İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler

Artık günümüzde filmlerden ziyade daha çok dizi izlemeyi tercih eden bir kitle var. Ücretli veya ücretsiz birçok siteden rahatlıkla ulaşım sağlayacağınız bu yabancı dizilere bakmak için hazır mısınız?

İzlenmesi gereken yabancı diziler adlı yazımızda her kesime hitap etmeye çalıştık. Aksiyon, bilim kurgu, fantastik, sitcom, dram, yeni ve eski yapım… Hepsine bu yazıda ulaşabilmeniz mümkün. Elbette herkesin kendinde yer edindiği bir dizisi vardır. Belki kendini gördüğü bir olay, belki çok keyif alıp eğlendiği veya ilk başladığı herhangi bir dizi… Aklınızda kalmış ve oldukça etkilenmiş olabilirsiniz. Birde bizim önerdiğimiz dizileri hep birlikte inceleyelim ve bakalım aranızda özlediğiniz veya yeni keşfettiğiniz diziler var mı?

#1 İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler

Final Yapanlar

1. Friends

Friends

1994 yapımı olan Friends tam 10 yıl sürmüş ve 2004 yılında bitmiştir. 6 farklı karakterden oluşan bir arkadaş grubunun, birlikte yaşadığı maceralara tanıklık ederiz. Her karakterin kendine haz özellikleri bulunur ve hepsine karşı ayrı bir yakınlık hissedersiniz. Adeta sizden biri olurlar. Dizinin başından sonuna kadar ilerledikçe, karakterlerin değişimlerinden zamanın da ilerlediğini anlıyorsunuz ve bu sizi fazlasıyla hüzünlendiriyor. Her bölüm 20 dakika ve sitcom olduğundan 10 sezon çabucacık bitiyor ve zaman nasıl geçmiş anlamıyorsunuz bile.

IMDB puanı: 8.9 

2. How I Met Your Mother

How I Met Your Mother

How I Met Your Mother dizisi, 2005 yapımıdır ve 2014 yılında son bulmuştur. Friends ile bazı noktalarda benzerlikler olması nedeniyle aralarında her zaman tatlı bir rekabet vardır. Dizi 5 ayrı karakter üzerinden, içinde bulundukları hayatı anlatır. Komedi türündeki bu dizi toplam 9 sezondur ve 20 dakika sürmektedir. İki diziyi de izleyenler hangisini daha çok sevdiklerini yorumlarda belirtirse, bu konuda bazılarımızın merakı da gitmiş olur.

IMDB puanı: 8.3

3. Lost

Lost

2004 yapımı olan Lost dizisi, 2010 yılında bitmiştir. Korkunç bir uçak kazasından sonra adada mahsur kalan insanların, buradaki yaşamlarını ve mücadelelerini konu edinir. Aksiyon, dram ve macera türünde olan bu dizi 6 sezon olup, 40 dakikaya yakın sürmektedir. Oyuncu kadrosunun kalitesine baktığınızda direkt listenize eklemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

IMDB puanı: 8.4 

4. That ’70s Show

That '70s Show

1998 yapımı olan That ’70s Show, 8 sezon sürmüş ve 2006 yılında sevenlerine veda etmiştir. 6 liseli gencin hayatlarını ve ailelerini anlatan sitcom tarzındaki bu dizi, 20 dakika sürmektedir ve o kadar eğlenceli ki bir çırpıda bitirmek isteyeceğiniz türden. 70’lerin modasını, olaylarını ve tavırlarını anlatmasıyla da sizleri geçmişe götürecektir. ”Ah ne güzel günlerdi!” veya ”Ne eğlenceli zamanlarmış!” diyerek iç geçirebilirsiniz. Velhasıl eğlenceli ve özlem dolu zamanlar geçirmek isteyenler, bu diziye kesinlikle başlamalı.

IMDB puanı: 8.1

5. Breaking Bad

Breaking Bad

Breaking Bad, 2008 yılında başlayıp 2013’de bitmiştir. Dram türündeki bu dizi 5 sezon olup yaklaşık 40 dakikaya yakın sürmektedir. Sıradan bir yaşam süren kimya öğretmeninin, öleceğini öğrenmesi üzerine sıradanlıktan çıkan yaşam hikayesi anlatılmaktadır. Nasıl yeni bir adama dönüştüğünü merak edenleriniz varsa, kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

IMDB puanı: 9.5 

6. Prison Break

Prison Break

5 sezon süren Prison Break, 2005 yapımıdır ve 2017 yılında son bulmuştur. Aksiyon, dram ve suç türündeki bu dizinin konusu; işlememiş bir suçtan dolayı idam cezasına çarptırılan abisini kurtarmak için bir kaçış planı yapan gencin vermiş olduğu mücadeledir.

