Ana sayfa » Türkiye » İstanbul » İstanbul’un Festivalleri | 85 Muhteşem Etkinlik

İstanbul’un Festivalleri | 85 Muhteşem Etkinlik

0
2890
istanbul

Dünyanın gözde şehirlerinden İstanbul, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra dört mevsim hareketli gece hayatı ve etkinlikleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Metropol kent İstanbul’un festivalleri arasından seçiminizi yaparak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

İstanbul’un festivalleri yazımızda şehirde yıl boyunca gerçekleşen hemen hemen tüm etkinlikler hakkında bilgi alabilirsiniz. İstanbul denince şüphesiz akla hemen tarihi yerler ve gezilecek onlarca sayısız nokta geliyor. Halbuki 7/24 sınırsız eğlence vadeden gece hayatı ve yıl boyunca gerçekleşen festivallerinden de söz etmemek olmaz.

İstanbul’un Festivalleri

Şubat

1. !f Bağımsız Filmler Festivali

!f Bağımsız Filmler Festivali

Sinema severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir festival olan !f Bağımsız Filmler Festivali, her yıl şubat ve mart aylarında gerçekleşiyor. Yaklaşık 14 senedir aralıksız bir şekilde düzenlenen bu festival, sadece İstanbul değil, aynı zamanda İzmir ve Ankara’daki Cinemaximum sinema salonlarında da çeşitli etkinliklere yer veriyor. Şubat ayının ortalarında başlayan ve tam tamına 12 gün süren !f Bağımsız Filmler Festivali’nde vizyona giren film sayısı ise neredeyse 100’ü buluyor.

2. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri

Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri

Dünya Aşcılar Birliği (WACS) işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, hem İstanbul hem de tüm Türkiye’nin en kapsamlı gastronomi yarışması ve festivali olma özelliğini taşıyor. Her sene şubat ayının sonlarına doğru düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri kapsamında 70’ten fazla yerli ve yabancı şeflerin yarışmasına tanıklık edebilir, tadım etkinliklerine katılabilir ve workshoplarda ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

Mart

3. Uluslararası CNR Kitap Fuarı

Uluslararası CNR Kitap Fuarı

İstanbul Yeşilköy’de her sene mart ayında gerçekleşen Uluslararası CNR Kitap Fuarı, yurt içi ve yurt dışından sayısız yazar ve yayınevinin katılım gösterdiği, oldukça kapsamlı bir etkinlik. 25 metrekarelik bir alanda yüz binlerce kitap severin bir araya geldiği Uluslararası CNR Kitap Fuarı’nda 350’den fazla yayın evi, yazar, gazeteci, editör, kütüphaneciler, öğrenciler, tercüme büroları vb. de bulunuyor.

4. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Mart başında İstanbul Modern ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde başlayarak, 7 Mayıs tarihine kadar İzmir, Antalya, Mersin, Giresun, Adana ve Diyarbakır’ı dolaşan, bu nedenle de gezici festival adını alan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde sinema severlerin ilgisini çekebilecek etkinliklere ek olarak film yarışmalarını da yakından takip etme şansı bulabilirsiniz.

5. Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali

İstanbul’un çok da yeni olmayan etkinliklerinden Akbank Kısa Film Festivali her sene mart ayında gerçekleşmekle birlikte, farklı konseptlerde kısa filmlerin yarıştığı ve festivalde de birincilerin ödüllendirilerek filmlerin gösterimde olduğu keyifli bir süreç yaşanıyor.

6. Antika ve Nostalji Festivali

Antika ve Nostalji Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ve Antikacılar ve Sahaflar Derneği işbirliğiyle düzenlenen Antika ve Nostalji Festivali, her sene mart ayının sonlarına doğru antika severler ile buluşuyor. Beşiktaş, Beyoğlu, Ortaköy, Üsküdar ve Kadıköy’den onlarca antikacının bir araya gelerek standlarda ürünleri sergilediği Antika ve Nostalji Festivali’nde 1950-1970 yılları arasında zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz. Antika ve koleksiyonerlik kültürünü tanıtmak ve genç nesli bu konuda bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen etkinlikte sembol antika ürünlerden olan gramofon, taş plak vb. nostaljik eşyalara da rastlayabilirsiniz.

7. İstanbul Öykü Festivali

İstanbul Öykü Festivali

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi işbirliği ile ilk defa 15 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan İstanbul Öykü Festivali, toplam 2 gün sürüyor ve festival süresince öykü yarışmaları, öykücülük, öykü yazımı vb. ile ilgili söyleşiler, workshoplar da düzenleniyor.

Nisan

8. İstanbul Uluslararası Dans Festivali

İstanbul Uluslararası Dans Festivali

Çin, Avrupa, Asya ve Amerika başta olmak üzere dünyanın her yerinden gelen 5000 dans tutkununun hünerlerini sergilediği İstanbul Uluslararası Dans Festivali, her nisan ayında düzenleniyor ve 6 gün boyunca dans severlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Her sene çok renkli programlara imza atan İstanbul Uluslararası Dans Festivali’ne katılmak için İstanbul seyahatinizi nisan ayına denk getirmelisiniz. Festival kapsamında Küba, Latin, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda, İngiltere, Almanya, Belçika, Meksika, Polonya, Rusya, Brezilya, Ukrayna, Singapur, Güney Kore, İsveç, Kuzey Kıbrıs, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’den de 80’in üzerinde dans grubu gösterilerini sergiliyor.

9. İstanbul Film Festivali

İstanbul Film Festivali

1982 senesinden bugüne her yıl gerçekleşen İstanbul Film Festivali ya da diğer bir adıyla İstanbul Sinema Günleri, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından gerçekleştiriliyor. Her sene nisan ayında sinemaseverler ile buluşan İstanbul Film Festivali, yaklaşık olarak iki hafta sürüyor ve festival kapsamında hem yetişkin hem de çocukların ilgisini çekebilecek programlar düzenleniyor. Ustalara Saygı, Yıllara Meydan Okuyanlar, Türk Klasikleri, Dünya Festivallerinden Uyarlamalar, Belgesel Çılgınlığı, Sinema ve Sanatlar, Çocuk Menüsü vb. bölümlerin olduğu İstanbul Film Festivali, tek bir yerde değil, aksine birden çok noktada sinema tutkunlarını ağırlıyor.

