Kalemegdan

Tuna ve Sava ırmaklarının birleştiği noktada bulunan Kalemegdan, Belgrad’ın en güzel manzaralarına sahip yerlerinden biri olarak büyük ilgi görüyor. 

Geniş bir tepelik alanda bulunan Kale Meydanı şehri ziyaret edenlerin uğrak noktalarından bir tanesi konumunda. Hatta birkaç günlük bir Belgrad gezisi yapanlar her gün bu alana gelerek muhteşem doğanın ve manzaranın tadını çıkarıyor.

Şehrin Gözde Noktası Kalemegdan

Kaleden şehrin muhteşem manzarasına tanıklık edebilirsiniz

Geniş bir alanda bulunan Kale Meydanı, Belgrad Kalesi’nin yanı sıra birçok Osmanlı eserini ve muhteşem bir parka da ev sahipliği yapıyor. Bölgede aynı zamanda bir de Askeri müze bulunuyor. Müze’de bölgede yaşanan savaşlardan geriye kalanlar ziyaretçileri hayli etkiliyor.

Belgrad Kalesi’nin kapılarından birinin adının “Türk Kapısı” olması Türk ziyaretçileri etkileyen detaylardan biri. Surları geçince içeride ziyaretçileri Damat Ali Paşa’nın türbesi karşılıyor.

Türk Kapısı

Gelen düşmanı daha rahat görmek için planlanan geniş düzlük ise günümüzde satranç oynayanlar, manzaranın ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler ve spor yapanlar tarafından şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Yeşillikler içindeki park kısmı özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor

Belgrad’ın en önemli ziyaret noktalarından biri olan bölge, gerek tarihi dokusu gerekse muhteşem doğası ve manzarası ile şehrin en önemli ziyaret noktalarının başında geliyor. Siz de Belgrad’a geldiğinizde Belgrad gezilecek yerler listenizde ilk sıralara mutlaka Kalemegdan’ı almalısınız.

Kalemegdan nerede

Kalemegdan şehrin çok kolay ulaşılabilecek bir noktasında yer alıyor. Knez Mihailova Caddesi’nin hemen sonunda yer alan bölgeye caddeyi yürüyerek geçtikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Belgrad’a gelmek için ise uygun uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Belgrad’a ulaşım konusunda merak edilenler ve alternatif ulaşım yolları için Belgrad’a nasıl gidilir yazımızı inceleyebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.