Kabil'de ne yenir? Ne İçilir?
Kabil'de ne yenir? Ne İçilir?

Orta Doğu’nun bu gizemli Afgan şehri klasik bir Orta Doğu mutfağı denemek isteyenlerin beklentilerine karşılık bulduğu bir şehir. Biz de bu şehrin yemeklerini ele aldığımız bir liste hazırlayarak Kabil’de ne yenir? Ne içilir? gibi soruların cevaplarını merak edenler için bir rehberin faydalı olacağını düşündük…

Kabil’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Kabil’e geldiyseniz bol ekmek, bol et ve bol baharata hazırlıklı olmanızı tavsiye ediyoruz. Ülke mutfağında bol baharat kullanılmasının başlıca sebebi ise Afganistan’ın geçmişte ticaret yolları üzerinde olmasıdır. Özellikle İran’dan baharat getiren tüccarlar sayesinde ülke topraklarında baharat çok önemli bir yer edinmiştir. Zaten eğer Türk mutfağını seven biriyseniz bu söylediklerimize alışkın olmanız gerekiyor.

Afganistan’a geldiğinizde tam bir lezzet curcunası ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Kabil yöresel yemekleri yanı sıra şehirde fırında pişirilmiş yemekler, fast food yemekleri, tatlılar ve Orta Doğu’nun diğer ülkelerine ait çeşitli yemekler ziyaretçileri bekleyen tatlı sürprizlerin sadece bir kısmını oluşturuyor. Sokak lezzetleri de Kabil yemek kültürü için önemli değerlerden biri. Kabil’deki sokak yemekleri kültürü ile ilgili detaylar için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz;

Şimdi artık “Kabil’de ne yenir? Ne içilir?” sorusunun cevaplarını sıralayabiliriz;

1. Ashak

Kabil'de ne yenir
Ashak

Mantıya benzeyen ashak, genellikle domates sosu ya da yoğurt ile servis edilmektedir. Yemek tıpkı diye Kabil yemekleri gibi hayli baharatlı olmaktadır. Özellikle nane, yemek hazırlanırken bol miktarda kullanılmaktadır. Etli olan bu yemeğin vejetaryen versiyonu da yapılmaktadır.

2. Pulao

Qabuli Pulao
Qabuli Pulao

Ülkemizde hazırlanan pilava benzer bir şekilde yapılın bu yemek, Kabil’in en meşhur yemekleri arasında bulunuyor. Pulao, çoğunlukla havuç ve kuru üzüm gibi farklı besin maddeleri ile birlikte haşlanarak hazırlanmakta ve özellikle et yemeklerinin yanında servis edilmektedir. Afganistan’da pilav kültürü o denli gelişmiştir ki sayısız türde pilavı Kabil’de ve Afganistan’da yeme fırsatına sahip olabiliyorsunuz. Özellikle kuzu etiyle servis edilen qabuli pulau en sevilen pilav türlerinden biridir.

3. Bolani

Kabil geleneksel yemekleri
Bolani

İncecik açılan yufkalarla hazırlanan ve yemesi oldukça kolay olan bir tür börek olan bolani, Kabil’de ne yenir? sorusuna verilebilecek en leziz şeylerden biridir. Bu börek çoğunlukla patatesle hazırlansa da iç malzemesi olarak çeşitli otlar, mercimek, soğan, pırasa, bal kabağı gibi farklı malzemeler de kullanılabilmektedir.

4. Elbette Kebap

Afgan Kebabı Kabil
Afgan Kebab

Afgan tarzında hazırlanan bu kebap protein bakımından oldukça zengindir ve lezzeti ile çok sevilen Kabil yemekleri arasında bulunmaktadır. Geleneksel Afgan kebabı kuzu etiyle yapılsa da tavuk ve diğer farklı et türleriyle hazırlanan versiyonları bulunmaktadır ancak siz gerçek bir Afgan kebabı yemeği düşünüyorsanız kuzu etiyle yapılmış olanını tercih etmelisiniz.