10. Holi: The Festival of Colors

Holi: The Festival of Colors

Her sene nisan ayının ortasında LifePark’ta gerçekleşen Holi Fest, Hindistan’daki versiyonundan tahmin edeceğiniz üzere yüz binlerce rengin havada uçştuğu, festival sonunda rengarenk eve döneceğiniz bir etkinlik. Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin diğer büyükşehirlerinde de gerçekleşen Holi Fest, şüphesiz İstanbul’un en eğlenceli festivali. Ünlü DJ sanatçılarının performansları, dans gösterileri ve dahası için  Hint mitolojisinde de önemli bir yeri olan Holi Fest’e gidebilirsiniz.

11. Uluslararası İstanbul Lale Festivali

Uluslararası İstanbul Lale Festivali

Osmanlı İmparatorluğu Lale Devri’nden günümüze dek adeta bir gelenek haline gelen İstanbul Lale Festivali, 2006 senesinden bugüne aralıksız bir şekilde düzenleniyor. Hıdiv Çubuklu Korusu, Fethipaşa Korusu, Büyük – Küçük Çamlıca, Beyaz Korusu, Yıldız Korusu, Gülhane Parkı ve Emirgan Korusu’nun renk renk laleler ile göz alıcı bir manzara sunduğu Uluslararası İstanbul Lale Festivali kapsamında ünlü ebru sanatçılarının canlı performansları, lale yarışmaları ve lale satın alma standları ile unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

12. İstanbul Viski Festivali

İstanbul Viski Festivali

Beşiktaş sahilinde her sene nisan ayında düzenlenen İstanbul Viski Festivali, viskinin her çeşidi ve markasına rastlayacağınız bir etkinlik. Viski fıçılarından kadehlerinize doldurulan viskiye ise leziz çikolata, badem ve fındık eşlik edecek!

13. İstanbul Peynir Festivali

İstanbul Peynir Festivali

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ve himayesinde ilk kez 18-21 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan İstanbul Peynir Festivali, otoriter ve geleneksel bir hal alması bekleniyor. Peynirciliğin tanıtılması amacı güdülen bu festivalde Türkiye’nin dört bir yanından getirtilen envaiçeşit peynirin tadına bakabilir ve beğendiklerinizden satın alabilirsiniz.

14. Coffex İstanbul

Coffex

İstanbul Coffee Festivali’nin bir benzeri ama açık ara en kapsamlısı çünkü bu sefer başrolde sadece kahve değil, çay da yer alıyor. Çay ve kahve severlerin heyecanla beklediği Coffex İstanbul etkinliği her sene nisan ayının sonlarında düzenlenmekle birlikte toplamda 4 gün sürüyor. ICC Kongre Merkezi Harbiye’de çay ve kahve severleri ağırlayan Coffex İstanbul etkinliği kapsamında geleneksel lezzetleri tadabilir, çeşit çeşit çay ve kahve tadımları yapabilir ve söyleşi ile workshoplara katılabilirsiniz.

15. Sokak Festivali

Sokak Festivali

Nisan ayının sonunda düzenlenen ve 2 gün süren Sokak Festivali, İstanbul Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanından sokak sanatçılarının hünerlerini sergilemek için geldiği festivalde ünlü şarkıcıların performanslarını da izleyebilirsiniz.

Mayıs

16. İstanbul Kukla Festivali

İstanbul Kukla Festivali

Özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği İstanbul Kukla Festivali yaklaşık 17-18 yıldır ziyaretçilerini ağırlıyor. İstanbul’un festivalleri arasında belki de en şirini olan bu festival kapsamında dünyaca ünlü kukla sanatçılarının gösterileri gerçekleşiyor. Kültür, sanat ve eğlence üçlüsünün harika bir kombinasyonunu sunan festivalde ilginç anlar yaşamaya hazır olun.

17. Chill – Out Festival

Chill – Out Festival

2006 senesinden bugüne her yıl mayıs ayında düzenli olarak gerçekleştirilen Chill-Out Festival için lounge müzik sevenlerin en sevdiği etkinlik diyebiliriz. Piknik tadında geçen harika bir festival olan Chill-Out, toplamda 2 gün sürüyor ve caz, soul, funk müzik türlerinden efsane parçalar ile gelenler adeta bambaşka bir boyuta ışınlanıyor. Genellikle mayıs ayının sonlarına doğru düzenlenen bu festival kapsamında 2 gün de 7/24 kesintisiz müzik olmakla birlikte mekan olarak da İstanbul’un en büyük ormanlık ve yeşil alanları tercih ediliyor. Chill-Out Festival’in 3 ayrı sahnesinde canlı müzik performanslarının da olduğunu hatırlatalım.

18. İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali

İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali

Tiyatro severlerin favori etkinliklerinden biri olan ve her sene mayıs ayında gerçekleşen İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali kapsamında adından da anlaşılacağı üzere doğaçlama tiyatro gösterileri sergileniyor. En amatöründen en profesyoneline kadar tüm tiyatroya gönül vermiş insanların sahne aldığı festivalde ünlü tiyatro eğitmenleri ile de buluşma şansınız var.

19. Ekşi Fest

EkşiFest

Her sene mayıs ayında düzenlenen Ekşi Fest etkinliği kapsamında sahne alan ünlü Türk şarkıcılarının yanı sıra zaman zaman yurt dışından da sanatçılar geliyor. Müzik severlerin büyük ilgi gösterdiği Ekşi Fest kapsamında çeşitli yarışmalar düzenlendiğini de hatırlatalım. 2011 senesinden beri düzenlenen Ekşi Fest’te sahne alacak şarkıcıları yakından takip edebilir ve İstanbul seyahatinizi bu doğrultuda planlayabilirsiniz.

