Güneydoğu’nun popüler şehirlerinden olan Kahramanmaraş’a Nasıl Gidilir ? Kahramanmaraş’a ne Zaman Gidilir ? diye merak ediyorsanız, tüm detaylar içeriğimizde…

Şehrin kültürel ve tarihi birikiminin anı sıra dikkat çeken leziz yemekleri turistlerin ilgi odağı olmakta. Bu ilgiyle beraber birçok seyahat sever şehrin hava durumu , iklimi ve ulaşım alternatifleri gibi birçok soruya cevap arıyor.. Siz de şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, içeriğimize göz atarak Kahramanmaraş’a doğru seyahat rotanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz..

# Kahramanmaraş’a Ne Zaman Gidilir ?

Kahramanmaraş İklim ve Bitki Örtüsü

Kahramanmaraş İklim ve Bitki Örtüsü

Kültürü, tarihi, yemekler ve sıcakkanlı halkıyla yıl içerisinde sayısız seyahat severle ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca birçok kişi Kahramanmaraş’a ne zaman gidilir ? diye merak ederek en uyun seyahat dönemlerini belirlemeye çalışıyor olabilir. Öncelikle Kahramanmaraş nerede? diye merak edenler için hemen belirtelim Kahramanmaraş; Türkiye’nin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Şehirde, bulunduğu coğrafya sebebiyle, tek bir iklim tipinden bahsetmek mümkün değildir. Kahramanmaraş hava durumu göz önüne alındığında  ” Bozulmuş Akdeniz İklimi ” özelliklerinin daha baskın olduğundan bahsedebiliriz. Bu iklim türü genellikle şehrin güney kısımlarındaki ilçelerde görülürken, iç kısımda kalan illerde karasal iklim özellikleri daha net hissedilmektedir. Geçiş noktasında bulunması sebebiyle güneyi ve kuzeyi arasında belirgin bir şekilde sıcaklık farklıklarının yaşanması, seyahat edeceğiniz bölgeye göre farklı kıyafetler almanıza sebebiyet verecektir.

Saydığımız iklim özellikleri göz önüne alındığında Kahramanmaraş’a ne zaman gidilir ? diye merak edenler için tavsiyemiz Nisan-Mayıs dönemi olmaktadır. Bu dönemler içerisinde şehri ziyaret ederseniz yanınıza ince kıyafetler almanız yeterli olacağı gibi, her duruma karşı yağmurluk benzeri ürünleri valizinize koymayı unutmamalısınız. Kahramanmaraş gezilecek yerlerini keşfederken, ıslanıp hasta olmak istemezsiniz değil mi? 🙂

Kahramanmaraş’a ne zaman gidilir ? Sorumuzun cevabını keşfettiysek, sırada şehre nasıl gidileceğini incelemeye geldi. Buyurun detaylara birlikte bakalım…

# Kahramanmaraş’a Nasıl Gidilir?

1. Havayolu ile Ulaşım

Şehre ulaşımda en hızlı alternatifi arıyorsanız, ilk keşfetmeniz gereken havayolu ile ulaşım olacaktır. İl içerisinde hizmet veren Kahramanmaraş Havalimanı, Türkiye’nin birçok noktasından şehre en kısa sürede ulaşmanızı sağlayarak, zamandan tasarruf etmenize yarıyor. Dilerseniz, Kahramanmaraş Havalimanı’na nasıl gidilir ? ve havalimanı iletişim bilgileri gibi farklı detayları inceleyelim.

Kahramanmaraş Havalimanı

Kahramanmaraş Havalimanı

1996 yılına hizmete başlayan Kahramanmaraş Havalimanı, 2019 yılında yapılan yenilemelerle birlikte hizmete devam ediyor. İç ve dış hatlarda hizmet veren havalimanında yıl içerisinde yaklaşık 2 milyon yolcu ağırlanmaktadır. Havalimanı içerisinde hizmet veren firmalar ise; Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet firmaları olmakta. Bunun aynı sıra merkezden yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına, özel havalimanı servisleriyle ulaşım sağlamanız mümkün oluyor.

Adres: Erkenez Mah. 23009 Sok. Dış Kapı No:14B  Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş
İletişim: 0344 236 07 92 / 0344 236 53 52 / 0344 236  53 50

Kahramanmaraş Havalimanı Otopark Ücretleri 2019

Otomobil, Pikap, Minibüs: 0-1 saat 5.50 TL, 1-3 saat 8.50 TL, 3-6 saat 9.50 TL, 6-12 saat 15 TL, 12-24 saatleri 18.50 TL

Midibüs, Otobüs, Kamyon, Kamyonet: 0-1 saat 8.50 TL, 1-3 saat 9.50 TL, 3-6 saat 16 TL, 6-12 saat 18.50 TL, 12-24 saatleri 24 TL

Motor, Motosiklet: 0-1 saat 3 TL, 1-3 saat 4 TL, 3-6 saat 5 TL, 6-12 saat 7 TL, 12-24 saatleri 9.50 TL

