İzledikten Sonra Yollara Düşeceğiniz 10 Film

0
993

Sanatın her dalı ayrı güzel ancak sinema, dünyada her dilden ve kültürden insana seslenebilmesiyle sıyrılıyor.

Bir film izleyip tüm hayat değişir mi? Bu sorunun cevabı herkese göre değişir. Ama içinizde yeni duygular ve heyecanlar oluşturan filmler, yeni bir sayfa açabilir. Bu kez yazımızda, bavulları hazırlatacak ve farklı diyarları keşfetme isteği uyandıracak filmleri topladık. Bakalım, sizi de etkileyip yollara düşürecek mi?

1-Into the Wild (Yabana Doğru) IMDb: 8,1

Into the Wild (Yabana Doğru)
Into the Wild (Yabana Doğru)

Into the Wild, bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikâyesidir. Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

2-Roman Holiday (Roma Tatili) IMDb: 8,1

Roman Holiday (Roma Tatili)
Roman Holiday (Roma Tatili)

Audrey Hepburn’e En İyi Kadın Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Roma Tatili, bir modern zaman prensesinin kraliyet dayatmalarına karşı gelerek tek başına Roma’yı keşfe çıkmasının hikâyesini anlatıyor. Burada gazeteci kimliğini saklayarak ilginç hikâyeler peşinde koşan Amerikalı bir gazeteciyle (Gregory Peck) tanışıyor. Ancak planı ikilinin birbirine âşık olmasıyla suya düşüyor.

3-Before Sunrise (Gün Doğmadan) IMDb: 8,1

Before Sunrise (Gün Doğmadan)
Before Sunrise (Gün Doğmadan)

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Amerikalı Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar.

4-Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım)  IMDb: 7,8

Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım)
Little Miss Sunshine (Küçük Gün Işığım)

Hoover ailesinin her bireyi denemekten yılmayan sıcak insanlardır. Bir Volswagen minibüse doluşup ailelerinin en küçük bireyinin hayalini gerçekleştirmek için California’ya doğru yola çıkarlar. Bu üç günlük trajikomik yolculuk sürprizlerle ve aile fertlerin hayal bile edemeyeceği bir sonla tamamlanacaktır. Küçük Gün Işığım bilinen kalıpları kıran bir Amerikan yol komedisi.

5-In July (Temmuz’da) IMDb: 7,8

In July (Temmuz’da)
In July (Temmuz’da)

Sosyal hayatı pek olmayan içine kapanık fizik öğretmeni Daniel, güzel bir işportacı olan Juli’den bir yüzük satın alır. Juli, yüzüğün ona aşkta şans getireceğini söyler. Gerçekten de aynı gece Daniel, Melek adında bir Türk kızına sırılsıklam âşık olur ve onun peşinden İstanbul’a gitmeye karar verir. Uçakta yer bulamayınca Hamburg’dan Türkiye’ye doğru arabayla yola koyulur. Otoyola çıkmadan hemen önce arabasına şehirden bir an önce ayrılmak isteyen bir otostopçuyu alır. Bu Juli’den başkası değildir. Daniel’in kendisine âşık olacağını hayal eden Juli, onun peşini bırakmaya pek niyetli değildir… Almanya’da başlayan ve İstanbul Ortaköy’de sonuçlanacak bir yolculuk başlar.

6-Moonrise Kingdom (Yükselen Ay Krallığı) IMDb: 7,8

Moonrise Kingdom (Yükselen Ay Krallığı)
Moonrise Kingdom (Yükselen Ay Krallığı)

Samimi ve içten aile hikâyeleri ile kendi hatırı sayılır derecede bir hayran kitlesi oluşturan Amerikalı bağımsız filmlerin yönetmeni Wes Anderson’ın yeni filmi Moonrise Kingdom, birbirinden ünlü oyunculardan oluşan kadrosu ile yine yönetmenin kendine has tarzını anlatan bir film. Senaryosunu Wes Anderson ve Roman Coppola’nın birlikte yazdığı film, küçük bir kasabadan kaçan genç âşıkları ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının maceralarını anlatıyor.

7-Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlükleri) IMDb: 7,8

Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlükleri)
Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlükleri)

Küba devrimcisi Che Guevara, 1950’lerde henüz 23 yaşındayken motosikletle seyahate çıkar. Tüm Güney Amerika’yı en yakın arkadaşı Alberto Granado’yla birlikte gezer. İkili mezuniyetlerine kısa bir zaman kala kendilerine eğlence arar ve Arjantin, Şili, Brezilye ve Peru’yu kapsayan uzun bir maceraya çıkarlar. Başlangıçta birbirine paralel hedefleri olan ve güzel kızların peşinde olan Ernesto ve Alberto’yu, hayat bambaşka noktalara sürükler.

8-Arizona Dream (Arizona Rüyası) IMDb: 7,4

Arizona Dream (Arizona Rüyası)
Arizona Dream (Arizona Rüyası)

Hayalleri olan ve balıklarla diyalog kurmaktan hoşlanan genç Axel (Johnny Depp) , bir akrabasının (Jerry Lewis) kendisine önerdiği iş için Arizona’ya gidiyor ve burada iki kadınla tanışıyor. Elanie (Faye Dunaway) ne yapacağı belli olmayan, yarı-deli ve güzel bir kadın. Kızı Grace (Lili Taylor) ise daha mantıklı gibi gözükse de sürekli intiharı düşünüyor ve gerçek anlamda mutsuz. Zaman geçtikçe Elanie’den uzaklaşan ve Grace’le yakınlaşan Axel’in en büyük hayali ise ‘uçmak’…

9-Thelma&Louise IMDb: 7,4

Thelma&Louise
Thelma&Louise

Erkek arkadaşından bıkan Arkansaslı garson kız Louise (Susan Sarandon), ihmalkâr ve cinsiyet ayrımcısı kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı (Geena Davis) ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir hafta sonu araba seyahatine çıkarlar.

10-Wild (Yaban) IMDb: 7,1

Wild (Yaban)
Wild (Yaban)

Cheryl Strayed isimli yazarın Wild adlı kitabından uyarlanan filmde, hayatındaki üst üste gelen felaketlerden sonra, yaralarını onarmak ve acılarını unutmak için bir kadının çıktığı 1100 mil uzunluğundaki doğa yürüyüşü (hiking) üzerine odaklanılıyor. Daha önce bu sporda hiçbir tecrübesi olmayan bu kadın, çıktığı bu yolculuk sayesinde iyileşmeye başlar.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
5

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.