20. Genç Bi’Şenlik Fest

Genç Bi’Şenlik Fest

İstanbul’un festivalleri demek müzik, kültür-sanat, eğlence, sinema, alışveriş, moda; kısacası her konsepte özel olarak programlanmış etkinlikler bütünü demektir. Genç Bi’Şenlik Fest işte tüm bu kategorileri kapsayan, dolu dolu bir etkinlik. Liseler arası müzik yarışmasını da programına dahil eden festivalde Türk müziğinin ünlü sanatçıları da sahne alıyor. Yeni nesil müzik anlayışını yakından takip etme fırsatı veren Genç Bi’Şenlik Fest, Küçükçiftlik Park’ta ziyaretçilerini ağırlıyor.

21. Urban Freestyle Fest

Urban Freestyle Fest

Mayıs ayında gerçekleşen İstanbul’un festivalleri arasında belki de en bilinmeyeni ama bir o kadar da eğlencelisi olan Urban Freestyle Fest Kanyon’da gerçekleşmekle birlikte baş sponsorunun Red Bull olması ile öne çıkıyor. Red Bull sporcularının göz alıcı performansları, workshoplar ve yarışmalar ile dopdolu geçen Urban Freestyle Fest, toplamda 3-4 gün sürüyor ve mayıs ayının ortalarında macera severler ile bir araya geliyor. Street Art Zone’u da programına dahil eden festivalde dünyaca ünlü grafiti sanatçıları tüm hünerlerini sergiliyor. Etkinliklerin büyük çoğunluğunun Büyükdere’de gerçekleştiğini de belirtmekte fayda var.

22. GREAT Festivali

GREAT Festivali

Dünyada ilk kez düzenlenmesi ile tarihe adını yazdıran GREAT Festival of Creativity, tekstil, moda, tasarım, teknoloji, mimarlık, lüks, yeme-içme, sağlık, eğitim ve daha pek çok alanı da içerisine alan, oldukça kapsamlı bir etkinlik. İstanbul The Seed’de gerçekleşen ve tüm bu sektörleri ilgilendiren projelerin İstanbullu yatırımcılar ile buluşturulduğu GREAT Festivali’nde Birleşik Krallık’tan çok sayıda proje üreticisi, büyük bir heyecan yaşıyor. “Yaratıcılık ve İşbirliği” temasında olan festivalde hem yatırımcılar hem de katılımcılar birbirleri ile fikir alışverişi yaparak, ortaya sıra dışı görüntüler çıkarıyor.

23. İstanbul Gençlik Festivali

İstanbul Gençlik Festivali

İstanbul’un en yeni ama bir o kadar da ünlü festivalleri arasında yer alan İstanbul Gençlik Festivali kapsamında yaklaşık 300 katılımcı ve 300 bin genç bir araya geliyor. 30’dan fazla sahne performansının gerçekleştiği İstanbul Gençlik Festivali’nde 200’e yakın söyleşi, 60’ı geçkin workshop, 100’den fazla oyun aktivitesi vb. etkinlikler de oluyor. El sanatlarından, spor aktiviteleri ve workshoplara kadar her zevkten gence hitap eden İstanbul Gençlik Festivali kapsamında League of Legends (lol) turnuvasının final oyunu da oynanıyor.

24. ParkFest

ParkFest

İstanbul’da “Baharı Müjdeleyen Festival” olarak kabul edilen ParkFest, her sene mayıs ayının ortasında gerçekleşmekle birlikte kültür, sanat, eğlence, alışveriş, müzik ve moda etkinlikleri ile binlerce kişinin ilgisini çekiyor. Yaklaşık 12 saat sürmesi ile İstanbul’un en kısa süreli etkinliklerinin başında gelen ParkFest’te kesintisiz müzik, yeme içme ve alışveriş standları, kültür-sanat etkinlikleri ve dahası sizleri bekliyor.

25. Güzel Bir Gün

Güzel Bir Gün

Adı gibi gelenlere güzel bir gün geçirmeyi vadeden bu etkinlik, her sene mayıs ayının sonunda KüçükÇiftlik Park’ta ziyaretçilerini ağırlıyor. Birbirinden ünlü yerli ve yabancı sanatçıların sahne aldığı Güzel Bir Gün adlı etkinlik kapsamında leziz yemekler eşliğinde müzik ve çeşitli aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz. Festivalin bilet fiyatı ise 55-60 TL civarında.

26. GurmeFest

GurmeFest

İstanbul’un festivalleri arasında açıkhava kategorisinde en ünlülerden biri olan GurmeFest, her sene mayıs ayının ortasına doğru gerçekleşiyor ve toplamda 4 gün sürüyor. Adına bakıp da etkinliğin sadece tadım etkinliklerinden ibaret olduğunu düşünmeyin çünkü, ünlü şeflerin mutfak sırlarını öğreneceğiniz bu festivalde piknik yapma imkanınız da var. Tabii usta şeflerin workshoplarına da katılma fırsatınız olduğunu da hatırlatalım. Event Garden bahçelerinde leziz mi leziz spesiyalleri tadıp, baharın gelişini en güzel şekilde karşılayabileceğiniz GurmeFest, doğayla iç içe, enfes bir 4 gün için hazır olun.

27. Japon Sanat Festivali

Japon Sanat Festivali

Her sene mayıs ayının başında; AISIN Group’un sponsorluğunda, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Japon Müziği ve Sanatları Derneği, EPOS 7 Derneği, Sushico ve UNIQ Istanbul’un destekleriyle gerçekleşen Japon Sanat Festivali, ilginç konsepti ile sizi daha ilk görüşte etkileyecek. Japon kültürünü yansıtan el sanatları, müzik, kostüm ve daha pek çok detayı da içeren festivalde sevdikleriniz için hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

28. Organik Ürünler Festivali

Organik Ürünler Festivali

Mayıs ayının sonlarında Göktürk’te İstanbullular ile buluşan Organik Ürünler Festivali’nin esas amacı, organik ürünleri tanıtmakla birlikte organiğin ne denli önemli olduğunu vurgulamak. Sağlıklı ürünler, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili ilginç bilgiler de edinmeniz mümkün.

29. Yaratıcı Çocuk Festivali

Yaratıcı Çocuk Festivali

Bilhassa çocuklu ailelerin büyük ilgi gösterdiği Yaratıcı Çocuk Festivali, her sene mayıs ayında düzenlenmekle birlikte festival kapsamında çocukların tüm hünerlerini sergileyebileceği ve tek kelimeyle yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri çok sayıda aktivite ve yarışma da düzenleniyor.