Afgan kebabı yemek için gidebileceğiniz bir mekan önerisini aşağıda paylaşıyoruz;

Cafe Zarnegar

Adres: Kabul Serena Hotel | Froshgah StreetKabul, Afganistan

5. Afgan Yeşil Sosu

Afgan Yeşil Sosu
Afgan Yeşil Sosu

Kabil’de yaygın olarak yemeklerin yanında servis edilen Afgan yeşil sosu, yemeklerin lezzetini arttırmak için Afganistan’da çok fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle siz de bir Afganlı gibi yemek yemek ve bu yemeklerin tadını gerçekten alabilmek isterseniz bu sosu mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Dugh

Kabil yemekleri
Dugh

Salatalık ve tuz ile tatlandırılarak servis edilen bir tür içecek olan dugh, “Kabil’de ne yenir? Ne içilir?” diye soranların mutlaka tatması gereken ayrana benzeyen bir içecektir. Birçok yemeğin yanında deneyebileceğiniz dugh, ferahlığı ve sindirimi kolaylaştırıcı yönü ile ülke genelinde çok fazla tercih edilmektedir.

7. Meyve

Kabil'de bir karpuz satıcısı
Kabil’de bir karpuz satıcısı

Afgan halkı meyve çok tüketmektedir. Bu meyvelerin başında kavun, karpuz, nar, üzüm gibi otantik meyvelerin yanı sıra portakal gibi Akdeniz meyveleri de gelmektedir. Eğer Kabil’de birkaç gün geçirecek olursanız bu saydığımız meyvelerle size uzun süre yetecek vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz 🙂

8. Sheer Khurma

Sheer Khurma
Sheer Khurma

Kuru meyvelerle ve sütle hazırlanan sheer khurma, Kabil’in geleneksel yemekleri arasında bulunmaktadır. Bu yemek özellikle bayram sabahlarında kahvaltı olarak tüketilmekte, daha sonra ise bayramlaşmaya gelen ziyaretçilere ikramlık olarak sunulmaktadır. Sheer khurma ılık ya da soğuk olarak tüketilebilmektedir.

Kabil yemekleri için gidebileceğiniz güzel bir mekan arıyorsanız tavsiyemiz aşağıda;

Table Talk

Adres: Street 3 | Qalaye FatullahKabul, Afganistan

Telefon : +93 78 993 4438

9. Jalebi

Jalebi
Jalebi

Afgan tatlı kültürü ülkemizdekine benziyor. Burada şerbetli ve yağda kızartılmış tatlılar hayli revaçta. Jalebi de bu şekilde hazırlanan bir tatlı. Dairesel ve standart bir şekilde hazırlanan jalebiler sıcak yendiğinde çok daha lezzetli olmaktadır.

10. Mantu

Mantu
Mantu ülkemizde yapılan mantıya çok benzemektedir.

Gönlümüzde Kayseri’de yapılan mantıların yeri bambaşka olsa da Kabil yemekleri içinde önemli bir yere sahip olan mantu ismi verilen mantıların da sizi memnun edeceğini belirtmeliyiz. Zaten mantunun lezzet ve görünüm olarak da Kayseri mantısına çok benzemektedir. Mantu çoğunlukla yoğurt, nane ve sarımsakla yapılan lezzetli bir sos eşliğinde servis edilmektedir.

11. Qorma

Qorma
Qorma

Kabil’de ne yenir? diye soran biri için listede qorma cevabı mutlaka olmalı. Qorma, soğan ve çeşitli sebzelerle hazırlanan bir tür güveçtir. Güvecin içine çoğunlukla bütün halinde tavuk etleri konmaktadır ancak zaman zaman kırmızı et de konmaktadır. Qorma da tıpkı diğer etli yemekler gibi yanında bölgeye özgü pilavlardan biriyle servis edilmektedir.

Muazzam bir etnik ve coğrafi çeşitliliğe sahip olan Afganistan ve de Kabil, ziyaretçiler için muhteşem bir Ortadoğu mutfağı deneyimi yaşatmayı hedefliyor. “Kabi’de ne yenir? Ne içilir?” yazımızda sizler için bu mutfağın en önemli oyuncularını listelemeye gayret ettik. Listemizde eksik olduğunu düşündüğünüz tatlar varsa bunları da bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

PinKabil’e geldiğinizde nereleri görmeniz gerektiğini düşünüyorsanız Kabil gezilecek yerler yazımızı mutlaka gözden geçirmenizi öneriyoruz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.