Kano mutfağı
Kano mutfağı size klasik Nijerya mutfağını deneyimleme imkanı sunuyor.

Nijerya’nın en büyük şehirlerinin başında gelen Kano görülmesi gereken yerleri kadar özel ve otantik yemek kültürü ile de oldukça keyifli bir şehir olma yolunda ilerliyor. Biz de gelecekte adından daha fazla söz ettirecek olan Kano’da ne yenir? Ne içilir? sorularının cevaplarını listeleyerek şehrin en sevilen yiyeceklerini sıralamak istedik.

Kano’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Kano şehre gelenlere turistik ve en özel yerleri göstermekle kalmayıp onlara Kano yemekleri ile Nijerya yemek kültürü hakkında geniş bir tecrübe yaşama imkanını da sunmaktadır.

Kano’ya geldiğinizde sizi bol baharatlarla ve soslarla harmanlanmış yemekler karşılıyor olacak. Yemeklerde çoğunlukla pirinç, mısır gibi tahıllar kullanılmakta ve et olarak bolca kırmızı etin yanı sıra tavuk eti de kullanılmaktadır.

Aşağıda “Kano’da ne yenir? Ne içilir?” sorularına cevap olabilecek bazı geleneksel lezzetleri listeledik;

1. Soslar

Kano sos
Kano mutfağı içinde yemekleri lezzetli hale getirmek için farklı soslar kullanılıyor.

Listemizin ilk sırasına Kano ve Nijerya yemekleri için vazgeçilmez bir unsur olan sosları eklemeye karar verdik. Bölge bitki çeşitliliği bakımından oldukça farklı özellikteki bitkilere ev sahipliği yapıyor. Yerli halk bu bitkileri ve bu bitkilerden elde edilen çok özel soslar şehirde yapılan yemeklerin lezzetini efsane noktalara çıkarabiliyor. Kim bilir belki Kano geziniz sonrasında yemeklerinizde kullanabileceğiniz çok özel birkaç sos tarifi öğrenebilirsiniz.

2. Suya

Suya
Suya

Çeşitli baharatlarla ve acı biberle taçlandırılmış etler hazırlanarak ızgarada pişirilir. Biftek tarzında etlerden yapılan bu mangal türü Kano’da ve Nijerya’nın pek çok noktasında sokakların bir numaralı yemeği olarak çok sevilmektedir. Yöresel bir sokak lezzeti denemek istiyorsanız Kano lezzetleri hakkında hazırladığınız deneme listenize suyayı da eklemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Kızarmış Tavuk

Kızarmış Tavuk
Kano Fried Chicken, kızarmış tavuk yemek için en iyi duraklardan.

Tavuk da Kano mutfağı için olmazsa olmaz besinlerden biri. Şehir genelinde özellikle kızarmış tavuk noktasında bolca seçenek sizi bekliyor olacak. Özellikle Kano Fried Chicken isimli mekan bu konuda hem yerli halkın hem  de şehri ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği ve çok beğendiği yerler arasında bulunuyor. Mekanla ilgili yorumları okumak ve bilgilere ulaşmak isterseniz facebook sayfasını ziyaret etmenizi öneriyoruz.

4. Tuwo Shinkafa

Tuwo Shinkafa
Tuwo Shinkafa bir yemek Kano’da düşünülemez.

Nijerya’da oldukça yaygın olarak tüketilen ve pirinçten yapılan bu puding tarzı yiyecek birçok çorbanın yanında servis edilmektedir. Sütlaca benzer bir görünüme sahip olan bu yemek türü otantik lezzet sevenlerin es geçmemesi gereken bir lezzet.

5. Pate

Pate
Pate

Balık, ciğer, et, tavuk gibi protein odaklı gıdaların sürülebilir hale getirilmesiyle hazırlanan bu yemekte hazırlanan ekmeğe bu gıdalar sürülür ve afiyetle mideye indirilir. Pate için kısaca sürülebilir et diyebiliriz. Bu lezzet Kano mutfağı içindeki her yaş grubuna hitap eden ve “Kano’da ne yenir?” sorusuna her yaştan kişinin verebileceği bir yemek.

6. Miyan Kuka

Miyan Kuka
Miyan Kuka

Kurutulmuş baobab yaprakları ve kurutulmuş bamya ile yapılan bu çorba “baobab çorbası” olarak da bilinmektedir. Genellikle bir et yemeği ile servis edilmektedir. Deneyenlerin en favori Nijerya usulü çorbalarından biri olmayı başaran bu çorbayı biz de test etmenizi öneriyoruz.

7. Burabisco

Burabisco
Burabisco

Özellikle Kano’da yerli halk tarafından tercih edilen ve çok sevilen bu yemek Kano’nun geleneksel yemekleri arasında bulunuyor. Bir güveç yemeği olan ve “brabisco” olarak da telaffuz edilebilen bu yemek içinde etle sebzelerin tencere içinde birleşmesiyle hazırlanmaktadır. Bu yemek bölgede bulunan restoranlarda deneyebileceğiniz ve “lüks yemek” kategorisinde sayılan yemekler arasında bulunmaktadır.

8. Tuwo Dawa

manyok tuwo dawa
Tuwo dawa manyok isimli patatese benzeyen bitkiden yapılıyor.

Patatese benzer bir bitki olan manyoktan hazırlanan ve patates püresine benzeyen bu garnitür çeşitli yemeklerle servis edilmektedir. Garnitürün içeriğinde mısır da bulunmaktadır. Başta milyon kuka çorbası olmak üzere Kano’da bu garnitürü birçok yemeğin yanında görme ihtimaliniz bulunuyor. İşte bu nedenle “Kano’da ne yenir?” diye düşünüp bir araştırmaya girişirseniz tuwo dawa alacağınız cevaplar arasında mutlaka bulunacaktır.

9. Miyan Tause

Miyan Taushe
Miyan Taushe

Kabak çekirdeği yapılan bu çorba da şehrin ve ülkenin denenmesi gereken lezzetleri arasında bulunuyor. Zaten bu topraklarda çorba kültürü çok fazla olduğu için bu ve buna benzer birçok lezzeti geziniz boyunca sıklıkla göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Kano zengin ve eşsiz bir lezzet deneyimi yaşamak isteyenler için tam bir çekim merkezi. Siz de bu Afrika şehrini ziyaret ederek farklı kültürlere ait tatları deneyebilirsiniz. Eğer “Kano’da ne yenir? Ne içilir?” listemize eklememiz gerektiğini düşündüğünüz bir lezzet olursa bize yorum kısmından bu düşüncelerinizi aktarmayı da ihmal etmeyin 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.