Haziran

30. İstanbul Shopping Fest

İstanbul Shopping Fest

Alışveriş tutkunlarının en çok katılım gösterdiği etkinliklerden biri olan İstanbul Shopping Fest, İstanbul’un festivalleri listesinde de epey önemli bir role sahip. Tek bir noktada değil; şehrin birçok lüks alışveriş merkezinde, hatta dünyanın en çok turist çeken yeri olmasıyla bilinen Kapalıçarşı’da bile festival etkinliklerine rastlayabilirsiniz. Her sene haziran ayında gerçekleşen İstanbul Shopping Fest kapsamında gece yarısına kadar alışveriş yapmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Alışverişte indirim çılgınlığı olarak da bilinen İstanbul Shopping Fest’in benzerleri dünyanın diğer metropol kentlerinde de düzenleniyor.

31. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

Uluslararası İstanbul Opera Festivali

İstanbul 2010 senesinde “Avrupa Kültür Başkenti” seçildikten sonra serüvenine başlayan ve uluslararası statüye sahip İstanbul Opera Festivali kapsamında düzenlenen programlar da göz doldurucu nitelikte. İstanbul’un festivalleri kültür-sanat kategorisinde yer alan bu etkinlik, Türk ve tüm dünya opera alanındaki ünlü opera sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanından opera severler haziran ayında adeta İstanbul’a akın ediyor.

32. İstanbul Müzik Festivali

İstanbul Müzik Festivali

20016’dan bugüne her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen İstanbul Müzik Festivali, mayıs ve haziran aylarında müzik severler ile buluşuyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) gerçekleştirdiği İstanbul Müzik Festivali çeşitli müzik türlerinden dünyaca ünlü isimleri sahnesinde ağırlıyor. Her sene farklı bir temanın esas alındığı festivalde sahne alacak şarkıcıları önceden araştırarak, ilgi alanınıza göre seyahat planlamanızı da yapabilirsiniz.

33. One Love Festivali

One Love Festivali

Türkiye’nin en eski şehir festivallerinden biri olan ve her sene haziran ayında 200 binden fazla müzikseverin bir araya geldiği One Love Festivali, tek kelimeyle İstanbul seyahatinize damga vuracak bir etkinlik. Parkorman’da düzenlenen ve bilet fiyatlarının da bütçenizi çok yormayacağı bir etkinlik olan One Love Festivali 1500’ü aşkın sanatçı ve 80’e yakın müzik grubunu sahnesinde ağırlıyor.

34. PopUpFeast Alışveriş Festivali

PopUpFeast Alışveriş Festivali

Haziran ayının ortalarına doğru Nişantaşı Tunaman Park’taki çadır ve standlarda gerçekleşen PopUpFeast Alışveriş Festivali, toplamda 4 gün sürüyor ve hem şehir içi hem de şehir dışından binlerce alışveriş tutkununun ilgi odağında oluyor. Moda ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin de katılım gösterdiği alışveriş festivalinde ünlü modacıların tasarım ürünlerine de rastlayabilirsiniz.

35. Kadıköy Kitap Günleri

Kadıköy Kitap Günleri

Haydarpaşa Gar İstasyonu’nun tarihi peronlarında kitapseverleri ağırlayan Kadıköy Kitap Günleri, her sene haziran ayının başlarında düzenlenmekle birlikte toplamda 4-5 gün sürüyor. Sadece kitap satışı ve imza günleri değil, söyleşi dinleti gibi çok sayıda farklı etkinliği de programına dahil eden Kadıköy Kitap Günleri’nin tarih atmosferini solumak bile apayrı bir deneyim.

36. Kendine Has Babylon Soundgarden Festivali

Kendine Has Babylon Soundgarden Festivali

Babylon Kilyos İstanbul’da müzik, dans, doğa ve sınırsız eğlence vadeden Kendine Has Babylon Soundgarden Festivali, hem eğlenceli bir plaj partisi tadında hem de deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarabileceğiniz huzurlu bir etkinlik olma özelliğini taşıyor. Özellikle elektronik müziğin ustalarından sayılan yerli ve yabancı sanatçıların canlı performanslarını da izleme fırsatınız var.

37. BigFest

BigFest

Haziran ayının başında düzenlenen ve ünlü şarkıcıların da sahne aldığı BigFest, Anka Organizasyon tarafından gerçekleştiriliyor. Konserlerin yanı sıra ilginç konseptteki etkinlik ve yarışmalar ile de keyifli vakit geçirebileceğiniz BigFest’in güncel etkinlik programını da takip edebilirsiniz.

38. Dragon Festivali

Dragon Festivali

Su sporlarının yaygınlaşması amacıyla hayata geçirilen Dragon Festivali, farklı sektörleri bir araya getirmekle birlikte su üzerinde yapılan en kalabalık yarışa da ev sahipliği yapıyor. Dünyada ve Türkiye’de en hızlı gelişen takım sporu olan bot yarışları ile renklenen ve HSB GROUP tarafından organize edilen Dragon Festivali her sene haziran ayının sonlarında gerçekleşiyor.

39. Milyon Reggae Fest

Milyon Reggae Fest

İstanbul Sarıyer’e bağlı Milyon Beach Kilyos’ta her sene haziran ayının sonunda düzenlenen Milyon Reggae Fest etkinliği süresince çok sayıda şarkıcı ve DJ sahne alıyor. Plaj partisi havasında geçen festival süresince harika vakit geçireceğinize şüpheniz olmasın.

40. Bebek Şenliği

Bebek Şenliği

İstanbul’un festivalleri arasında en yenilerden biri olan Bebek Şenliği etkinliği kapsamında eğlence, yeme içme ve alışveriş standlarını gezebilir, konserlere katılım gösterebilir, sadece festivale özel kurulan Bebek Gurme Pazarı’ndan alışveriş yapabilirsiniz.

41. İstanbul İkinci El Festivali

İstanbul İkinci El Festivali

İlginç konsepti ile hemen öne çıkan ve ikinci el eşya, ucuz alışveriş ve antikalara ilgisi olanların akınına uğrayan İstanbul İkinci El Festivali’ndeki yeme içme, eğlence ve alışveriş standlarını dolaşabilişiniz.

