ülkemizde değil Dünya’da da büyük öneme sahip bölgelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Karabük’te Safranbolu dışında da gezip görmeniz gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Sizler için Karabük’ün görmeniz gereken tarihi ve doğal güzelliklerini listeledik.

Karabük Şehrinde Gezilmesi Gereken Yerler

1.Safranbolu Evleri

Tarihi Safranbolu Evleri

18. yüzyıldan günümüze miras kalan bu muhteşem mimariye sahip tarihi evler bölgenin en önemli değerlerinin başında geliyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınarak değerini bütün Dünya’ya ispatlayan Tarihi Safranbolu Evleri arasında gezerken kendinizi 200 yıl öncesinin sokaklarında dolaşırken bulacaksınız.

2.Bulak Mağarası

Bulak Mağarası

Safranbolu’da bulunan Bulak Mağarası, ülkemizin görülmesi gereken en önemli mağaralarından biri. Mağaranın içindeki doğal olarak oluşan sarkıt ve dikitler ziyaretçilere masalsı bir gezi imkanı sunuyor.

3.İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri

Zamanında bölgede su taşımak için yapılan 6 kemerli ve 116 metre uzunluğundaki kemer, şehrin en önemli tarihi yapılarından biri konumun. Kemer şu anda yaya ve araç trafiğine açık olduğu için kemerin üzerine çıkarak 30 metre yükseklikten incekaya Kanyonu’nun etkileyici manzarasını seyre dalabilirsiniz.

4.Yenice Ormanları

Yenice Ormanları

Muhteşem bir bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğine sahip Yenice Ormanları, 1999 yılından bu yana Dünya tarafından da kesinlikle korunması gereken güzellikler arasında kabul ediliyor. Eğer yolunuz Karabük’e düşerse ve doğanın canlılığına tanık olmak isterseniz listenize Yenice Ormanları’nı mutlaka eklemelisiniz. Dilerseniz ormanlık alandaki harika bisiklet ve yürüyüş parkurlarında doğayla iç içe spor yapmanın keyfini de yaşayabilirsiniz.

5.Tokatlı Kanyonu

Tokatlı Kanyo’nundaki Kristal Teras’tan nefes kesici manzara

Doğanın en harika manzaralarının bulunduğu kanyonlardan biri de Tokatlı’da bulunuyor. Bölgenin güzelliği UNESCO tarafından da tescillenmiş durumda. Kanyonun eşsiz manzarasını izleyebileceğini Kristal Teras ise güzelliğin çok daha net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamış. Tamamen camdan yapılan terasa çıkmak biraz cesaret istese de karşılaşacağınız manzara karşısında şaşkınlığınızı ve hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

6.Hadrianapolis Antik Kenti

Hadrianapolis Antik Kenti

Eskipazar’a 5 km. mesafede bulunan ve henüz tam anlamıyla gün yüzüne çıkarılmayan bu önemli antik kent’in Roma döneminde 4. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Bölgede gerçekleştirilen çalışmalarla antik kentin yakın zamanda çok daha fazla önem kazanacağı ve daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edileceği düşünülmektedir.

7.Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Bir kenti tanımanın en güzel ve kestirme yollarından biri de müzelerini gezmektir. Safranbolu Kent Tarihi Müzesi de şehrin geçmişten bugüne kültürel değişimini görebilmek için ziyaretçilerine muhteşem bir fırsat sunuyor. Güzel bir şekilde tasarlanmış müzede Karabük ve Safranbolu bölgesinin kültürü ve yaşam tarzı hakkında çok özel detayları gözlemleyebiliyorsunuz.

Eğer siz de bu sevimli Karadeniz şehrini keşfetmek ve sevdiklerinizle keyifli bir tatil geçirmek isterseniz Karabük otobüs bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.