Ivano Frankivsk'te ne yenir? Ne içilir?
Ivano Frankivsk'te ne yenir? Ne içilir?

Tarihte “Stanislaviv” adıyla da bilinen Ivano Frankivsk, Ukrayna’nın başkent Kiev’in ardından en büyük şehridir. Oldukça temiz olan şehirde tam anlamıyla bir sükunet hakimdir ve insanı huzura erdiren bir atmosfere sahiptir.

Ivano Frankivsk’te Ne Yenir? Ne İçilir?

Ukrayna şehirlerini ziyaret edenler için yapılması gereken en önemli şeylerden biri de Ukrayna mutfağını deneyimlemek. Ivano Frankivsk’te ne yenir? Ne içilir? sorusuna cevap arayanlar için de şehir küçük olsa da pek çok farklı Ukrayna yöresel yemeği denenmesi gereken tatlar arasında bulunuyor.

Şehrin yemek kültürünü yakından tanımaya çalışırken tattığınız lezzetler sayesinde şehri daha yakından tanımak için daha fazla enerjiye sahip olacaksınız. İşte deneyebileceğiniz Ivano Frankivsk yemekleri;

1. Varenyky

The Mulyarovyis’ Family Restaurant (adres ve bilgi)

Varenyky
Varenyky

Ukrayna’nın ve Ivano Frankivsk’in geleneksel yemeklerinden biri olan varenyky, her evde mutlaka pişirilen ve tanıştığınız yerli halkın sizi evine yemek için davet ettiği önemli lezzetlerden biridir. Bir tür mantı olan varenyky taze meyvelerle de yapılabilmektedir. Bu sebeplerden siz de bu şehre gelmişken varenykyi mutlaka Ivano Frankivsk’ten ne yenir? Ne içilir? listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

2. Votka

Kale Lounge Bar (adres ve bilgi)

Vodka nemiroff
Şehirde Nemiroff isimli votka çok fazla tüketilmektedir.

Doğu ve Orta Avrupa’nın genelinde olduğu gibi Ivano Frankivsk’te de en fazla tüketilen alkollü içeceklerin başında votka gelmektedir. Ha bu arada şehrin gece hayatının çok canlı ve iç açıcı olmadığını da söyleyelim. Yani buraya gece hayatı için gelenlerin çok büyük beklentiye girmemesi gerek. Votka içmek isteyenler için en ideal markaya gelirsek ülkenin genelinde en yaygın olarak tüketilen Nemiroff isimli votka çok fazla tüketilmektedir.

3. Borshch Çorbası

Familia (adres ve bilgi)

Borshch Çorbası
Borshch Çorbası

Muhteşem Slav lezzetlerinden biri olan borshch çorbasının keyfini Ivano Frankivsk’te de çıkarabilirsiniz. Eskiden çok daha fazla malzeme ile yapılan borshch günümüzde daha az malzeme ile yapılsa da içinde bulunan pancar her dönemde sabit kalmıştır. Çorbanın etkileyici kırmızı rengi de pancardan gelmektedir.

4. Ukha

Franko (adres ve bilgi)

Ukha
Ukha

Bir tür balık çorbası olan ukha, bu coğrafyanın çorba literatüründeki en önemli maddelerin başında gelmektedir. İçeriğinde balık dilimlerinin yanı sıra patates, soğan, kırmızı ve karabiber ve çeşitli otlar yer alan bu çorba, doyurucu ve lezzetli olması nedeniyle bölge halkı tarafından çok fazla tüketilmektedir.

5. Deruny

Legenda Restaurant (adres ve bilgi)

Deruny
Deruny

Bu lezzet, ülkemizde yapılan patatesli köfteyi andırıyor. Kıyılmış patatesler un, sarımsak, soğan ve çeşitli baharatlarla harmanlanarak bir karışım elde edilmektedir. Bu karışım bir tencerede kızgın yağda kızartılarak yenmeye hazır hale getirilmektedir. Basit bir tarif olmasına rağmen oldukça lezzetli bir yemek olan deruny, denenmesi gereken Ivano Frankivsk yemekleri arasında bulunmaktadır.

6. Okroshka

Khata Bagata (adres ve bilgi)

Okroshka
Okroshka

Sıcak yaz aylarında Ivano Frankivsk’te ne yenir? diye merak ediyorsanız size vereceğimiz ilk cevaplardan biri okroshka olacaktır. Havuç, salatalık gibi sebzelerle hazırlanan bu sebze çorbası, soğuk olarak servis edilmektedir. Çorbanın içine aynı zamanda sosis de eklenmektedir. Dolgu malzemesi olarak ise çoğunlukla geleneksel yöntemlerle hazırlanmış kvas tercih edilmektedir.

7. Salo

Bunu çeşitli cafe, bar ve restoranlarda deneyebilirsiniz.

Salo
Salo

Domuz etinin yaygın olarak tüketildiği şehirlerden biri olan Ivano Frankivsk’teki restoranlarda, cafe ve barlarda domuz eti ile hazırlanmış pek çok farklı mezeye ve yemeğe denk gelebilirsiniz. Eğer domuz eti yeme konusunda dini veya kişisel gerekçeleriniz yoksa ve domuz etini seviyorsanız, Doğu ve Orta Avrupa’da karşınıza sıklıkla çıkacak olan salo isimli mezeyi denemenizi tavsiye ediyoruz. Çoğunlukla bira yanında tüketilen salo, domuz yağı ile hazırlanmaktadır.

8. Bira

Brovarnya Jager (adres ve bilgi)

Bira
Bira

Şehrin sade gece hayatı içinde tercih edilen önemli içkilerden biri de bira. Eğer alkollü bir şeyler içmek isterseniz siz de birayı tercih edebilirsiniz. Bunun için şehirde bulunan cafe ve barları tercih edebilirsiniz.

Küçük bir şehir olmasına karşın çeşitli lezzetleri tadabileceğiniz “Ivano Frankivsk’te ne yenir? Ne içilir?” sorusunun cevaplarından hazırladığımız listemiz şimdilik bu kadar. Tabi sizin bu listeye eklenmesini istediğiniz lezzetler varsa bunları bizimle yorum kısmından paylaşarak listemizin daha da zenginleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Bir veya iki günlük bir ziyaretin yeterli olacağı Ivano Frankivsk’te görülmesi gereken tarihi ve turistik noktalar hakkında hazırladığımız Ivano Frankivsk gezilecek yerler listemizi inceleyerek ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.