42. Klasik Otomobil Festivali

Klasik Otomobil Festivali

İstanbul’un en güzel ve konsept etkinliklerinden biri olan Klasik Otomobil Festivali, Avrupa ve Amerika’daki klasik otomobil festivalleri gibi çok sayıda farklı model klasik arabanın sergilendiği türde bir etkinlik. 2 salon ve 400 araçlık bir otoparkta gerçekleştirilen festival süresince eğitimler, söyleşiler, paneller, mini konserler, klasik otomobil pazarı ve müzayedesi gibi etkinlikler oluyor ve festival toplamda 3 gün sürüyor.

Temmuz

43. İstanbul Caz Festivali

İstanbul Caz Festivali

Her sesten ve renkten insanın kendine özel bir şeyler bulabildiği İstanbul’un festivalleri de bu doğrultuda herkese hitap edebiliyor. Her sene temmuz ayının ilk yarısında gerçekleşen İstanbul Caz Festivali, 1994 senesinden beri aralıksız olarak düzenleniyor. Festival her ne kadar caz müzik ağırlıklı olsa da rock, pop ve tüm dünya müzik türlerini de kapsadığını belirtelim. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Caz Festivali, diğer pek çok etkinlik gibi farklı mekanlarda tüm İstanbul halkını, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Çeşitli etkinlik ve konser alanlarında gerçekleşen canlı performanslar içinse güncel etkinlik takvimini takip edebilirsiniz.

44. Big Burn İstanbul

Big Burn İstanbul

Her sene temmuz ayının sonunda gerçekleşen Big Burn İstanbul etkinliği, 3 gün 3 gece eğlence, müzik ve dansın durmaksızın devam ettiği kapsamlı bir festival. Şehrin en çok ilgi gösterilen etkinliklerinden biri olduğu için biletinizi önceden temin etmenizde fayda var. Big Burn İstanbul etkinliğinin gerçekleştiği yer ise Sarıyer’deki Suma Beach.

45. Electronica Festival

Electronica Festival

Elektronik müzik tutkunlarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir festival olan Electronica Festival, %100 Music tarafından gerçekleştiriliyor. Temmuz ayının ortalarına doğru düzenlenen Electronica Festival’de dünyaca ünlü yerli ve yabancı elektronik müzik DJ, şarkıcı ve müzik gruplarının canlı müzik performanslarını izleyebilirsiniz.

46. Gezgin Fest

Gezgin Fest

İzmir ve Van’da da aynı konseptte düzenlenen Gezgin Fest, İstanbul Sarıyer’e bağlı Kilyos’ta yer alan Big Beach’te yüzlerce gencin ilgi odağında oluyor. Festival kapsamında gerçekleşen konserler, dans gösterileri, oyunlar, aktiviteler, stand-up gösterileri, atölye çalışmaları (workshop) ve özel şovlar ile İstanbul seyahatinizi renklendirebilirsiniz.

47. Silivri Yoğurt Festivali

Silivri Yoğurt Festivali

Her sene temmuz ayının ortasına doğru gerçekleşen ve İstanbul’un en köklü festivallerinden biri olma özelliğini taşıyan Silivri Yoğurt Festivali, barış, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma duygularını perçinleyen türde bir etkinlik. Her yaştan ziyaretçiyi ağırlayan festival kapsamında çeşitli etkinlikler ve yarışmalar da oluyor.

48. Otostop Festivali

Otostop Festivali

Doğa ve müzikseverlerin buluşma noktası olan Otostop Festivali, her yıl temmuz ayının sonlarına doğru düzenleniyor. “Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çık” sloganı ile gerçekleşen festival, Ömerli Şenlikköy Tesisleri’nde binlerce müzikseveri ağırlıyor.

Ağustos

49. Denizde Caz | The Primetime Cruise

Denizde Caz | The Primetime Cruise

Lüks bir cruise gemisinde, İstanbul boğazında süzülmek, bir de enfes caz müzik konserleri ile bu yolculuğunuzu taçlandırmak istiyorsanız, ağustos ve eylül aylarında gerçekleşen Denizde Caz etkinliğine hemen bir bilet almalısınız. Ağustos başında başlayan bu ultra lüks, şık ve eğlenceli festivalde Türkiye’nin en değerli caz sanatçıları sahne alıyor. İstanbul Boğazı’nın sularında harika bir cruise gemisinde yolculuk yapmak bile başlı başına keyifli bir aktivite iken bir de buna caz müzik performanslarının eklenmesi, şüphesiz çoğu potansiyel katılımcıyı cezbediyor. Genellikle 21.00 ile 00.00 arasında gerçekleşen Denizde Caz etkinliği kapsamında cruise gemisi birden fazla sefer yaptığı için saat olarak kendinize en uygunu seçerek biletinizi temin edebilirsiniz.

50. Life in Color Festival

Life in Color Festival

Miami’nin dünyaca ünlü festivallerinden biri olan Life in Color Festival’e çok gitmek isteyip de gidemediyseniz üzülmeyin çünkü tıpatıp aynı konsepte sahip olanı İstanbul’da ayağınıza geliyor. İstanbul Life Park’ta ağustos ayının başında gerçekleşen Life in Color Festival kapsamında dünyaca ünlü DJ’lerin eğlenceli performanslarına şahit olabileceğiniz gibi aklınızın alamayacağı kadar sıra dışı şov ve sürprizler de sizi bekliyor olacak. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve yaz aylarının en güzel günlerinde harika vakit geçirmek için siz de Life in Color Festival etkinliğine katılmayı düşünebilirsiniz. Nitekim, İstanbul’un festivalleri arasında en renkli olanı bu!

51. Masstival

Masstival

Sınırsız eğlence ve müziğin ana teması olduğu Masstival, her yıl ağustos ayının ortalarına doğru Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşiyor. Sadece 1 gün sürmesine rağmen adeta yıldızlar geçidi misali sayısız ünlüye ev sahipliği yapan Masstival’de alternatif müzik sanatçılarının performanslarını izleyebilir, dünyaca ünlü şarkıcıların da sahne alışına şahitlik edebilirsiniz.