IMDB puanı: 8.4 

7. Freaks and Geeks

Freaks and Geeks

1999 – 2000 arası 1 sezon süren dizi beklenilen ilgiyi görememiştir. Oldukça eğlenceli olan bu diziyi çerez niyetine izleyebilmeniz mümkün. Tek seferde bitecek olması aynı zamanda sizi hüzünlendirebilir de. Çünkü tam bu çocuklara alışmışken ve onlarla gülüp eğleniyorken, birden bitmesi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Fakat 80’leri anlatan bu gençlik dizisinde James Franco’yu görmek, sizi hayal kırıklığından çıkaracağının garantisidir.

IMDB puanı: 8.8 

8. Teen Wolf

Teen Wolf

2011 yılında başlayan dizi 6 sezon sürmüş ve 2017 yılında bitmiştir. Fantastik türünde yer alan Teen Wolf, kurt adam ve daha birçok mitolojik efsaneyi içerisinde barındırır. Liseli genç grubun yaşadıkları maceralara hem eğlenecek hem de heyecanlanacaksınız. Scott ve Stiles ikilisini izledikçe, dostluk kavramına bizzat şahit olacak ve çok özeneceksiniz. İlk sezonlarda bazı sahneler amatörce gelebilir fakat ilerledikçe bu açık kapanıyor ve olağanüstü olaylar ve sahnelerle devam ediyor. Özellikle MTV ile iş birliği içinde olan Teen Wolf’un müzik seçimlerine bayılacaksınız.

IMDB puanı: 7.7 

9. The Office

The Office

2005 yapımı olan The Office, 9 sezon sürüp 2013 yılında son bulmuştur. Dizinin konusu; bir kağıt şirketinin ofisinde gerçekleşen günlük olaylardır. Komedi türündeki bu dizide her yaş grubundan ve farklı karakterlerden çalışanlar mevcuttur. Ofis ortamının sıkıcı olduğunu düşünenlere bu dizideki yaşanılanları görmek güzel bir cevap olacaktır.

IMDB puanı: 8.8 

10. Dexter

Dexter

Dexter dizisi, 2006 yapımıdır ve 2013 yılında bitmiştir. 8 sezon süren dizi; gündüzleri adli tıp polisi, geceleri ise seri katil olan olan Dexter’in yasaların elinden kaçan insanları öldürmesini konu edinir. ”Seri katilin iyisi mi olur?” diye düşünmeyin. Çünkü Dexter adalet için öldürmektedir. Gerilim seven ziyaretçilerimizin muhakkak seveceği bu dizinin artı olarak olay örgüsü ve karakterlerine de şaşıracaksınız.

IMDB puanı: 8.7 

11. Sense 8

Sense 8

2015 yılında başlayan Netflix dizisi, 2 sezon sürmüş ve 2018 yılında bitmiştir. 8 farklı coğrafyada yaşayan 8 farklı kişinin, birbirlerini hissetmesiyle başlayan maceraları oldukça ilginizi çekecektir. Çünkü zaman ilerledikçe aynı zihinleri, bilgileri ve yetenekleri paylaşacaklarını ve tek bir ruh haline bürünüp birbirlerinden yararlanabildiklerini fark ettiklerinde olayların asıl o zaman başladığını anlayacaksınız. Bazıları bu durumdan memnun olup bir araya gelmeye çalışırken bazıları da bu durumdan memnun olmayarak birbirlerini öldürmeye çalışmaktadır.

IMDB puanı: 8.4

12. The Vampire Diaries

The Vampire Diaries

2009 yapımı dizi, 2017 yılında 8 sezonla sevenlerine veda etmiştir. The Vampire Diaries dizisinde vampir, kurt, cadı ve daha birçok doğaüstü güçlere sahip olanlarla aynı kasabada yaşayan insanların maceraları anlatılır.

IMDB puanı: 7.7

Devam Edenler

1. Game Of Thrones

Game Of Thrones

Taht Oyunları adlı kitaptan uyarlanan dizi 2011 yapımıdır ve hala devam etmektedir. Fakat üzülerek belirtmemiz gerekiyor ki 2019 yılında dizi final yaparak ekranlara veda edecek. Şuanda 8.sezonu yayınlanmakta olan Game Of Thrones dizisinin final yapması nedeniyle hayranlarının bi’ hayli üzüldüğünü söyleyebiliriz. Diziyi bilmeyen veya duymayan yoktur fakat çok takipçisi olduğu için de izlemeyen bir kitle olduğundan bahsedebiliriz. Muhteşem oyuncu kadrosu ile taht kavgalarının anlatıldığı bu diziyi hala izlemeyenler arasındaysanız, vakit kaybetmemelisiniz ve bir an önce izlemeye başlamalısınız.