Havalimanına Ulaşım: Otobüs

Kahramanmaraş Havalimanı’na ulaşımda en çok kullanılan yok, ücretsiz bir şekilde hizmet sağlayan belediye otobüsleridir. Aşağıda verilen durak noktalarında hizmet sağlayan belediye otobüsleri, aynı zamanda dört saat öncesinden haber verilmesi durumunda vatandaşları evlerine en yakın noktadan alarak havalimanına ulaşımlarını sağlıyor. Dilerseniz Kahramanmaraş havalimanı otobüs irtibat numarası ve güzergâh bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezi – Havalimanı;

Ramada Otel Karşısı – Tapu Müdürlüğü Karşısı – Kervan Karşısı – Aliya İzzet Begoviç Parkı Karşısı – Ağcalı Kavşağı (112 Çağrı Merkezi) – Akedaş – Kısakürek Petrol – Gar Kavşağı – Arsan Center – Sanayi Kavşağı – Havalimanı

Elbistan – Afşin – Göksun’dan – Havalimanı;

Elbistan Otogarı – Köy Garajı – Elbistan Devlet Hastanesi Kavşağı – Kabaağaç (Göksun-Elbistan karayolu üzeri) – Erçene (Göksun-Elbistan yolu üzeri) – Afşin Otogarı – Alimpınar/Afşin Toki Konutları (Kemal Ertekin Caddesi üzeri) – Ördekköy (Göksun-Elbistan karayolu üzeri) – Karaömer Karakolu (Göksun-Elbistan karayolu üzeri) – Kanlıkavak (Göksun-Elbistan karayolu üzeri) – Yağmurlu (Göksun-Elbistan karayolu üzeri) – Göksun Otogarı – Tekir – Döngel (D825 karayolu üzeri) – Suçatı (D825 karayolu üzeri) – Üniversite Kavşağı (Avşar) –Havalimanı

Detaylı Bilgi İçin;

 • Kahramanmaraş Merkez İçin: 0 553 962 46 46
 • Elbistan-Afşin-Göksun İçin: 0 553 952 46 46
 • Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Otobüs: 0534 593 90 99

Kahramanmaraş Havalimanı: Taksi

Merkezden yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaşımda otobüsün dışındaki bir diğer ulaşım seçeneğiniz de taksi oluyor. Merkezden yola çıktığınızı varsayarsak 50 dakika kadar sürecek olan mesafe için 2019 yılı ücret uygulamasına göre 230 ₺ ödeme yapmanız gerekiyor.

Taksi ulaşımını tek kişi kullanacaksanız bu tutar oldukça fazla ve masraflı olurken, birden fazla kişi seyahat etmeniz durumunda avantajlı bir hale dönüşebilir. Aşağıdan, Kahramanmaraş taksi duraklarının iletişim bilgisine ulaşabilirsiniz.

Piazza Taksi

 • Adres: Şazi Bey Mahallesi, Haydar Aliyev Bulvarı, 46100 onikişubat/Kahramanmaraş
 • Telefon: 0542 651 38 39

Maraş Taksi

 • Adres: Şazi Bey Mahallesi, Piazza AVM Yanı, 46040 12 Şubat/Onikişubat/Kahramanmaraş
 • Telefon: 0536 729 45 45

Adliye Taksi Durağı

 • Adres: Cumhuriyet, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Blv, Onikişubat/Kahramanmaraş
 • Telefon: 0532 263 72 14

Derya Taksi

 • Adres: İsmet Paşa, Trabzon Blv. No:40, 46100 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş
 • Telefon: (0344) 221 80 10

2. Karayolu ile Ulaşım

Kahramanmaraş’a ulaşımda en çok tercih edilen yollardan biri de karayolu ulaşımı olmaktadır. Geleneksel ulaşım yollarının başında gelen otobüsle ulaşımın sağlandığı şehre Türkiye’nin dört bir yanından seferler düzenlenmektedir. Firmaya sefer düzenleyen sayısız otobüs firmasının ilk noktası olan Kahramanmaraş Otogarı’nın detaylarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Kahramanmaraş Otogarı

Kahramanmaraş Otogarı

Kahramanmaraş Otogarı, şehir merkezinin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, merkezden daha uzak ve sakin bir noktada kurulmuştur. Karayolu ulaşın ilk durak noktası olan otogar 25 kadar firmanın yazıhanesine ev sahipliği yapmaktadır.

Yenilenen terminaliyle hizmet sunan otogar içerisinde kullanabileceğiniz hizmetler arasında; mescit, lavabo, restoran, kuaför, kafe ve yazıhane bulunuyor. İhtiyaçlara uygun tasarlanmış olan otogar içerisinde otobüs saatinize kadar vakit geçirebilir, otogara vardıktan sonra minibüs ve servislerle kolaylıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Otogar Adres: Hacı Mustafa Mah. Gazi Mustafa Kemal Blv. Merkez/KAHRAMANMARAŞ
Otogar Telefon Numarası: 0344 212 34 78

Aşağıdaki haritadan, bulunduğunuz konuma göre Kahramanmaraş’a olan uzaklığınızı hesaplayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.