52. İstanbul Blue Night Festivali

İstanbul Blue Night Festivali

Temmuz ayının sonlarına doğru KüçükÇiftlik Park’ta müzik ve eğlence severleri ağırlayan İstanbul Blue Night Festivali’nde sadece yerli sanatçılar değil, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar da sahne alıyor.

53. MilyonFest İstanbul

MilyonFest İstanbul

İstanbul’un en büyük açıkhava festivallerinden biri olan MilyonFest İstanbul, ağustos ayının başında düzenlenmekle birlikte toplamda 4 gün sürüyor. “%100 müzik ve eğlence” sloganı ile yola çıkan, çok sayıda sponsoru ile hem müzik hem de eğlenceyi sınırsız bir şekilde sunan MilyonFest İstanbul etkinliğinde ünlü yerli ve yabancı şarkıcıların sahnelerine de şahit olabilirsiniz.

Eylül

54. İstanbul Sahaf Festivali (Beyoğlu Sahaf Festivali)

İstanbul Sahaf Festivali (Beyoğlu Sahaf Festivali)

Beyoğlu Belediyesi’nin katkıları ile her sene eylül ayında gerçekleşen ve bir tür kitap etkinliği olan İstanbul Sahaf Festivali’nin düzenlendiği yer ise TRT binasının otoparkı. Sadece İstanbul değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin en önemli sahaf dükkanlarının gelip stant açtığı İstanbul Sahaf Festivali’nde envaiçeşit dergi, poster, pikap vb. ürünlere de rastlamanız mümkün.

55. Uluslararası KısaKes Film Festivali

Uluslararası KısaKes Film Festivali

Öğrencilerin yarattığı ve katılımcıların büyük bir kısmını yine öğrencilerin oluşturduğu Uluslararası KısaKes Film Festivali, her yıl sinema severlerin gözdesi olmaya devam ediyor. İstanbul’un festivalleri arasında da farklı konsepti ile hemen öne çıkmayı başarıyor. Eylül ayının sonlarında gerçekleşen Uluslararası KısaKes Film Festivali’nde 101 ülkeden yüzlerce film arasından seçilen genç yönetmenlerin buluşmasına sahne oluyor. Genç yönetmenlerin katıldığı özel yarışma sonucu kazananların filmlerin gösterimlerine de şahit olabilirsiniz. Farklı temalarda ve tarzlarda birbirleri ile yarışan filmlerin yarıştığı bu festivalde konserler de oluyor.

56. Yeni Bi’Fest

Yeni Bi’Fest

Eylül ayının başında İstanbul’da müzikseverler ile buluşan Yeni Bi’Fest, adı gibi şehre yepyeni bir soluk getiren etkinlik. Kaybolmaya yüz tutmuş gazino kültürünü yeniden canlandırmayı ve yaşatmayı amaçlayan bu keyifli etkinlikte Kibariye, Kenan Doğulu gibi ünlü sanatçılar da sahne alıyor. 1950’lerden 90’lı yıllara kadar popülaritesini gitgide artıran Küçükçiftlik Gazinosu’nun mekanı Küçükçiftlik Park’ın açıkhava gazinosuna dönüştürülmesiyle Yeni Bi’Fest’in doğması, 50’li, 60’lı yılların gazino kültürünü de yeniden canlandırmış oldu.

57. Kilyos Rengarenk

Kilyos Rengarenk

Holi Fest, Life in Color gibi İstanbul’un festivalleri ana teması “renklerin savaşı” olan bir başka etkinlik daha! Kilyos Rengarenk etkinliği, her sene eylül ayının başında Kilyos’taki Solar Beach’te gerçekleşiyor. Hem limonata gibi bir hava hem de renklerin havada uçuştuğu keyifli bir etkinlik; kesinlikle katılmaya değer… Bu arada dünyaca ünlü yerli ve yabancı DJ’lerin sahne aldığını da ekleyelim.

58. İstanbul Cocktail Festival

İstanbul Cocktail Festival

Bir benzerinin İzmir’de de gerçekleştiği İstanbul Cocktail Festival, her sene eylül ayının başlarında ziyaretçilerini ağırlıyor. Leziz mi leziz alkollü ve alkolsüz kokteyllerin tadına bakabileceğiniz festivalde alışveriş ve eğlence standlarını da dolaşabilirsiniz.

59. ICAF: İstanbul Comics & Arts Festival

ICAF: İstanbul Comics & Arts Festival

Aynısının Ankara’da gerçekleştiği ICAF: İstanbul Comics & Arts Festival, her sene eylül ayının başında düzenlenmekle birlikte festival süresince atölye çalışmaları, seminerler, sanatçı söyleşileri, çizgi roman ve illüstrasyon stand ve sergileri, kamusal alan yerleştirmeleri vb. etkinlikler oldukça ilgi çekiyor. Çizgi roman, karikatür, grafiti, illüstrasyon, müzik ve dahası ile ilgiliyseniz, bu festivali kaçırmayın!

60. Uluslararası Klarnet Festivali

Uluslararası Klarnet Festivali

Eylül ayının sonlarına doğru CRR Konser Salonu ve Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen Uluslararası Klarnet Festivali süresince sokak etkinlikleri, salon konserleri, açıkhava ve meydan konserlerine katılım gösterebilirsiniz.

61. En Cicimiz Vosvos Festivali

En Cicimiz Vosvsos Festivali

Adı gibi İstanbul’un en cici etkinliği olan En Cicimiz Vosvos Festivali, İstanbul Büyükçekmece’de vosvos tutkunları ile bir araya geliyor. Bugüne dek 20’nin üzerinde gerçekleşmiş olan bu festivalde en fantastik, en bakımlı, en cici, en orijinal vb. kategorilerin olduğu vosvos yarışmaları da oluyor.

62. Nişantaşı Sokak Fest

Nişantaşı Sokak Fest

Her sene eylül ayının sonlarında düzenlenen ve 3 gün süren Nişantaşı Sokak Fest’te meditasyon ve yoga seminerleri, uzmanların konuşmaları, konserler, iyi yaşam etkinlikleri, çocuk alanı aktiviteleri, sokak lezzetleri, moda ve tasarım standları 10.00 ila 23.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Festivale katılım ise ücretsiz.