IMDB puanı: 9.5

2. Peaky Blinders

Peaky Blinders

2013 yılında başlayan dizi, 5.sezonu ile ekranlara gelmeye devam edecek. Dizi I. Dünya Savaşı sonrasında ”Peaky Blinders” adlı çetenin yaptıkları gangsterleri konu edinir. Bu çete Shelby üyelerinden oluşur ve baş karakter olan ünlü oyuncu Cillian Murphy’in (Tommy Shelby) önderliğindedir. Tom Hardy, Adrien Brody gibi ünlü oyuncuları konuk etmesiyle de izleyiciye adeta bir şölen sunmaktadır. Ayrıca geçmiş bir tarihten bahsedildiği için dizideki kostümler, birçok insanı o tarzda giyinmeye itmektedir. Ek olarak belirtmek gerekirse dizide tercih edilen müzik seçimleri de harika.

IMDB puanı: 8.8 

3. Dark

Dark

Netflix’in orijinal dizilerinden olan Dark, 2017 yılında başlamış ve 2.sezonu ile izleyicilerle buluşmaya devam edecek. Bir çocuğun kaybolması üzerine başlayan macera, kafanızı o kadar karıştıracak ki işin içinden çıkamayacak duruma geleceksiniz. 3 ayrı zaman diliminde gerçekleşen bu dizide ki olaylara çok şaşıracaksınız ve ”Keşke bizde zamanda yolculuk yapabilseydik.” diye düşünmenize neden olacak.

IMDB puanı: 8.6 

4. Stranger Things

Stranger Things

Yine Netflix’in orijinal dizilerinden olan Stranger Things, 2016 yapımıdır ve 3.sezonu ile ekranlara gelecek. Olağanüstü güçlere sahip olan bir kızın, sıradan bir arkadaş grubuna katılması ile başlayan hikaye neredeyse her yaştan kesime hitap etmektedir. Paralel evreni merak edenler veya ilgisi olanlar bu dizinin hayranı olacaklar. ”Arkadaş nedir?” sorusuna, ”Uğruna her şeyi yapacağın kişidir.” diyen bu afacanları izlemek için neyi bekliyorsunuz? En yakın arkadaşınızla veya sevdiklerinizle birlikte bu diziyi izlerken keyif alacağınız aşikardır.

IMDB puanı: 8.9 

5. The Walking Dead

The Walking Dead

2010 yapımı olan dizi, 9.sezonu ile hala devam etmektedir. Dizinin konusu; bulaşıcı bir hastalıktan dolayı medeniyetin yok olması ve insanların zombileşmesi, aynı zamanda sağ kalan insanların onlarla verdiği mücadeledir. Gerilim sevenler için kesinlikle izlemesi gerektiğini düşündüğümüz diziler arasındadır.

IMDB puanı: 8.3

6. La Casa De Papel

La Casa De Papel

2017 yapımı La Casa De Papel, yine Netflix orijinal dizilerinden biridir ve 3.sezonu beklenmektedir. Dizinin konusu; Profesör olarak adlandırılan bir suç dehasının, 8 hırsızla işbirliği yaparak tarihin en büyük soygununu uygulamaya çalışmasıdır. Bu 8 hırsız gerçek isimlerini kullanamadıkları için, kendilerinin belirlediği şehir adlarından oluşan isimleri tercih etmektedir. Çok fazla aksiyon içeren bu diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

IMDB puanı: 8.4 

7. Black Mirror

Black Mirror

2011 yapımı olan dizi, 6.sezonu için beklenmektedir. Dizinin her bölümü; farklı yazar, yönetmen ve oyunculardan oluşmaktadır. Ayrıca her bölüm birbirlerinden bağımsızdır. Dizinin genel konusu ise; teknolojinin etkileri ve sosyal yaşantımızı alt üst etmesidir. Resmen geleceğimize ayna tutan bu diziyi bir solukta bitireceğinizden emin olabilirsiniz.

IMDB puanı: 8.9 

8. Supernatural

Supernatural

2005 yapımı olan Supernatural, 14 sezonla hala devam etmektedir. Dizinin konusu; iki kardeşin doğaüstü varlıkların avcılığını yapması ve bu macera sırasında yaşadıklarıdır. Farklı karakterlerde olan iki kardeşin başından geçenlere tanıklık etmekten büyük keyif alacaksınız.

IMDB puanı: 8.5

Pinİzlenmesi gereken yabancı diziler listemizde en popüler olan ve en çok izlenen 20 diziye değindik. Sizlerin izlediği ama bizim unuttuğumuz diziler varsa lütfen aşağıya yorum yapın. Böylece biz de sizin tavsiyelerinizi dinleyelim. 🙂 Ayrıca diziden ziyade film arayışınız varsa, daha önce bahsettiğimiz 35 filmin yer aldığı yazımıza mutlaka göz gezdirmelisiniz. 

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.