63. Red Bull Müzik Festival İstanbul

Red Bull Müzik Festival İstanbul

Eylül ayının sonlarında müzikseverlerin akın ettiği Red Bull Müzik Festival İstanbul, 4 farklı konsepte sahip ve toplamda 5 gün sürüyor. Hem yerli hem de yabancı müzisyenlerin performanslarını sergilediği bu etkinlikte bir müzik festivalinden her ne beklentiniz varsa, fazlasını bulacağınıza emin olabilirsiniz.

64. AdanaFest İstanbul

AdanaFest İstanbul

Adana’nın yöresel lezzetlerini tatmak için Adana’yı ayağınıza getiren AdanaFest İstanbul etkinliği her yıl eylül ayının sonunda İstanbul Sarıyer’deki Life Park’ta gerçekleşiyor. Eğlence, müzik, yeme içme, alışveriş vb. sektörler ile ilgili standları tek tek dolaşabilir, Adana’nın gurme lezzetlerinden tadabilir ve satın alabilirsiniz.

65. Petival

Petival

Türkiye’nin en büyük evcil hayvan festivali olma özelliğini taşıyan Petival, her sene eylül ayının sonunda İstanbul Eyüp’e bağlı Forest Kemerburgaz’da düzenleniyor. Festival bilet gelirinin bir kısmının sokak hayvanlarının tedavisi adına Bana Göz Kulak Ol Derneği’ne bağışlandığını da belirtelim. Festival süresince sevgili dostlarınızla doyasıya eğlenebilir, oyunlar, söyleşiler, yarışmalar, pet modası ve oyuncakları gibi etkinliklere katılım gösterebilirsiniz.

Ekim

66. İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul’un festivalleri listesinde sanat kategorisinde nitelendirilen İstanbul Tasarım Bienali, şehrin en genç etkinliklerinden de biri aynı zamanda. Her sene farklı bir tema ile gerçekleştirilen İstanbul Tasarım Bienali, her yıl ekim ayında düzenlenmekle birlikte Asya ve Anadolu yakalarındaki pek çok noktada ziyaretçileri ile buluşuyor.

67. Filmekimi

Filmekimi

İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından her sene ekim ayında gerçekleştirilen Filmekimi, İstanbul’un festivalleri arasında en çok katılımın olduğu etkinliklerinden biri olma unvanına sahip. Her sene ekim ayının ikinci haftası başlayıp, 6 gün boyunca sinema tutkunlarına unutulmaz anlar yaşatan Filmekimi kapsamında gerçekleşen kültür-sanat etkinliklerini kesinlikle kaçırmamanızı öneriyoruz. Filmekimi etkinliği kapsamında Beyoğlu, Zorlu, City’s, Rexx vb. yerlerdeki sinema salonlarında gösterime girecek filmlere göz atabilirsiniz.

68. İstanbul Coffee Festival

İstanbul Coffee Festival

Tıpatıp aynısının İzmir’de de gerçekleştiği İstanbul Coffee Festival, esasında tam da şehrin ihtiyacı olan ve diğer köklü etkinliklere göre daha çok yeni olan bir festival. Her sene ekim ayının başlarında binlerce kahve severi ağırlayan İstanbul Coffee Festival, onlarca farklı kahve markası ve kahve dükkanının stant açarak gelenlere kahve tadımı yaptırdığı bir etkinlik. Kısacası sabahtan akşama kadar envaiçeşit kahve tadımı yapabilir, hatta beğendiğiniz kahvelerden satın alabilirsiniz. Kahve demleme metotları, atölyelerde gerçekleştirilen interaktif workshoplar, söyleşi ve oturumlar, eğitimler, tasting, cupping, konser, film gösterimleri, yarışmalar ve dahası için ekim ayında rotanızı İstanbul’a çevirmenizi öneriyoruz.

69. Akbank Caz Festivali

Akbank Caz Festivali

İstanbul’un ve Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olma unvanına sahip Akbank Caz Festivali dünya çapında nam salmış caz sanatçıları ve caz müzik severleri bir araya getiriyor. Ekim ayının ortalarına doğru gerçekleşen Akbank Caz Festivali’nde sahne alan hem Türk hem de yabancı caz sanatçılarının performansları 20’yi geçkin farklı mekanda 40’ın üzerinde konser, söyleşi ve atölye çalışmaları ile gerçekleşiyor. Bilet fiyatlarının 15 TL ila 30 TL arasında değiştiği Akbank Caz Festivali, dünyaca ünlü bir etkinlik olduğu için biletinizi önceden ayırtmanızda fayda var.

70. İstanbul Dövme Festivali

İstanbul Dövme Festivali

Her sesten ve renkten insana kucak açan İstanbul’da dövme sanatçıları ve dövme severlerin bir numaralı etkinliği olan İstanbul Dövme Festivali, her sene ekim ayının başlarında gerçekleşiyor. Milattan Önce 10 binli yıllara kadar uzanan dövme, bu festival kapsamında her yönüyle ele alınarak hem sanatçılara hem de dövme severlere unutulmaz bir deneyim vadediyor. Maslak Arena’da gerçekleşen İstanbul Dövme Festivali’nin bilet fiyatları da 50 TL ila 100 TL arasında değişiyor.

71. Benim Festivalim

Benim Festivalim

Her sene ekim ayının sonunda İstanbul Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşen Benim Festivalim, 21 yaş altı gençlerin heyecanlı takip ettiği ve katılım gösterdiği, müzik ve eğlencenin durmaksızın devam ettiği keyifli bir etkinlik. Konserlerin yanı sıra eğitim atölye çalışmalarının olduğunu da hatırlatalım.

72. Sound Ports İstanbul

Sound Ports İstanbul

Gülbaba Music organizasyonu, Kendine Has desteği ve Babylon, Bomontiada Avlu, ATÖLYE ve A orner in the World X Bomontiada Alt’ın mekân partnerliğinde gerçekleşen Sound Ports İstanbul etkinliği, her sene farklı bir temada iki gün boyunca ziyaretçilerini ağırlıyor. Yerli ve yabancı müzisyenlerin sahne aldığı etkinlikte hemen hemen tüm müzik tarzlarına uygun bir performansa denk gelmeniz yüksek ihtimal.

73. Ekim Festivali

Ekim Festivali

Almanya’nın dünyaya nam salmış Oktoberfest etkinliğinin İstanbul versiyonu olan Ekim Festivali’nde iki farklı sahnede onlarca farklı sanatçının göz dolduran performansı ziyaretçileri cezbediyor. Toplamda 2 gün süren Ekim Festivali’nde sadece konserler değil, aynı zamanda farklı lezzetlerin tadım etkinlikleri de oluyor.

74. Contemporary İstanbul

Dünyaca ünlü bir festival olma unvanına sahip Contemporary İstanbul, Orta Doğu, Kafkasya, Balkanlar, Doğu Akdeniz, Avrupa ve Amerika gibi dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlıyor. Etkinliğin mekanları ise İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı.

75. Kemerburgaz Geleneksel Turşu Festivali

Kemerburgaz Geleneksel Turşu Festivali

Turşuları ile ünü il sınırlarını aşmış Kemerburgaz’da her sene ekim ayının başında gerçekleşen Kemerburgaz Geleneksel Turşu Festivali’nde sayısız turşu türü ile karşılaşacaksınız. Bunlar arasında en ilginçleri ise avokado, hamsi, karpuz ve ahtapot turşuları.

76. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) tarafından gerçekleştirilen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, belgesel filmlerinin birbiri ile yarışması; ünlü yerli ve yabancı belgesellerin gösterimi, söyleşiler vb. etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

77. Tarihi Yarımada Balık Festivali

Tarihi Yarımada Balık Festivali

Her yıl ekim ayının başında gerçekleşen Tarihi Yarımada Balık Festivali’nin esas amacı, balıkçılığın gelişimine katkı sağlamak. İstanbul’un Fatih ilçesinde düzenlenen festival, Fatih Belediyesi ve Kumkapı Turistik Restoranları ve Esnafları Dayanışma Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Kasım

78. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

Her yıl kasım ayında düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali kapsamında hem kısa hem de uzun metrajlı filmlerin gösterimleri oluyor. Suç ve ceza temalı filmlerin gösterime girdiği bu festival, sadece sanat değil, aynı zamanda sosyo-kültürel bir etkinlik olma özelliğine de sahip. Her sene farklı bir tema ve slogan ile yola çıkan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin güncel etkinlik takvimini takip edebilirsiniz.

79. İstanbul Komedi Festivali

İstanbul Komedi Festivali

Kasım ayının ortasında başlayan ve yaklaşık 5 gün süren İstanbul Komedi Festivali, Uniq Hall, Zorlu PSM, Sahne Beşiktaş, BKM Mutfak ve BKM Tiyatro sahnelerinde tiyatro severler ile buluşuyor. Her sene farklı bir tema ve slogan ile yola çıkan İstanbul Komedi Festivali kapsamında birbirinden ünlü komedyenlerin stand up gösterilerini izleyebilirsiniz.

80. İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Tiyatro Festivali

Her sene kasım ayında gerçekleşen; farklı etkin köken ve kültürleri bir araya getirerek sıra dışı bir tiyatro etkinliğine imza atan İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 100’e yakın dans, performans ve tiyatro etkinliği gerçekleşiyor. Oyunların geneli Avrupa Yakası’ndaki sahnelerde sergileniyor ve etkinliklerin gerçekleştiği mekan sayısı da 15’i buluyor.

81. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

İzmir’de ve diğer pek çok büyükşehirde de düzenlenen Kitap Fuarı, Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP iş birliği ile sonbahar aylarının en gözde etkinliklerinden biri haline geliyor. Beylikdüzü’nde binlerce kitap tutkununu ağırlayan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 2000 yılından aralıksız olarak düzenlenmekle birlikte 2005 senesinde de “uluslararası” statüye kavuşmuş. Hem yurt içi hem de yurt dışından 650 civarı yayınevinin ağırlandığı Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’ndaki etkinlik, söyleşi, dinleti ve imza günlerini takip ederek gideceğiniz gün veya günleri belirleyebilirsiniz.

Aralık

82. Galata Moda Festivali

Galata Moda Festivali

Türk modasının en köklü etkinliklerinden birine ev sahipliği yapan İstanbul’un festivalleri arasında belki de en ilginci ve de ilgi göreni. Aralık ayının onlarına doğru gerçekleşen ve 1-2 gün süren Galata Moda Festivali, Moda Tasarımcıları Derneği tarafından gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı tasarımcıların moda defilelerine tanıklık edeceğiniz Galata Moda Festivali’nde ünlü mankenleri de görme fırsatı bulabilirsiniz. Modaseverlerin en çok ilgi gösterdiği etkinliklerin başında gelen Galata Moda Festivali, Ortaköy Hamamı Hüsrev Kethüda’da ziyaretçilerini ağırlıyor.

83. Vodafone FreeZone Festivali

Vodafone FreeZone Festivali

Duman ve Teoman ile adeta şehir şehir gezen Vodafone FreeZone Festivali’nin kuşkusuz en görkemlisi İstanbul’da gerçekleşiyor. Aralık ayının sonuna doğru Volkswagen Arena’da sahne alan ünlü isimlerin büyüleyici performanslarını izleyebilir, FreeZone konserlerinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

84. MulledFest İstanbul Sıcak Şarap Festivali

MulledFest İstanbul Sıcak Şarap Festivali

Soğuk kış aylarında sıcacık şarap içinizi ısıtmaz mıydı? İşte tam da bu nedenle aralık ayında gerçekleşen MulledFest İstanbul Sıcak Şarap Festivali’nde leziz şaraplar, jazz ve blues müziğin esintileri sizi tek kelimeyle mest edecek.

85. Dünya Rakı Haftası Etkinlikleri

Dünya Rakı Haftası Etkinlikleri

Almanların birası, Meksikalıların tekilası varsa bizim de rakımız var. Tüm restoranlarda Dünya Rakı Haftası’na özel fiks menü hazırlanır ve bu yemeğe fasıl ekibi eşlik eder. 7 yıldır kesintisiz organizasyon yapılıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.